Jadroviny 2019



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.146 (?)
25.11.2019 22:05

Já bych řekl, že spíše než hniloba je problém v trvanlivosti. Prostě třeba Rubinoly a Goldeny už vadnou, hruška Dicolor dříve akorát zralá před Vaánoci je již hniličkovatá atd. Teplý podzim = teplý sklep.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.146 (?), 25.11.2019 22:05

Já bych řekl, že spíše než hniloba je problém v trvanlivosti. Prostě třeba Rubinoly a Goldeny už vadnou, hruška Dicolor dříve akorát zralá před Vaánoci je již hniličkovatá atd. Teplý podzim = teplý sklep.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 26.11.2019 6:21

ahojte,

samozrejme ze aj hniloba, ta sa vyskytuje kazdorocne, ale hlavne kvalita klesa rychlo, suchsia duzina, zvraskavena supka,

teraz mam 14stupnov v pivnici, mozno aj prezrete plody, vyckaval som co najdlhsie ci sa neochladi

rubinolu do pivnice nedavam ale oberam zo stromu - sice zostane len par plodov, niektore plody su nacate vtakmi, ale chutovo mnamka.

golden sa minul rychlo, bolo ich len par.

prva uroda vlastnych topazov na drotenke - lutujem ze som zasadil 4 stromceky na mm106, ze som zasadil LEN 4! 100ludi 100 chuti, mne ten ostry topaz fakt chuti 

tomas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 36.251 (?), 26.11.2019 8:14
Čtyři Topazy na MM106 budou pro vlastní spotřebu určitě stačit. Jsou i jiné odrůdy, které stojí za nasazení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.77 (?), 26.11.2019 9:29
Ze starých odrůd drží dlouho na stromě Sudetská reneta, i do Vánoc, ale je dost sladká. Kyselejší je Zvonkové, ale nemám zkušenost jestli opadává, kdy se musí otrhat a jak vydrží za situace, že je teď v pivnici tepleji než obvykle touto dobou bývá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?), 26.11.2019 9:49

Sudetská reneta možná vydrží na stromě do Vánoc, ale letos po prvním silnějším větru, kdy třetina opadla, jsem raději začátkem října obral všechno - a zdá se, že jsem udělal dobře.

Nějaké Zvonkové také v tuto dobu částečně opadlo, a i když jsem zbytek také obral, myslím že by ještě 14 dní bez problému vydrželo - na stopce drželo více než Sudetská reneta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 26.11.2019 11:46

Dobre drží aj Boikovo. Minulý rok som videl v jednom sade o takomto čase ešte vcelku bohato obsypané stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?), 26.11.2019 12:26

Souhlas, ve stejném termínu jsem sklízel i vedle stojící Boikovo - zatímco v nejhořejších patrech byly plody krásně vybarvené a pokud bych je neotrhal, tak je nejbližší vítr shodí, v nižších patrech na severní straně byly ještě zelené a tvrdé, šly těžko trhat (tak jsem je tam nechal a některé tam jsou dosud)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.7 (?), 26.11.2019 19:27

TomNR píše, že ľutuje že zasadil len 4 stromy Topazu. Nuž, 4 stromy jednej odrody by som nedával, ale čo sa týka Topazu, tak plne súhlasím s tým, že jeho chuť je vynikajúca. Moje skúsenosti s Topazom: v minulosti mi odišli 2 stromky na podpníku M9 na chorobu krčka, pravdepodobne fytoftórovú infekciu. Takúto skúsenosť referujú aj autori z USA. Teraz mám Topaz na A2-ke a strom je dokonale zdravý. Vstupuje do rodivosti (tento rok 3 debničky - jedna je na foto 1). Strom rastie bujne, nutný je letný rez, plody sú ale veľké, nezdrobňuje. Chrastavitosť ani múčnatku Topaz u mňa nemá. Na tejto odrode si cením že je osobitá a ľahko rozpoznateľná, nielen výzorom, ale doslova aj so zaviazanými očami iba podľa chuti. Nálož kyseliniek, ale aj cukrov a "říz" Topazu sú doslova explozívne. Skladovateľnosť je veľmi dobrá, u mňa je v dobrom stave do apríla. Sklon k skládkovej hnilobe je mierne nadpriemerný, plody s mikrotraumami jej podliehajú. Najlepšiu chuť má Topaz v januári-februári, keď sa "zharmonizuje" pomer kyseliniek a cukrov. Niekedy sa Topazu vyčíta nižšia plodnosť, že je to neopodstatnené dokazuje aj skúsenosť rumunských autorov, ktorí zaznamenali najvyššie úrody práve u tejto odrody (Topaz prekonal dokonca také plodiče ako Jonagold či Pinova). Topaz je spolu s Rubinolou prvá "rezistentná" odroda, ktorá prekročila hranice Čiech a je masovo pestovaná v Európe aj v zámorí. Topaz nepatrí k úplne najkrajším jablkám a súťaž krásy asi nikdy nevyhrá, v priaznivých rokoch s dostatkom slnka sa ale plody dokážu pekne vyfarbiť (viď ďalšie fotky). Pre mňa je Topaz odroda, bez ktorej si neviem moju záhradu predstaviť. Je to odroda, ktorá "má gule" a chuťovo vysoko vyčnieva nad celým radom rôznych nevýrazných komerčných sladkáčov 'na jedno kopyto', sotva navzájom rozoznateľných. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 27.11.2019 6:14

4x topaz na mm106, nebudu to velke polokmene, su 2 metre od seba, 10metrovy rad dratenka/palmeta/pasova vysadba - ako sa podari uvidime :) roky topaz kupujem a spolu s goldenom to bola prva odroda co som si zapamatal nazov odrody, vlastny chuti este lepsie ;) pokial sa bude dat u mna aj dlho skladovat - aspon do marca, tak sa stihne minut

ps: admiral mam 2xmm111, 3xm7 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 27.11.2019 10:24

Ja Topazu verím natoľko, že mám vysadených 7 kúskov laugh Už to trocha aj ľutujem. Nie však preto, že by som s ním nebol spokojný, ale preto, že by som rád skúšal rôzne ďalšie odrody, no už ich nemám kam posadiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika