Braeburn



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?) 
3.5.2013 22:07, zobrazeno: 77278x

Možná, že se tady Braeburn dá pěstovat jen stěží, ale přesto musím jeho dokonale harmonickou sladce navinulou chuť a pevnou dužninou ocenit. Opravdu paráda. Z odrůd typu Granny Smith nebo Pink Lady je možná chuťově nejzajímavější. Alespoň pro mě. Určitě chutnější než ta slavná Pinova, kterou jsem si na podzim asi celkem zbytečně pořídil. Že přeslazená Pinova je udělaná tak, aby vyhovovala co největšímu počtu konzumentů, jak tady kdosi psal, je mně osobně celkem ukradené. Škoda, že si pan Vlastimil nedal do svého poloskleníčku Braeburn. Třeba by s ním byl spokojenější, než s Grannym.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 192.253 (?), 4.5.2013 19:53
Pěstuji na Jižní Moravě jak Breaburn tak Pink Lady i Granny Smith.Pink Lady a Granny Smith vydrží u mně v běžném sklepě do konce května, Breaburn do dubna.Chuťově se mně zdá Pink Lady lepší než Breaburn. Tonda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 11.100 (?), 14.10.2013 21:47

Stopka u Braeburnu nie je až tak extrémne dlhá ako u Golden Delicious, ale na príjemné oberanie- vyhnutie plodu do boku a odlomenie stopky pri dreve-bohate stačí. Opačné skúsenosti mám u odrôd typu Topaz, Red Topaz, Rozela.

Braeburn 13.10.2013
Braeburn 13.10.2013
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 167.108 (?), 7.11.2013 23:41

Napriek tomu, že guľato- válcovité ťažké plody novozélandskej sorty Braeburn stále visali na plodonošoch aj vo vetre- bez straty jediného spadnutého jablka, pustil som sa po Dušičkách do zberu. Nebolo to namáhavé, z pôvodného stromku kúpeného v Plantexu a v r.2011 preštepeného 3 rezistentmi už mi totiž ostalo braeburnovské prakticky iba jadro- stred palmety. Možno aj budem ľutovať preštepenia. Okrem 1 pána na fóre s nedostatočne oslnenou záhradou v chladnom prostredí sú totiž ohlasy na túto sortu priaznivé. Napriek svojej vzdialenej domovine a dodnes nevyjasnenému pôvodu patrí podľa mňa táto kvalitná sorta do českej a slovenskej záhradky. Dôvody? Prinajmenšom: Atraktívny tvar a sfarbenie plodov, ideálna veľkosť jabĺk, tenúčka a málo mastná šupka, tvrdá a pritom šťavnatá dužnina (zrejme vďaka Lady Hamilton?) odolná k otlačeniu a teda vhodná na vzdialenejšiu prepravu, veľmi harmonická až delikátna chuť dužniny, ktorá u kvalitne dozretých plodov pripomína vraj chuť muškátového orieška a škorice, dlhodobá skladovateľnosť- v kvalitnej pivnici až do júna... Na teto stránke som sa dozvedel, že sa táto sorta objavila v rovnakom roku ako moja maličkosť.laugh Fungicídy na jablone nestriekam a v tomto roku som zanedbal aj insekticíd. Zrejme vďaka tvrdej dužnine si na plodoch Braeburnu vylámali "zúbky" aj obaľovači. Červivé som našiel iba 3 malé slabo vyvinuté plody, z veľkých žiadne.

A propo, pane Vlastimile, kedy budete zberať Vaše Braeburny?

Braeburn 2013 pred zberom.
Braeburn 2013 pred zberom.
Výhodou severo-južne orientovanej palmety je oproti trojrozmerným tvarom korún lepšie vyfarbenie plodov.
Výhodou severo-južne orientovanej palmety je oproti trojrozmerným tvarom korún lepšie vyfarbenie plodov.
Braeburn pochádzajúci z krajiny
Braeburn pochádzajúci z krajiny "protinožcov" sa dá v pohode pestovať aj u nás.
Plody majú ideálnu veľkosť- ani drobné, ani nadmerne veľké. Keďže teplota v pivnici neklesá pod +10, obohatí Braeburn pravdepodobne už aj vianočný stôl.
Plody majú ideálnu veľkosť- ani drobné, ani nadmerne veľké. Keďže teplota v pivnici neklesá pod +10, obohatí Braeburn pravdepodobne už aj vianočný stôl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1594) - 161.61 (?), 14.10.2013 22:28

Pane Petře nemám zdaleka tak příznivou polohu jako pan Paľo a na můj sen, pěstovat Pink Lady mohu zapomenout ale na Braeburn i mimo skleníček jsem si troufnul.První sklizeň - štíhlé vřeteno - 2013.Jsem zvědav na její chuť v mé poloze.Slále ještě na stromě. - Mičurin II




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 14.10.2013 23:27

Nádhera!

Braeburn je jedna z mála světových odrůd, která mě velice láká k pěstování. Těžká váha (jako v boxucheeky), pro mě optimální poměr cukrů a kyselin, šťavnatost, chruplavost. Třeba by to někde u zídky v 380m. na pomezí Hané a s nějakým tím postřikem zvládl. Co myslíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1594) - 73.140 (?), 15.10.2013 9:01

Samozřejmě, že si to můžete dovolit a jistě uspějete.Je to na Vaší volbě.Pokud v okolí pěstují Goldstar, Sirius,Gloster a jiné, není o čem přemýšlet.Několikrát jsem tady uváděl stránky Ovocnářské unie a prostudování přehledu zralosti doporučených odrůd jádrovin.Tento přehled zbaví mnoho zahrádkářů obav a pochybností o Braeburnu a jiných odrůdách o jejich pěstitelnosti, které jsou stále organizovaně šířeny různými polopravdami. Hodně zdaru - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 16.10.2013 21:17

Přesně jak říká Míťa, optimální poměr cukrů a kyselin, šťavnatost, chruplavost. Jablečná dokonalost i bez výrazných příchutí, to je Braeburn. Snad to dokáže i ve zdejších oblastech. Na kvalitní Pink lady jsem zatím nikdy nenarazil. Na jaře zakoupené, zůstaly i po měsíci ve sklepě tvrdé a jaksi "nemastné neslané". Takže jaká je vlastně jejich chuť?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 8.11.2013 18:34

Bravo, Paľo a Vlasto. Škoda, že nemůžeme Vaše Braeburny porovnat i chuťově. Já se můžu na jaře těšit jen na ty marketové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 8.11.2013 19:04

Tak tak Petře. Zkrátka si jej budeme muset pořídit a prubnout. ;-)

Silné slovo - "marketové" - v jiném vlákně (nehledě na to, že Brauburnu fandíš) bys byl rovnou upálen skrz monitor.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika