Golden Delicious



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.239 (?)
16.9.2016 21:26
"Starinka" Golden Delicious k 16.9.2016. Štvrťkmeň na MM106, jablká začínajú naberať sfarbenie do žlta a už sa jasnejšie črtajú v zelenej korune. Odroda-dinosaurus, zrejme odsúdená na postupný ústup do pozadia čo sa týka záujmu záhradkárov (chcem veriť že nie na úplné zabudnutie). IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 2.73 (?), 3.2.2015 19:22, zobrazeno: 40625x

Poraďte mi jak přimět stromek této odrůdy, aby měl plody. Mám ho 10 let na zahradě, krásně roste, ale pokud má nějaké plody, tak jen pár kusů, jsou malé, často deformované, strupaté. Když kvete, tak v květech jsem našel nějaké housenky.Zkoušel jsem postřiky, ale žádný užitek z něj není. Asi ho budu muset pořezat a místo něj zasadit jiný strom.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 3.2.2015 21:23

Málo plodů, malé plody - odhaduji to na nesprávný řez.  Ty housenky uvnitř květů jsou larvy květopase jabloňového - pomohl by postřik insekticidem.
Propad plůdků i plodů po odkvětu způsobuje pilatka jablečná a potom různí obaleči, nejvíce obaleč jablečný.
Golden se u nás také nedá pěstovat bez fungicidní ochrany, aniž by byly plody strupaté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.147 (?), 11.2.2015 21:45

Kromě těch  housenek, které postříkáte   takové puntíkaté  a   malé plody  to je  nedostatkem vápníku.  Já to také měl ,  chce to  povápnit a  zmizí to.  Goldel je  obecně hodně  náchylný bez potřiku  proti strupovitost    nemáte šanci.  Můžete stromek  přeroubovat...  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.197 (?), 24.2.2015 0:49

Zdravím

Předem musím dát plně za pravdu p. Václavovi.

Odrůda Golden byť je stašně stará na svých nárocích nic nepolevila!

Tato odrůda je náročná jak na ochranu před nemocemi tak na slunce.

Tato odrůda je plodná jako Šampion a je matkou většiny odrůd.

Vyžaduje světlé a řídké koruny.

U této odrůdy musíte dodržovat chem. ochranu

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.99 (?), 26.8.2016 16:55
Golden Delicious - stará klasická odroda, ešte stále jedna z najpestovanejších vo svetovom meradle. O jej nedostatkoch už bolo podpísané dosť a platí že niektoré sú natoľko významné, že sú dôvodom na nahradzovanie GD inými odrodami (ide hlavne o vysokú náchylnosť na chrastavitosť a náročnosť na pôdne a teplotné podmienky). Ja by som chcel ale vyzdvihnúť jednu jeho veľkú prednosť, a tou je plodnosť. GD naozaj plodí "ako blázon", na fotke môžete vidieť tohtoročnú násadu - a to ešte pri prebierke išlo asi 30% plodov preč... Pravdou je, že ani niektoré ďalšie odrody sa tento rok nedali zahanbiť (na fotkách postupne Florina, Heliodor,Rubinola, Karneval,Merkur a Jonagored). Golden Del. má množstvo potomkov (v šľachtiteľstve je zrejme najpoužívanejšou odrodou jablone), bohužiaľ ani jeden z jeho potomkov nedosahuje jeho chuťové parametre. Nádejné môžu byť nové klony pôvodného Goldenu, ako napr. klon B Parsi da Rosa z južného Tirolska. IH
Golden Delicious
Golden Delicious
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.8.2016 17:08

Chuť Goldenů jsem miloval a tak jsem jeho pěstování věnoval spoustu úsilí. Když už jsem si myslel, že jsem na něj vyzrál, ukázalo se, že šlo o mimořádně teplý rok. Připomíná mi jednu lásku z mládí. Skláním se před jeho kvalitami, ale přivodil mi tolik smutku a zklamání, že na něj chci radší zapomenout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.99 (?), 26.8.2016 17:19
(doplnenie fotiek k predch. príspevku - vzhľadom na priebežnú reakciu ich už nemôžem priradiť k tomu pôvodnému). P.S. pre dr.Vysloužila: Na lásku z mladosti sa možno časom zabudnúť dá..., ale na chuť Goldenu - nikdy! :-) IH
Florina
Florina
Heliodor
Heliodor
Rubinola
Rubinola
Karneval
Karneval
Merkur
Merkur
Jonagored
Jonagored
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.239 (?), 16.9.2016 21:26
"Starinka" Golden Delicious k 16.9.2016. Štvrťkmeň na MM106, jablká začínajú naberať sfarbenie do žlta a už sa jasnejšie črtajú v zelenej korune. Odroda-dinosaurus, zrejme odsúdená na postupný ústup do pozadia čo sa týka záujmu záhradkárov (chcem veriť že nie na úplné zabudnutie). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.9.2016 16:40

Myslím, že G.D. je celosvětově stále nejpěstovanější odrůdou, takže ústupu bych se až tolik nebál. Ale že ho zahrádkáři - hlavně v chladnější poloze a ti, co se chtějí obejít bez chemie, nahradí odolnější odrůdou, tomu věřím a docela fandím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?), 17.9.2016 17:13
Ja by som Golden tiež rád nahradil niečím odolnejším, ale vo všetkých jeho rezistentných potomkoch sa tá jeho typická a nezameniteľná goldenovská chuť (doslova "deliciózna") akosi riedi. Vkladal som nádeje do Heliodoru, ten je síce vizuálne krajší, ale chuťovo nesiaha Goldenu ani po miesto štepenia na podpníku, bohužiaľ. Možno Sirius? IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika