Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Exotické ovoce > Tomel japonský (Dyospiros kaki)

Tomel japonský (Dyospiros kaki)

Daník (744) - xxx.xxx.100.1 (?)
12.1.2019 22:34

Mám 2 stromečky Tipo od Starkla, letos poprvé zarodily přes 40 plodů. Rozdíl ve velikosti plodů mezi stromky byl až dvojnásobný, takže si nejsem jist, jestli jsou oba tatáž odrůda. Někde jsem zaznamenal názor, že S prodává semenáče. Nicméně Tipo podle některých zdrojů (PVNA)  není nehořké bez opylení. Vyzkoušel jsem dozrávání mezi jablky a plody byly nepatrně nahořklé i ve stadiu na hniličku. Po natření alkoholem a uložení do sáčku na týden byly tvrdé a absolutně nehořké a sladké. Jen jsem čekal delší skladovatelnost, začátkem prosince bylo po plodech.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Vlastice (15) - xxx.xxx.102.120 (?)
2.11.2007 10:41, počet návštěv: 120969
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s pěstováním tohoto stromu u nás. Máme možnost koupit rostlinu v nádobě, výška asi 60 cm. Ale vzhledem k poměrně vysoké pořizovací ceně, mám strach, jestli je vhodná do našich podmínek.

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.43.27 (?)
2.11.2007 16:29
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Má nároky třeba jako oleandr nebo pomerančovník. Tedy naši zimu venku nepřežije. Potřebuje na přezimování světlou a chladnou místnost.
Připojit reakci

Daniela. (1208) - xxx.xxx.204.208 (?)
5.11.2007 15:24

Dovolím si trochu to poopravit:  Tomel japonský patří k nejmrazuvzdornějším subtropickým dřevinám. V létě mu vyhovují naše teplotní podmínky a v zimě vydrží mrazy do - 16°C. Je vhodný pro pěstování v nevytápěném skleníku nebo zimní zahradě. Pokud je zasazený přímo do země - nejde přenášet a necháte ho přes zimu volně venku (hrozí-li u Vás v zimě větší mrazy) je vhodné ho obalit zateplovací textílií, která se dá koupit v jakémkoliv zahradnictví.  Daniela.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.243.252 (?)
5.6.2017 17:51

Dokonce není ani třeba jej ničím obalovat.

Je plně mrazuvzdorný a nám přežil několik zim, kdy bylo i dost pod -20 st.

A mmchd - letos má poprvé plody...

Zatím jsou asi jako menší višeň, ale myslím že v pohodě dozraje. Roste a plodí bez potíží i v Kanadě, proč by neměl v ČRlaugh

Připojit reakci

host - xxx.xxx.146.137 (?)
11.1.2019 15:20

Zde se nejedná o Tomel japonský, ale viržinský, který je silně mrazuvzdoený, ale má velmi malé plody. Pro volné pěstování v ČR je nejlepší kříženec jap./virž., který má plody cca 5 - 8 cm v průměru a je mrazuvtdorný okolo -20°C. J.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.128.32 (?)
24.10.2016 16:21

Neznámý se vyzná:-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.187 (?)
15.11.2017 19:17
Preji krasny den. Pestovani kaki se venuji jiz nekolik let. Jiz treti rok sklizim. Letos jsem sklidil 25kg tohoto ovoce. Delame si ovocne knedlliky s makem ty jsou nejlepsi. Take jsme skusili marmeladu ta je taky vyborna. Abych se vratil k pestovani. Stromek mam vysazeny kousek od domu v nadmorske vysce 180 m a momentalne ma vysku 3,5m.Na jare je ma spostu kvetu zelene barvy. Stromek polovinu kvetu pusti dalsi opad je kdyz plody naji polovicni velikost a to dosti veky. Presto mi dozralo 25 kg ovoce a dokoce jich par bylo mekych i na strome. Jinak je na dozrani davam do sklepa vedle jablek.
Obrázky:
kaki
kaki
Připojit reakci

Josef. (2640) - xxx.xxx.156.60 (?)
15.11.2017 21:46

Opravdu pěkné.yes

Neudáte mimo nadmořské výšky ještě region?

A co odrůda?

Josef.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.190 (?)
16.11.2017 15:21
Region je obec Spomysl okres Melnik. Odrudu přesně nevím, ale je to nějaký kříženec. Dále se mi daří kiwi mám několik odrůd jak minikiwi taky velkoplodé odrůdy.
Obrázky:
strom kaki
strom kaki
Připojit reakci

host - xxx.xxx.243.247 (?)
18.5.2018 11:41

Ano, vyzná. Na rozdíl od některých mudrlantů, kteří jej mají v nádobách a na zimu jej přenáší do tepla:)

Tomel skutečně roste v Kanadě, asi jako u nás jabloně či švestky. 

Tomel je mrazuvzdorný do -25 st, ne do - 16 st. Na dobrém místě v závětří přežije i -30st.

My ho na zimu ničím zbytečně neobalujeme, ani nezakrýváme kořeny. Přežil i - 21 st v pohodě a neomrzly ani nejnovější výhony. Jinak loni prvně asi po 7 letech zaplodil. Tak asi tak, vy zakrývači a přenašeči: D

Jo a jsme v nadmořské výšce cca 400 m.

Připojit reakci

Talian (44) - xxx.xxx.149.110 (?)
9.12.2018 16:12

Máličko si trúfnem upraviť názor na prenášanie. Použiť výraz Tomel pre všetky druhy je zavádzajúce. Musíme si uvedomiť, že sú mrazu odolné druhy/tomel viržínsky/ menej odolné /hybridy/ a tie do max -16 origoš japonské.Samozrejme záleží aj od veku stromu.

Takže by som v debatách uvítal, aby sme používali správne označenie.napr. pestujem ruské hybridy, pestujem tomel viržínsky, tomel japonský..atď. U nás bol pred dvomi rokmi mráz okolo -20 a to krátko a môžem povedať, že japonské to neprežili, hybridy prežili, ale ten rok nekvitli a viržínky v pohode aj zarodili... ono -20 u nás a -20 vo vlasti tomelu nie je to isté. Narážam na vlhkosť...

Připojit reakci

Zyka (14) - xxx.xxx.54.18 (?)
2.11.2007 21:56
Dobrý den, mohl bych se zeptat, kde máte možnost kaki zakoupit. Také ho scháním, viděl jsem ho jen na www.drozdim.cz
Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.22 (?)
3.11.2007 7:43
seženeš ho na www.exotickerostliny.cz je opadavý, takže nároky podobné fíkovníku, málo náročný.
Připojit reakci

Zyka (14) - xxx.xxx.54.18 (?)
5.11.2007 0:39
Díky za radu, ale tam ho budou mít až na jaře.
Připojit reakci

5.11.2007 9:25
Tak ještě zkus pawpaw - tam bys měl uspět.)))
Připojit reakci

Vlastice (15) - xxx.xxx.102.120 (?)
5.11.2007 8:43

Tomel nabízí z katalogu Sieberz a i na osobní kontakt tvrdí, že se dá vysadit ven natrvalo, jako kterýkoliv ovocný strom. Už jsem od nich něco brala na dobírku a byla jsem spokojená.

Připojit reakci

Daniela. (1208) - xxx.xxx.204.208 (?)
5.11.2007 15:30

Ahoj Vlasto, máš pravdu - Tomel japonský patří k nejmrazuvzdornějším subtropickým dřevinám. V létě mu vyhovují naše teplotní podmínky a v zimě vydrží mrazy do - 16°C., takže může být zasazen přímo volně do země a natrvalo.   

Připojit reakci

7.11.2007 8:11
Ale nějaký jistící kryt bych v tom případě použil. U nás bývá přece víc než -16.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.1.3 (?)
7.11.2007 8:26
Pokud je naroubován na podnoži Diospyros lotus, snese až - 22 st.C, v lednickém parku přečkal - 27 st.C, při zničení nadzemní části mrazem dovede ji regenerací nahradit. Diospyros virginiana, zpožďuje rašení o 10 dní, což je výhodné před pozdními jarními mrazíky.
Připojit reakci

8.11.2007 8:02
No jo - Lednice je pomalu nejteplejší místo u nás - tím bych se moc neřídil. Je rozdíl, jestli mráz trvá chvilku nebo pár dní, mokro - sucho atd. Na teplém závětrném místě se to nechá skusit. Možná i kdekoliv, ale na zimu zabalit.
Připojit reakci

Zdeněk Černoch (34) - xxx.xxx.100.107 (?)
24.11.2007 20:05
Tomel Japonsky  neboli Diospyros kaki  se dá v podmínkách české kotliny pěstovat venku bez ochrany. Ovšem musí být dodrženo několik velmi zásadních podmínek: 1) vhodná podnož - Jižní Morava, Polabí postačí D. lotus. Zbytek území do cca 450 m.n.m  jen D. virginiana s kratší vegetační dobou proti druhu D. lotus o cca 1 měsíc.
2) volba správné odrudy D. kaki
zde je na výběr poměrně slušná paleta odrůd vhodných do našich klimatických podmínek. Jedná se o semenáčové selekce z Rakouska kde roste v cca 400 m.n.m 70 roku starý semenáč, který pravidelně plodí a neomrzá.  Na jaře koncem června budou k dispozici roubované sazenice cca 8 vhodných odrud do našich podmínek. Vše na podnoži D. virginiana.
3) možnost pěstování mezidruhových hybridu D. kaki x D. virginiana -
Rosseyanka, Nikitas gift nebo Geneva Long přípdaně alternativa  Natale Oriental u které se bude mrazová odolnost postupně ověřovat.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.129 (?)
2.12.2007 22:42

Dobrý den,

ze srandy jsem zastrčila do hlíny semena churmy, kterou jsou s chutí snědla. Asi po dvou týdnech se začaly objevovat zelené stonečky a po dalším týdnu už mají první lístky. Tak trochu si kladu otázku, co teď s tím? Jakou půdu vlastně potřebují? A můžu je mít v bytě? Tedy za předpokladu, že je nenechám růst do 15ti metrů.

Děkuji

Radka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.1.3 (?)
3.12.2007 11:24
Tomel - umístění - v létě na zahradě, v zimě v chladné místnosti, celoročně možno pěstovat v nevytápěném skleníku nebo v keřové formě venku s ochranou proti velkým mrazům, zemina - propustná, dostatečně vlhká, výživná, mírně kyselá, dosti hluboká kvůli dlouhému hlavnímu kořenu, který se dá podseknout, teplota - v zimě snese i krátkodobě - 22 st.C, hlavně na mrazuvzdorné podnoži (Diospyros lotus, D. virginiana), zálivka - dostatečná, hnojení - jako u všech ovocných stromů, řez - výchovný, podle potřeby.
Připojit reakci

Zdeněk Černoch (34) - xxx.xxx.100.107 (?)
7.3.2008 6:38

Podařilo se ziskat velmi zajimavé rouby D. kaki z několika mist. Celkem by mohlo být dostupných kolem 30 odrůd D. kaki k tomu asi omezené množstvi odrůd D. virginiana např. Yates, Geneva Long, NC-10 atd. Vše roubované na podnožích Diospyros virginiana.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.103 (?)
1.2.2010 17:17

Zdeňku, po letošní zimě možná změníš názor.

Připojit reakci

kajtman (12) - xxx.xxx.217.138 (?)
10.10.2008 21:59

Stromček stačí chrániť prvé dva, tri roky, potom už nie.ja som zatiaľ zaznamenal teplotu -21c bez poškodenia.Každý rok mi veľmi pekne rodia aj tie čo som si rozmnožil.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.116.7 (?)
14.10.2008 11:08

Dobrý den,

to je krása! Toje Vaše úroda??? Ráda bych věděla, po kolika letech od výsadby začne tomel plodit? Kde jste sehnal sazenice? Díky moc za odpověď, Helena

Připojit reakci

host - xxx.xxx.54.188 (?)
29.12.2008 13:41

Zdravím, taky by mě zajímalo, po jaké době vegetace začíná stromek rodit. a taky bych se chtěla zeptat, na jakou podnož se roubuje mladá rostlinka. jestli je u nás možnost si nechat naroubovat svou vlastní. děkuji Andrea 

Připojit reakci

kajtman (12) - xxx.xxx.102.191 (?)
4.1.2009 12:40

Začína rodiť už tretím rokom.Sadenice mám vlastné, každý rok ich veľa namnožím pre veľký záujem

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.81.205 (?)
6.11.2009 2:09

Prosila by som o radu : Vlani na podzim som zasadila Sieberzom zaslany asi 1m vysoky stromcek Kaki a v zime, ajked bol obaleny mi zhora zamrzol (-20°C). Na jar vsak vyhnal (zo stepenca) 2 silnejsie a 2 slabsie asi 50cm. dlhe vetvicky, ktore vyzeraju zdravo. Ale teraz si neviem rady. Mozem ho pestovat ako ker? Alebo odstrihnut tie dve slabsie a pestovat ho ako dvojstromcek - prave tie 2 haluzky su v tvare V. Budem Vam velmi vdacna za radu. Blanka.

Připojit reakci

Ferda Mravenec (1951) - xxx.xxx.250.138 (?)
6.11.2009 10:35

To záleží hlavně na vás co chcete, když necháte jen jednu větvičku, tak budete mít zase stromek.

Připojit reakci

vasej (3) - xxx.xxx.152.225 (?)
6.11.2009 12:03

Tak to je opravdová paráda. V jaké oblasti jsou tyto tomely pěstovány a na jakou podnož jsou roubovány.

Připojit reakci

vasej (3) - xxx.xxx.152.225 (?)
6.11.2009 12:05

V jaké oblasti jsou pěstovány a na jaké podnoži. Výsledek je prostě nádhera.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.3.171 (?)
15.6.2010 17:47

Mám dotazu.Sazenice tomelu nejspíše omrzla. Chtěl jsem ji vyhodit, ale nakonec jsem ji přihrnul na kompost a nyní koukám, že těsně nad roubem, nebo v roubu znovu vyráží. Mám ji znovu zasadit a nebo se bude jednat o vyrašení z podnože?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.84.138 (?)
15.6.2010 20:31
a to máme ako vedieť, odkiaľ vám to raší, keď to ani sám neviete? my tu rastlinu na rozdiel od vás nevidíme. nechápem, čo chcete počuť alebo aké rozhrešenie chcete.. veď sa na to pozrite, odkiaľ to raší a rozhodnite sa sám. nepíšete akú sadenicu máte -či D. kaki alebo D. virginiana. podľa listov by ste mohli rozoznať lotus, virginianu, alebo kaki. niečo z toho máte ako podpník, niečo ako naštepenú časť. ale keďže tento váš príspevok má nulovú výpovednú hodnotu, ťažko radiť.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.99.194 (?)
14.10.2008 0:09

Těch -16°C se mi jeví jako nedostatečná mrazuvzdornost (potřebuje kvalitní kryt - a co s ním až bude velký, taky dlouhá vegetační doba-vetšinou nestihne dozrát) takže nejvhodnější bude umístit ho do studeného skleníku. Nejlepší pro venkovní výsadbu je diospyros virginiana a radši ranné odrůdy (Meader, Early Golden).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.89.167 (?)
20.11.2009 21:21

Objednala jsem si Tomel (kaki) od fi. Sieberz, zasadila do zeme, dari se mu velmi dobre.  zasilaji kvalitni zbozi, vse se mi ujalo a prosperuje. Navic jsem neskusena zacatecnice. Preji hodne zdaru!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.239.16 (?)
6.6.2008 20:57

v lidlu právě prodávají tomely s peckama, kvalita nic moc, ale jako levný zdroj semen se vyplatí koupit.Jeden plod za cca 9Kč 1 až 4 semena

Připojit reakci

host - xxx.xxx.93.15 (?)
19.10.2009 21:52
nyni je doba na sklien tomelu, nema tu nekdo nove fotky a poznatky okolo kaki? diky
Připojit reakci

tripx (2) - xxx.xxx.79.236 (?)
23.10.2009 21:26

Vyrostl mi první mini plůdek na tomelu, ale je ještě tvrdej jak ořech a tak si myslím, že je ještě se sklizní čas. Proč je ten můj tak mrňavej fakt netuším.

Obrázky:
první tomel
první tomel
Připojit reakci

host - xxx.xxx.89.167 (?)
20.11.2009 21:15

Ja jsem loni  na podzim zasadila Tomel (kaki) zaslan fi. Sieberz. Velmi pekne se ujal, ale zabalia jsem ho na zimu neskusene do igelitove folie a tak neprezila vrchni cast tech -20*C, ale na jare vyrazil velmi statecne ze stepence 4 silne vetve. Jinak je odolny az do -15*C. Takze budu mit misto stromu ker. Bydlime u Prahy, ale zahrada je na nechranenem miste a fouka tam vitr. Takze jak vidite prezil dost krutou zimu i moji strasnou peci.!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.103 (?)
1.2.2010 17:14

Máte obrácené y, i (dios-bůh, pyros-ovoce)

Připojit reakci

mičurinec (3095) - xxx.xxx.93.15 (?)
31.10.2010 16:53

konecne dozarava kaki a tak jsme si koupili nejaky ten plod, k memu udivu v nem bylo jedno semeno - obvykle tam neni zadne, jedna se vetsinou o bezsemenne odrudy, ze? Proto by me zajimalo, zda nekdo nevi jak se ma spravne vysevat, zda ho mohu rovou vysít nebo se musí stratifikovat, skarifikovat apod. Je mi jasne, ze semenace plodi az za delsi cas, nicmene chte bych to zkusit. Dekuji za radu M.

Připojit reakci

Vladimír 2 (4) - xxx.xxx.65.119 (?)
2.11.2010 12:21

Zahoďte ho a věnujte úsilí něčemu smysluplnému.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.93.15 (?)
2.11.2010 17:37

Sice s kaki nemám zkušenost, ale smysluplna vaše odpověď rozhodně nebyla!

Připojit reakci

Zdeněk Černoch (34) - xxx.xxx.86.246 (?)
2.11.2010 17:49

Kaki smysl má jen nejteplejších lokalitách jižní Moravy a jižního Slovenska. Jinde je to jen trápení a čekání na to kdy zmrzne k podnoži. Letos měly velké prblémy i podnože D. lotus po zimě v okolí Olomouce - byly hodně namrzlé a rašily až z kmene místo z větví. Odolnost lotusu je jen do -20°C v podmínkách české kotliny s malou sumou vegetačního tepla. lotus na jižním Slovensku dozráva až koncem října.  Sklizeň kaki na podnoži D. lotus je ve stejných dnech nikdy ne dříve. Lotus má o jeden měsíc delší vegetační dobu proti druhu D. virginiana. U nás jsou k dispozici jen odrůdy D. kaki vhodné do foliovníku nebo zimních zahrad ne do volné půdy. Na tyto pokusy jsou lepší mezidruhové hybridy Nikita a Rosseyanka.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.158.32 (?)
20.1.2011 8:27

Zdenku, a pestovať kaki na podnoži D. virginiana tiež nemá v podmienkach ČR zmysel? Čítal som, že virginiana zvyšuje mrazuvzdornosť - aké boli výsledky pri rastlinách štepených na túto podnož? Máš vedomosti, či vydržali viac zimy ako na lotuse štepené?

Připojit reakci

Vladimír 2 (4) - xxx.xxx.91.81 (?)
3.11.2010 14:19

Nebudeme se teď bavit o smysluplnosti mého příspěvku ale o smysluplnosti obecně. Podle mého se smysluplnou činností rozumí taková činnost, která přináší "nějaký" užitek ať už to je v tomto případě čirá radost z vypěstování něčeho nového nebo užitek hmotný tedy úroda. A protože kaki je rostlina subtropická a šance na úrodu je cca 1:1000000 zbývá ta čirá radost. Pokud to stačí, beru to zpátky je to smysluplné

Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.242 (?)
19.1.2011 22:04

Poslední příspěvky (asi 4) snad ani nečtěte - diskuze před tím docela zajímavá, zkušenosti u nás.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.186 (?)
26.11.2016 0:25

Ano, naprostý souhlas. My, co bydlíme v "lepších" lokalitách máme své zkušenosti, naštěstí i jiné. Kaki lze u nás úspěšně pěstovat i když nutno podotknout, že nejenom kraj, ale i každý rok je jiný. Nedivím se Zdeňkovi, že se z něho stal přílišný realista, neboť v jeho bydlišti, jak já to tam znám, lze pěstovat hlavně duby, buky, jedle, borovice a podobně. Pro kaki je to hodný kus za hranicí možného - a diospyrosy tam pochopitelně zdárně růst a navíc i plodit asi opravdu nemohou. Je to totiž pro kaki nevlídný kraj. On si to zkusil a pochopil, že ta jeho lokalita je zcela nevhodná a tak dává varování všem podobným snílkům, že to nelze pěstovat kdekoliv... Myslí to ale dobře, nechce odradit každého, jenom ty, kteří na to nemají vhodné podmínky.

Ale ten další -  Vladimír T.,  co tady plácá ty nesmysly a střílí od pasu, je opravdivý negativista bez jakýchkoliv odborných znalostí a zkušeností. Už jen to, jak píše o kaki, že roste jenom v subtropech, svědčí o jeho kolosální základní neznalosti... Ne pane T., ono to kaki roste i jinde, i v mediteránském klimatu a dokonce i v mírném podnebí - a to je, pokud vím, i u nás... V Polabí, na střední a jižní Moravě, i na Slovensku. Ale to tady asi už víme všichni, jenom on ne.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.2 (?)
20.1.2011 8:38

Já bych to s tou šancí na úrodu tomelu neviděl tak černě. Nedávno jsem dostal k ochutnání plody tomelu o velikosti asi tak mandarinky. Chuť výborná a když jsem se ptal majitele na původ, tak to bylo z jeho stromku normálně pěstovaného ve volné půdě, lokalita blízko Hrochova Týnce. Byl jsem hodně překvapený a bylo to umocněno tím, když jsem dostal foto, jak pan majitel stojí ve sněhu a češe plody tomelu ze svého stromku. Smysl to jistě bude mít. Stanislaw

Připojit reakci

jacktenrek (449) - xxx.xxx.218.17 (?)
20.1.2011 9:10
Taky si mylím že vyznam to bude mít dyt i fíkyse u nas daji venku pěstovat tak proč ne kaki ;) taky o tom přemýšlim a asi take na jaře uskutečním spolu s fíky
Připojit reakci

host - xxx.xxx.158.32 (?)
21.1.2011 9:07

tu sa bavíme najmä o D. kaki. vo Vašom prípade sa zrejme jednalo o nejakú odrodu druhu Diospyros virginiana. škoda že neviete, akú odrodu ten pán pestuje. perspektívu má pestovať virginiany na vlastnom podpníku. D. kaki máva väčšie plody ako mandarinka ale odolnosť voči mrazom je nižšia v porovnaní s odrodami virginiany.

Připojit reakci

ella56 (221) - xxx.xxx.48.30 (?)
21.1.2011 14:46

Chci si kaki letos objednat u Starkla, je samosprašné a stačí jeden stromek?děkuji E

Připojit reakci

21.1.2011 15:26
i odrudy oznacovane jako samosprasne nejsou zcela samosprasne, vzdy bude lepsi, kdyz si poridite dve rostliny, ale u Starkla to radeji nezkousejte, nepise v katalogu o jakou odrudu se jedna, takze muzete koupit tak akorad zajice v pytli-navic pokud to jsou semenace tak plodu se dockate az za radu let! nemluve o nezname kvalite semenacu...
Připojit reakci

ella56 (221) - xxx.xxx.48.30 (?)
21.1.2011 17:14

Děkuji za radu, podívám se po nich někde v zahradnictví, zdraví E

Připojit reakci

21.1.2011 17:17
stacilo by najit pestitele co je prodava a vybrat si, navic vam poradi, ja se na to take chystam
Připojit reakci

host - xxx.xxx.79.236 (?)
20.3.2011 16:22

Jaro je tu a druhá zima mojeho tomelu zvládnuta v pohodě, nejnižší teplota u nás byla jenom -18,5 stupně, ještě neplodil je malinký, ale příští rok by snad mohl.

Obrázky:
tomel-rašení
tomel-rašení
Připojit reakci

20.3.2011 20:06

a co je to za odrudu? kde bydlite, u nas bylo minimum trochu lepsi, takze si myslim, ze by kaki rust u nas take mohlo... diky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.185.53 (?)
22.3.2011 13:33

Hezký detail ale do rašení mají tomely ještě daleko. Mimochodem mě rosijanka namrzla cca 15 cm a to by měla být odolnější než kaki.

Připojit reakci

29.4.2011 19:44

tak ten detajlík trošku odpokračuju, je vidět už květní pupeny tak jsem celej napnutej jestli konečně zaplodí, je to nikita a jsem z polabí Nymbursko

Obrázky:
tomel
tomel
Připojit reakci

host - xxx.xxx.170.51 (?)
15.5.2011 9:42

Prežil neskoré mrazy?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.150.100 (?)
17.5.2011 10:41

Dovolím si tipnout, že ne, v polabí to bylo krutý. Ne že by chcípnul, ale teď asi raší ze spících pupenů.

Připojit reakci

28.5.2011 22:05

tak to je pravda, docela omrznul, druhý tomel taky, ale je větší a tak nějaké poupě zustalo a kopodivu na jedné nové větvičce vytvořil dvě nová poupata

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.236.216 (?)
30.5.2011 15:56

před 2 týdny jsme koupili Kaki u Starkla. Stromek asi 2,3m vysoký za 615,- Kč. To co, teď řešíme je, jak ho stříhat. Na jaře jako jablka nebo na podzim jako meruňky??? Dík moc ludka.s@seznam.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.187.224 (?)
21.1.2017 15:27

Dobrý den, uložili jsme tomel japonský do sklepa k zazimování. Bohužel zde jsme první zimu, a netušili jsme, že bude ve sklepě dosti teplo. Tomel začal už rašit. Co teď s tím?

Připojit reakci

Mimmo (1612) - xxx.xxx.91.93 (?)
21.1.2017 18:13

Žádný velký problém. Až bude hodně vyrašený, odneste ho na světlo a začněte mírně zalévat. Mladé výhonky jsou citlivé na mráz i na sucho. Pokud však zaschnou, mohou vyrašit nové ze spících pupenů. Mám ve sklepě taky jeden při 5 stupních. Má mírně zvětšené pupeny, ale neraší.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3657) - xxx.xxx.234.149 (?)
21.1.2017 20:33
Tomel (hurmikaki) pestovaný v nádobe by mal byť zazimovaný pri teplote 1 - 5 °C. Inak sa stane to čo Vám. Tomely pestujem viac rokov, ale na pevnom stanovisku vonku, takže s vnútorným zazimovávaním skúsenosti nemám. Súhlasím ale s Mimmom že nič tragické sa nedeje. Budúci rok mu zabezpečte tých max. 5°C. IH P.S.: Pridám ešte 2 fotky tomelov, podľa mňa nádhera. (A ešte k názvu vlákna - správne má byť Diospyros).
Obrázky:

Připojit reakci

21.1.2017 23:05

Děkuji za odpověď. Ten tomel už je docela dost narašený, jsou tam až cca 7 cm dlouhé výhony, světle žluté, tak jak to ve tmě bývá... většinou na koncích větví, které půjdou odstřihnout... měl bych ho tedy přenést do bytu na světlo a začít zalévat, nebo můžu ještě chvíli počkat?

Připojit reakci

Beny2 (809) - xxx.xxx.150.232 (?)
22.1.2017 11:17

Já jsem jeden stromek zkoušel takhle "narašit" pod umělým osvětlením loni v březnu na zimovišti. I když jsem ho pak tři týdny přivykal na slunce, tak po přenesení na stanoviště stagnoval. Ostatní (nenarašené) stromky ho pak stejně dohonili.

Takže myslím, že je (v současné době) skoro jedno, co uděláte. Pokud máte prostor, tak ho zkuste vzít do bytu a nebo mu jenom přisvítit. Pokud větvičky ustřihnete, na stanovišti mu beztak narostou nové.

Připojit reakci

22.1.2017 15:23

Nevím, jestli správně rozumím tomu růstu. Myslím, že po přenesení na světlo (třeba hned), by měl následovat výchovný řez. Rostlina by neměla spotřebovávat moc energie na tvorbu výhonů, které půjdou pryč. Potom zatřít rány a mírně zalévat a přihnojovat.

Připojit reakci

22.1.2017 17:26

OK. Takže se pokusím najít v bytě místo, udělám výchovný řez a začnu mírně zalévat...

Připojit reakci

KUKY (3609) - xxx.xxx.38.136 (?)
22.1.2017 18:06

V bytě je moc teplo a málo světla. Do jara budete mít neduživé výhony dlouhé půl metru a venku na slunci bude stejně po nich. Já bych ho celý pořádně zabalil do novin či hadrů a dal někam do kůlny nebo na balkon a občas zalil.

Připojit reakci

9.10.2018 20:04

Už vám zraje kaki? Plody na mém třímetrovém stromku už chytají pomerančovou barvu. Není jich moc. Asi 20 ks. 

Obrázky:
Plody tomelu
Plody tomelu "Dunaj"
Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3657) - xxx.xxx.234.30 (?)
9.10.2018 20:18
Mimmo: U mňa zatiaľ len farba citrónovožltá (foto dnes), oranžové budú plody hurmikaki neskôr. Oberám ich až keď úplne opadajú listy, často až v novembri. IH (Ešte malá jazyková poznámka k názvu vlákna: správne má byť Diospyros).
Obrázky:

Připojit reakci

Teta Jana (233) - xxx.xxx.148.29 (?)
10.10.2018 7:40

Na mém Tomelu už mají plody krásnou oranžovou barvu, při velikém větru se jedna větvička ulomila a plody byly po 14denním pobytu na misce s jablky bez trpké příchuti.

Obrázky:

Připojit reakci

Daník (744) - xxx.xxx.100.59 (?)
10.10.2018 20:39

Lepší léto a začátek podzimu u nás už tomel mít asi nebude, tak jsem zvědav. U mě mladá Nikitskaja plody zatím neudržela, ale začínají se vybarvovat Tipa. Mám 2 v květináči, obě od jednoho prodejce, větší stromek má plody průměru asi 6 cm, menší asi 12cm - tak nevím, jak je to možnécheeky

Obrázky:

Připojit reakci

seky (94) - xxx.xxx.121.128 (?)
6.11.2018 17:28

Inspirovaná několika diskutujícími a jejich fotkami plodů kaki jsem od dnešního dne majitelkou odrůdy Jiro. Zatím plánuji přesadit do většího květináče a příští rok se uvidí. Už teď ale přemýšlím o další možné odrůdě. Lokalita JV Morava 220 m n.m.

Obrázky:

Připojit reakci

11.11.2018 19:13

U mne zaplodily tomely prvním rokem cca 40-50 plodů rozměrů až velikého jablka (odrůda Tipo). Plody jsou krásně oranžové, zatím venku nepřešly mrazem. Chci se zeptat zkušenějších pěstitelů, jak postupují se sklizní. - Pokusně jsem pár plodů uložil mezi jablka a když začaly měknout, hodil jsem je do mrazáku a zapomněl na ně - výsledkem je chutný plod, ale na kaši.Pokud nechám plod na mrazáku sotva hodinu, je po rozmrznutí tvrdší konzistence, ale stále má svíravý dojezd, takže jej nikdo nechce jíst.

Jak to provádíte? Úvaha: Pokud nechám všechny plody venku namrznout, budou asi rovnou v konzumní zralosti, ale záhy shnijí. Nebo je nechat namrznout jen malinko či vůbec a nechat tvrdé dojít ve sklepě a pak, pokud by byly trpké, ještě jednotlivě před konzumací dát do mrazáku?

Obrázky:

Připojit reakci

Mimmo (1612) - xxx.xxx.66.105 (?)
11.11.2018 19:37

Asi je každá odrůda jiná. Vzhledem k absenci mrazů nechávám jednotlivě plody zmrznout a po vytažení z mrazáku je nechávám 8 až 12 hodin rozležet. Pak jsou i tuhé a sladké bez trpké pachutě. Stromek už mám zcela odlistěný a plody jsou vybarvené.

Obrázky:
Plody tomelu
Plody tomelu
Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3657) - xxx.xxx.234.61 (?)
16.11.2018 16:47
Diospyros kaki - hurmikaki (tomel). Strom mi po vymrznutí znovu obrazil a hneď aj zarodil. Keďže plodov bolo málo, sú extrémne veľké (foto). Hurmikaki som do mrazničky nikdy nedával, plody ale po obratí neukladám do pivnice, ale nechám ich vonku v šope. Tam postupne dozrejú, bez ohľadu na to či ich medzitým "ošľahne" mráz alebo nie. Signálom že sú jedlé je ich zmäknutie. Hurmikaki je zaujímavá exotinka, aj výzorovo atraktívna, ale chuťovo to žiadny zázrak nie je. Asiminu trilobu si cením viac, tá je navyše spoľahlivo mrazuodolná, aj keď je to samozrejme úplne odlišný "exot" než hurmikaki. IH
Obrázky:

Připojit reakci

16.11.2018 21:23

Já právě startuji pokusy jak odstranit trpkost a zachovat kvaúlitu dužiny. Plody, které prošly 24 hodin mrazákem byly sice bez trpkosti, ale na kaši. Pokud tam byly hodinu, trpkost nezmizela. Podle expertů z kiwifóra je metod několik. Jednu bedničku jsem dnes otrhala a dal k jablkům, ethylen by se o trpkost měl postarat. Další várku nechám namrznout venku přes víkend. A pár kusů půjde namazat kalvadosem a do mikroténového sáčku tak na 10 dní. Tak jsem zvědav, která varianta vyhraje.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.225.115 (?)
16.11.2018 22:09

S těmi jablky to praktikujeme a funguje to spolehlivě, akorát plody nezůstanou tvrdé, změknou. Chce to dát ale taky do igeliťáku - kaki + jablka do jednoho pytle :), čím víc jablek, tím rychleji to změkne.

Připojit reakci

petertt (7) - xxx.xxx.176.68 (?)
27.12.2018 11:38

Na jar by som chcel kúpiť odrodu Tipo. Aká bola chuťovo? Je chuť podobná tým, ktoré sa dajú kúpiť z dovozu? Alebo je to úplne iná chuť. 

Připojit reakci

Daník (744) - xxx.xxx.100.1 (?)
12.1.2019 22:34

Mám 2 stromečky Tipo od Starkla, letos poprvé zarodily přes 40 plodů. Rozdíl ve velikosti plodů mezi stromky byl až dvojnásobný, takže si nejsem jist, jestli jsou oba tatáž odrůda. Někde jsem zaznamenal názor, že S prodává semenáče. Nicméně Tipo podle některých zdrojů (PVNA)  není nehořké bez opylení. Vyzkoušel jsem dozrávání mezi jablky a plody byly nepatrně nahořklé i ve stadiu na hniličku. Po natření alkoholem a uložení do sáčku na týden byly tvrdé a absolutně nehořké a sladké. Jen jsem čekal delší skladovatelnost, začátkem prosince bylo po plodech.

Připojit reakci

Daník (744) - xxx.xxx.186.2 (?)
14.1.2019 8:18

jo a zkusil bych něco z odrůd PCNA - Jiro, Fuyu - pokud je seženete. Podmínkou u většiny bude pěstování v kontejnerech s uskladněním na zimu. Pokud chcete volně zasadit, Tipo vydrží údajně tak -12st. Zkuste mrknout na kiwiforum, tam je dost zkušeností

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Tomel japonský (Dyospiros kaki)8614.1.2019120970
Aké je to ovocie? 312.1.2019387
Fíkovník neplodí316.12.2018978
Citroník 5410.12.201868059
Mango529.12.2018120380
Asimina Triloba21021.11.2018100634
Poznáte odrůdu fíkovníku? 116.11.2018275
Kiwi4611.11.201858100
Tomel pro republiku1464.11.201882689
Figovník Peretta101.11.20182028
Azorská borůvka229.10.2018490
Pepino 2018 222.10.2018494
Paw paw919.10.20182541
Vypěstovali jste zralé plody banánovníků pěstovaného ze semene?1612.10.20188535
Mandľa Tuono a Supernova130.9.2018441
Karambola 128.9.2018332
Avokádo a jeho pěstování1326.8.201815325
Kumoi626.8.20185096
Pokroucené listí kaki222.8.2018460
Fíkovník Brown Turkey 1817.8.20189767
Kiwi informace k odrůdě 117.8.2018512
Čo je to za strom? 413.8.2018734
Pokojový citrus613.8.2018980
Pepino 2017 812.8.20182467
Marhaník Granátový "Hermione"12.8.2018444
Noni - morinda citrifolia3518.7.201837912
Avokádo a zemina?211.7.2018539
Je to Goji (lyceum chinensis)? 103.7.20181615
pěstování angreštových kiwi 83.7.201815550
Kiwi - žloutnou listy 33.7.2018869
Fíkovník22016.6.2018287511
Moruše510.6.20185102
Pecky pomeranče, citronu, mandarinky, limetky3231.5.201888182
Trifoliata - Citronečník - semena514.5.20181817
Jackfruit88.5.20189118
Nevíte někdo, co to je za strom? 133.5.20183254
Mrazuvzdornost fíkovníku a olivovníku 3627.4.201825095
Aktinidie Deliciosa - odrůda Solo126.4.2018515
Prodejní výstava subtropických rostlin Ostrava116.4.2018458
Jakou odrudu jahod na balkon?915.4.201811504
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov lososa15.1.2019
Zkušenosti14.1.2019
Krmení Brit14.1.2019
Nemocné pařáty13.1.2019
Nemocné pařáty13.1.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů