Jadroviny 2019



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?)
27.11.2019 10:24

Ja Topazu verím natoľko, že mám vysadených 7 kúskov laugh Už to trocha aj ľutujem. Nie však preto, že by som s ním nebol spokojný, ale preto, že by som rád skúšal rôzne ďalšie odrody, no už ich nemám kam posadiť.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.146 (?), 25.11.2019 22:05

Já bych řekl, že spíše než hniloba je problém v trvanlivosti. Prostě třeba Rubinoly a Goldeny už vadnou, hruška Dicolor dříve akorát zralá před Vaánoci je již hniličkovatá atd. Teplý podzim = teplý sklep.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 26.11.2019 6:21

ahojte,

samozrejme ze aj hniloba, ta sa vyskytuje kazdorocne, ale hlavne kvalita klesa rychlo, suchsia duzina, zvraskavena supka,

teraz mam 14stupnov v pivnici, mozno aj prezrete plody, vyckaval som co najdlhsie ci sa neochladi

rubinolu do pivnice nedavam ale oberam zo stromu - sice zostane len par plodov, niektore plody su nacate vtakmi, ale chutovo mnamka.

golden sa minul rychlo, bolo ich len par.

prva uroda vlastnych topazov na drotenke - lutujem ze som zasadil 4 stromceky na mm106, ze som zasadil LEN 4! 100ludi 100 chuti, mne ten ostry topaz fakt chuti 

tomas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 36.251 (?), 26.11.2019 8:14
Čtyři Topazy na MM106 budou pro vlastní spotřebu určitě stačit. Jsou i jiné odrůdy, které stojí za nasazení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.77 (?), 26.11.2019 9:29
Ze starých odrůd drží dlouho na stromě Sudetská reneta, i do Vánoc, ale je dost sladká. Kyselejší je Zvonkové, ale nemám zkušenost jestli opadává, kdy se musí otrhat a jak vydrží za situace, že je teď v pivnici tepleji než obvykle touto dobou bývá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?), 26.11.2019 9:49

Sudetská reneta možná vydrží na stromě do Vánoc, ale letos po prvním silnějším větru, kdy třetina opadla, jsem raději začátkem října obral všechno - a zdá se, že jsem udělal dobře.

Nějaké Zvonkové také v tuto dobu částečně opadlo, a i když jsem zbytek také obral, myslím že by ještě 14 dní bez problému vydrželo - na stopce drželo více než Sudetská reneta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 26.11.2019 11:46

Dobre drží aj Boikovo. Minulý rok som videl v jednom sade o takomto čase ešte vcelku bohato obsypané stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?), 26.11.2019 12:26

Souhlas, ve stejném termínu jsem sklízel i vedle stojící Boikovo - zatímco v nejhořejších patrech byly plody krásně vybarvené a pokud bych je neotrhal, tak je nejbližší vítr shodí, v nižších patrech na severní straně byly ještě zelené a tvrdé, šly těžko trhat (tak jsem je tam nechal a některé tam jsou dosud)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.7 (?), 26.11.2019 19:27

TomNR píše, že ľutuje že zasadil len 4 stromy Topazu. Nuž, 4 stromy jednej odrody by som nedával, ale čo sa týka Topazu, tak plne súhlasím s tým, že jeho chuť je vynikajúca. Moje skúsenosti s Topazom: v minulosti mi odišli 2 stromky na podpníku M9 na chorobu krčka, pravdepodobne fytoftórovú infekciu. Takúto skúsenosť referujú aj autori z USA. Teraz mám Topaz na A2-ke a strom je dokonale zdravý. Vstupuje do rodivosti (tento rok 3 debničky - jedna je na foto 1). Strom rastie bujne, nutný je letný rez, plody sú ale veľké, nezdrobňuje. Chrastavitosť ani múčnatku Topaz u mňa nemá. Na tejto odrode si cením že je osobitá a ľahko rozpoznateľná, nielen výzorom, ale doslova aj so zaviazanými očami iba podľa chuti. Nálož kyseliniek, ale aj cukrov a "říz" Topazu sú doslova explozívne. Skladovateľnosť je veľmi dobrá, u mňa je v dobrom stave do apríla. Sklon k skládkovej hnilobe je mierne nadpriemerný, plody s mikrotraumami jej podliehajú. Najlepšiu chuť má Topaz v januári-februári, keď sa "zharmonizuje" pomer kyseliniek a cukrov. Niekedy sa Topazu vyčíta nižšia plodnosť, že je to neopodstatnené dokazuje aj skúsenosť rumunských autorov, ktorí zaznamenali najvyššie úrody práve u tejto odrody (Topaz prekonal dokonca také plodiče ako Jonagold či Pinova). Topaz je spolu s Rubinolou prvá "rezistentná" odroda, ktorá prekročila hranice Čiech a je masovo pestovaná v Európe aj v zámorí. Topaz nepatrí k úplne najkrajším jablkám a súťaž krásy asi nikdy nevyhrá, v priaznivých rokoch s dostatkom slnka sa ale plody dokážu pekne vyfarbiť (viď ďalšie fotky). Pre mňa je Topaz odroda, bez ktorej si neviem moju záhradu predstaviť. Je to odroda, ktorá "má gule" a chuťovo vysoko vyčnieva nad celým radom rôznych nevýrazných komerčných sladkáčov 'na jedno kopyto', sotva navzájom rozoznateľných. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 27.11.2019 6:14

4x topaz na mm106, nebudu to velke polokmene, su 2 metre od seba, 10metrovy rad dratenka/palmeta/pasova vysadba - ako sa podari uvidime :) roky topaz kupujem a spolu s goldenom to bola prva odroda co som si zapamatal nazov odrody, vlastny chuti este lepsie ;) pokial sa bude dat u mna aj dlho skladovat - aspon do marca, tak sa stihne minut

ps: admiral mam 2xmm111, 3xm7 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 27.11.2019 10:24

Ja Topazu verím natoľko, že mám vysadených 7 kúskov laugh Už to trocha aj ľutujem. Nie však preto, že by som s ním nebol spokojný, ale preto, že by som rád skúšal rôzne ďalšie odrody, no už ich nemám kam posadiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika