55 let stara jablon - prorezani (foto) - je to moc?



host - 91.21 (?)
4.4.2009 12:13

Nemělo by se takové prořezání provádět v roce kdy má strom hodně nasazeno na květ?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
host - 91.21 (?), 4.4.2009 12:13

Nemělo by se takové prořezání provádět v roce kdy má strom hodně nasazeno na květ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 61.6 (?), 4.4.2009 12:33

Mělo. Osobně na stromy, které loni přinesly nadprůměrnou úrodu raději sáhnu až příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?), 4.4.2009 14:12

Pan Vysloužil má pravdu, ale já si myslím, že takovéto zásahy by se měly provádět dokud je čas a elán.

Pokud strom letos nebude plodit, dá vše do nových přírůstků. Aspoň bude při dalším průklestu z čeho vybírat.

Myslím, že strom je ořezán pěkně. Je dobře, že jste zachoval přirozený habitus koruny a nepokoušíte se ho násilně měnit. Je to krásný strom a necitlivé seřezání by mohlo zničit jeho estetické hodnoty, které mohou být významější než ty produkční.

Silný zmlazovací řez, který doporučuje Rony je dost diskutabilní záležitost. Příliš tím oslabíte kořeny.  Nemáte tam tažné větve, což by u některých odrůd mohl být problém. Při takovýchto zásazích by se mělo brát v úvahu velikost jádra. Pokud by na řezné ráně převažovalo jádro (odumřelé dřevo) je zmlazování nevhodné.

Takový zásah by ale bylo možné spojit s přeroubováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.61 (?), 4.4.2009 18:56

domnívám se, že zmlazování by mělo být prováděno postupně- rozložené do několika let. Např. 5 let- každý rok tak 1/5.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 4.4.2009 20:33

Chtěl bych doložit, že radikálního zmlazovacího řezu se nemusíme bát. Samozřejmě u nižších tvarů tato potřeba nastává dříve než u vysokokmenu. Dnes odpoledne jsem udělal pár záběrů na jabloně, které byly zmlazované poměrně brzy (podle potřeby a mého úsudku) a ani to již není poznat kde jsem volil to rozhraní. Každá jabloň chce ten svůj úhel a potom ten nápravný a postupný řez. Uvedené jabloně letos teprve budu mírně prořezávat jenom tak jako každoroční udržovací průklest. Jen tak u nich udržím kompaktní korunu v dobré rodivé formě a nemusím nic podpírat.

Jabloň asi 25 let
Jabloň asi 25 let
Čtvrtkmen asi Idared
Čtvrtkmen asi Idared
Postarší James Grieve
Postarší James Grieve
Taky čtvrtkmen asi Rubinola
Taky čtvrtkmen asi Rubinola
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?), 4.4.2009 21:01

Pěkné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rades - (8) - 73.234 (?), 7.4.2009 11:16

Dekuji vsem za odpovedi!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 7.4.2009 23:50

Řekl bych, že ten řez u staré jabloně byl trochu moc radikální neboli, že jste tomu dal na frak. Co ty vyholené větve uvnitř koruny? Na koncích holých větví pak jsou svazky přestárlých větví. Tam je třeba odstranit alespoň části koncových větví sklánějících se pod vodorovnou rovinu. U těch mladších stromů, kde máte naznačeny žlutě úhly pro úpravu koruny, jednak některé úhly jsou příliš ostré (vhodné pro hrušky) a jednak vůbec nevhodné do těchto korun takovým způsobem zasahovat. Zmlazovací řez se dělá u stárnoucích stromů, které přestávají růst, plodit, příp. nasazují množství "vlků" uvnitř. koruny. Tyto stromy jsou docela svěží a v plné síle. Když je zmladíte, vytvoří takové množství nových výhonů, které pak nezvládnete. Doporučuji pouze průklest, příp. opatrné zakrácení obvodových větví ne některé rozvětvení blíž ke kmenu. A ty čáry si přemalujte dál na obvod koruny. Tohle by bylo moc tvrdé. Protože ty stromy jsou bujného vzrůstu, žezal bych co nejpozději, příp. některé řezy za zelena. A nepřihnojovat a když, tak jedině draslem a fosforem. Draslo pomáhá vyzrávání pletiv a lepšímu hojení ran. Fosfor pak nasazování květů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 8.4.2009 7:49

Mám dojen, že jsem nebyl pochopen. Ty žluté čáry naznačují, že někde tam a pod tím úhlem byl už zmlazovací řez přen nějakými léty udělán a je to ukázka jak na to reagují sromy a jak se podařilo zvádnout to "zvlčení". Přiznám se, že zmlazuji dřívě než možná někdo jiný. Mám na to zásadu, že nechci nic podpírat ani nechci velkou úrodu ani střídavou plodnost a ani velkou korunu atd. Míval jsem úrodu v tunách a jelikož jak někdo poznamenal už se blíží soumrak zahradkaření a mne ubývá sil, tak to více "tlumím".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 9.4.2009 0:19

Tlumit takhle bujné stromy řezem nelze. Zvláště ne řezem předjarním a jarním. Teď jste vysvětlil a vlastně sám si odpověděl na ty žluté čáry a co se stane, když se bujný stromek tak silně ořeže. Když myslíte, že se blíží  "soumrak zahrádkaření", o úrodu nestojíte, ubývají vám síly (mně taky), zjednejte traktor, vytrhejte to a založte okrasný trávník. Přeji vám, aby vám jarní aktivita nějaké ty síly přinesla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika