Jonathan



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 151.9 (?) 
6.2.2012 21:26

Používanie anorganických fungicídov v jabloňových sadoch bude chcieť istotne skúsenosti s koncentráciou najmä meďnatých postrekov. Je známa napr. citlivosť listov egrešov a broskýň na aplikáciu Kuprikolu, po ktorej môže ostat rastlina bez listov. Koncentrácie pri jabloniach sú dnes istotne experimentálne overené. Možno by nebolo zlé použiť meďnaté postreky s menšími rezidui medi, napr. Kocide alebo Funguran, ktoré sa začínajú aplikovať vo vinohradníctve. Ešte pár slov k sorte Jonathan:  Vidím ho často aj u nás v starších záhradách, aj v drsnejších podmienkach kopaníc. Dosť často mávajú staré málo strihané stromy striedavú rodivosť. Plody sú v porovnaní s dovozovými jonatány spred 20 rokov naozaj malé. Zato chuťovo sú pre mňa až nepríjemne voňavé. Tie obrovské z dovozu mi chutili viac. Ale to už sa so svojím vzťahom k tejto voňavej sorte opakujem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 46.250 (?), 6.2.2012 21:56

Nesouhlasím s Vaším názorem, že střídavá rodivost Jonathanů se vyskytuje jen u starých málo střihaných stromů. Moje také staré Jonathany mám zapěstovány s nízkou kotlovitou korunou, velmi dobře přístupnou řezu a střihu a proto jsou velmi dobře opečovávány. Přesto jejich rodivost je a byla vždycky úplně pravidelně střídavá ob jeden rok. Počítáme s tím a nemáme s tím tudíž problém. Plody mají vždycky velké i v odpočinkovém roce, kdy jich je ale málo. A právě minulé a dost mokré léto, kdy navíc nebyl jejich odpočinkový rok, jim přálo do velikosti až neuvěřitelně. 366 m.n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 151.9 (?), 6.2.2012 22:11

Pre p.46.250:  Nepísal som, že striedavo plodia IBA málo strihané stromy. Písal som, že ju dosť často vídávam na takýchto "zanedbaných" jabloniach. Veľa takýchto stromov je nielen v starých záhradách, ale aj v stromoradí pri cestách. Plody sú naozaj malé- cca do 6 cm. Ak ich niekde o tomto čase uvidím, rád Vám ich nafotím na mobil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 148.21 (?), 6.2.2012 22:17

U mojich Jonathanoch bola tiez striedava rodivost, samozrejmostou, no neviem si vysvetlit, preco bola uroda posledne 2 roky mimoriadne dobra (a vyzera to tak, ze toho roku, bude tretikrat dobra).Hnojit som ich nehnojil.   P.Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 57.3 (?), 28.9.2012 13:18

Podle pana Kutiny nastává sklizňová zralost u Jonathanu v teplejších oblastech od konce září do poloviny řijna (vyšší polohy). Plody na stromě údajně mohou přezrát, aniž by padaly.

Jonathan (22.9. 2012)
Jonathan (22.9. 2012)
Jonathan (22.9. 2012)
Jonathan (22.9. 2012)
Jonathan (22.9. 2012)
Jonathan (22.9. 2012)
Jonathan (22.9. 2012)
Jonathan (22.9. 2012)
Jonathan (22.9. 2012)
Jonathan (22.9. 2012)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 28.9.2012 18:00

No je to tak, problém u Jonathanu není ani tak s padáním, jako s náchylností na sklovitost dužniny. Jablka pak mají mnohem kratší dobu skladovatelnosti. Vzpomínám jak jsem kdysi vyhazoval dobže 150 kd luxusních Jonathanů ze sklepa už někdy v prosinci. Proto je lépe nenechat je vyzrát na strome, ale lehce podtrhnout. Termín poznám dle toho když začnu nacházet na stromě podobané plody od ptáků. pak nečekám a trhám- rovněž kvůli ptákům musí dřív dolů- díky červené barvě a tenké slupce je pro ně velice atraktivní. Letos jsem otrhal Jonathany prvně v historii už v září- předevčírem. Normálně začátkem října. Kvalita podobně jako loni mimořádná, těším se na zimní degustace. Co se chuti a osvěživosti týče troufnu si tvrdit že tato odrůda nebyla překonána. Co se týče pěstebních nároků, tady na Opavsku šla vždy poměrně dobře, jakkoliv samozřejmě má své mouchy.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 28.9.2012 22:08

V dobách, kdy jsem pěstoval Jonathany, jsem je sklízel probírkou a spíš trochu podtrhl (po Václavu). Některý rok pár zapomenutých plodů v bedýnce, vzhledově bez chyby, vydrželo ve sklepě do nové sklizně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.83 (?), 9.11.2016 16:35
"...jakkoliv samozrějmě má své mouchy...". Bohužiaľ, jednou z tých múch (je to skôr mušisko) je jonathanová škvrnitosť plodov, ktorá sa často objaví už po pár týždňoch skladovania. Ja mám ten Jonathan tak rád, určite ho nevykopem, ale toto by robiť nemusel. :-) IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 9.11.2016 19:00

Budiš pochválen jonatánový mošt a taky burčák, který je lepší, než u nás prodávaný z hroznů! Skvrnitost nemívám v 380 m.n.m. a na vysokokmenu. Mívám lehce hrubou slupku a tyto plody bývají méně šťavnaté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.228 (?), 6.10.2016 16:59
Jonathan - stará klasika. Síce už pestovateľsky silne na ústupe, ale chuťovo dá ešte stále všetkým tým novošľachtencom na frak. Takto sa vyfarbil v tejto sezóne (obratý dnes). Na 2.fotke porovnanie s jeho potomkom Jonagoredom - ten je v strede. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika