Jonathan



host - 220.182 (?)
3.2.2012 20:40

Mluvila jsem o chuti, ne o trvanlivosti - a kvůli nutnosti stříkat ho už také nemám. Nesnese ani transport, hned se otlačuje. Ale my ho trhali postupně jak dozrával přímo k jídlu, tak to byla mňamka.   Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 2.2.2012 16:15, zobrazeno: 47518x

Překvapuje mě, jak často se u zdejších hodnotitelů na předních místech úmísťuje tato odrůda. Chuť Jonathanu a James Grieve mám zafixovanou z dětství, jako tu pravou jablečnou chuť. Škoda, že se díky špatným pěstitelským vlastnostem už nepěstuje a nedá se tudíž běžně sehnat v obchodech.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 2.2.2012 18:42

James Grieve jsem nikdy moc nemusela, na mne je kyselý. Ale Jonathan je prostě Jonathan... Vůbec v tom hodnocení jsou většinou jablka, která mají svou specifickou typickou chuť - to je asi právě to, co dnes chybí, dnešní novinky jsou dobré, ale které má tak "svou" chuť jako Jonathan, Matčino, Malináč, Gascoineho? A proto teď k novým odrůdám pořizuji i pár starších...            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 131.114 (?), 2.2.2012 20:37

Stará klasika Jonathan mi, Lído, pripadá moc "naparfémovaná". S Nonetitom s Vami súhlasím, je to harmonická klasika. Gascoigneho som bohužiaľ nekoštoval. U James Grieve sa mi chuť dužiny obrovských žíhaných plodov pod mastnou šupou časom omrzela. Podobne ako Jonathan mi prestalo chuťiť, na rozdiel od Coxovej renety. Decentne voňavé, korenisté, harmonické, navinule sladké a šťavnaté jablko s jemnou šupkou a mäkkým jadrincom ostane mojím favoritom. Rád by som tiež ochutnal Beforest. Myslím si, že aj u novodobých rezistentných odrôd sa nájdu také, ktoré sa približujú mojím predstavám. Nie sú všetky rovnakej či nevýraznej chuti. Každému neimponuje výrazná voňavosť starého Jonathanu či McIntoshe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 2.2.2012 20:58

Tak to by vám ze starších (ne starých) odrůd mohl vyhovovat Mantet cheeky.  L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 131.114 (?), 2.2.2012 21:30

Tak to Vám verím, musí to byť pochúťka! Bohužiaľ iba krátkodobá (letná) a potrebuje fungicídny postrek. Zo starých odrôd musím ešte pochváliť krehké, šťavnaté a harmonické Čistecké lahôdkové, ale to už sa opakujem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.2.2012 13:58

Abych řekl pravdu, mně Mantet příliš nechutná. Sice velmi voňavé, křehká, ale řídká měkší dužina. Konzumní zralost je velmi krátká, podtržená jablka jsou nakyslá, pak 2 dny vynikající, po přezrátí rychle měknou a moučnatí.  Nemluvím o citlivosti k strupoviutosti i monilii Možná jinde jsou zkušenosti lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.182 (?), 3.2.2012 20:40

Mluvila jsem o chuti, ne o trvanlivosti - a kvůli nutnosti stříkat ho už také nemám. Nesnese ani transport, hned se otlačuje. Ale my ho trhali postupně jak dozrával přímo k jídlu, tak to byla mňamka.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.71 (?), 30.6.2018 14:05
Jonathan - dinosauria odroda, veľkopestovateľmi definitívne odsunutá medzi fosílie. V mojom Jurskom parku ale prežíva a prežívať bude. Na foto 1 sú minuloročné Jonathany - fotené dnes - a to máme prosím posledný júnový deň (pre tých, čo by pochybovali o jeho "shelf-life"-potenciáli). Na foto 2-3 sú tohtoročné Jonathany, zatiaľ bez chrastavitosti či múčnatky, postrekov nedostal o nič viac než ostatné jablone. Čo sa týka chuti tejto legendy, lepšiu definíciu ako tu prezentovala p.Lída nevymyslíš: "Jonathan je prostě Jonathan...". IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.232 (?), 22.9.2018 19:22
Jonathan - chuťový líder mojej záhrady. Vizuálne to tiež nie je najhoršie (foto). Písať o Jonathane by bolo zbytočné, tak len zopakujem výstižný výrok p.Lídy : "Jonathan je prostě Jonathan..." IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.40 (?), 10.7.2019 21:39
O starých odrodách jabloní sa tu v poslednej dobe veľmi nepíše. Jednou z nich je starý dobrý JONATHAN, klasika v pravom slova zmysle. Odroda, nad ktorou už aj niektoré pomológie 'zlomili palicu' - viď foto 1. Jeho nedostatky (predovšetkým vyššia citlivosť na chrastavitosť a múčnatku a sklon k tzv. jonathanovej škvrnitosti) nemožno poprieť. Chuť Jonathanu je ale taká úžasná, že sa nájdu stále záhradkári, ktorí ho pestujú a budú pestovať. Patrím do tejto 'dinosaurej' spoločnosti, tak trochu aj z nostalgie, pretože na tejto odrode som doslova vyrastal. Jonathan mám viacročný stromček na M9 (súčasný stav viď foto 2-5). Pri bežnej fungicídnej ochrane u mňa múčnatkou ani chrastavitosťou netrpí, jonathanová škvrnitosť sa občas (nie každoročne) objaví. Po väčšinu sezón sa mi podarí dopestovať pekné a zdravé plody (viď foto 6 a ďalšie). Chuťový zážitok z konzumácie takýchto plodov ťažko slovami popísať, pre mňa je to odroda No.1 - jednoznačne. Týmto príspevkom nikoho nechcem navádzať na pestovanie Jonathanu, len referujem moju skúsenosť. Nie je to bezproblémová odroda, to určite nie, ale u mňa sa dá pestovať úspešne bez nejakej extrémnej námahy a odmena v podobe chuťového zážitku pri jeho konzumácii bezpochyby stojí za to. Ak by mal Jonathan nejaký pomyselný pomník, ku ktorému by vzhliadali tí čo ho napriek všetkému ešte stále pestujú, mali by na ňom byť do mramoru vytesané slová paní Lídy z tohto vlákna: "JONATHAN JE PROSTĚ JONATHAN". Nič viac netreba dodať. IH









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika