Tomel japonský (Dyospiros kaki)



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.61 (?)
16.11.2018 16:47
Diospyros kaki - hurmikaki (tomel). Strom mi po vymrznutí znovu obrazil a hneď aj zarodil. Keďže plodov bolo málo, sú extrémne veľké (foto). Hurmikaki som do mrazničky nikdy nedával, plody ale po obratí neukladám do pivnice, ale nechám ich vonku v šope. Tam postupne dozrejú, bez ohľadu na to či ich medzitým "ošľahne" mráz alebo nie. Signálom že sú jedlé je ich zmäknutie. Hurmikaki je zaujímavá exotinka, aj výzorovo atraktívna, ale chuťovo to žiadny zázrak nie je. Asiminu trilobu si cením viac, tá je navyše spoľahlivo mrazuodolná, aj keď je to samozrejme úplne odlišný "exot" než hurmikaki. IH






Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 11.11.2018 19:37

Asi je každá odrůda jiná. Vzhledem k absenci mrazů nechávám jednotlivě plody zmrznout a po vytažení z mrazáku je nechávám 8 až 12 hodin rozležet. Pak jsou i tuhé a sladké bez trpké pachutě. Stromek už mám zcela odlistěný a plody jsou vybarvené.

Plody tomelu
Plody tomelu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.61 (?), 16.11.2018 16:47
Diospyros kaki - hurmikaki (tomel). Strom mi po vymrznutí znovu obrazil a hneď aj zarodil. Keďže plodov bolo málo, sú extrémne veľké (foto). Hurmikaki som do mrazničky nikdy nedával, plody ale po obratí neukladám do pivnice, ale nechám ich vonku v šope. Tam postupne dozrejú, bez ohľadu na to či ich medzitým "ošľahne" mráz alebo nie. Signálom že sú jedlé je ich zmäknutie. Hurmikaki je zaujímavá exotinka, aj výzorovo atraktívna, ale chuťovo to žiadny zázrak nie je. Asiminu trilobu si cením viac, tá je navyše spoľahlivo mrazuodolná, aj keď je to samozrejme úplne odlišný "exot" než hurmikaki. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 16.11.2018 21:23

Já právě startuji pokusy jak odstranit trpkost a zachovat kvaúlitu dužiny. Plody, které prošly 24 hodin mrazákem byly sice bez trpkosti, ale na kaši. Pokud tam byly hodinu, trpkost nezmizela. Podle expertů z kiwifóra je metod několik. Jednu bedničku jsem dnes otrhala a dal k jablkům, ethylen by se o trpkost měl postarat. Další várku nechám namrznout venku přes víkend. A pár kusů půjde namazat kalvadosem a do mikroténového sáčku tak na 10 dní. Tak jsem zvědav, která varianta vyhraje.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.115 (?), 16.11.2018 22:09

S těmi jablky to praktikujeme a funguje to spolehlivě, akorát plody nezůstanou tvrdé, změknou. Chce to dát ale taky do igeliťáku - kaki + jablka do jednoho pytle :), čím víc jablek, tím rychleji to změkne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
petertt - (27) - 176.68 (?), 27.12.2018 11:38

Na jar by som chcel kúpiť odrodu Tipo. Aká bola chuťovo? Je chuť podobná tým, ktoré sa dajú kúpiť z dovozu? Alebo je to úplne iná chuť. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.1 (?), 12.1.2019 22:34

Mám 2 stromečky Tipo od Starkla, letos poprvé zarodily přes 40 plodů. Rozdíl ve velikosti plodů mezi stromky byl až dvojnásobný, takže si nejsem jist, jestli jsou oba tatáž odrůda. Někde jsem zaznamenal názor, že S prodává semenáče. Nicméně Tipo podle některých zdrojů (PVNA)  není nehořké bez opylení. Vyzkoušel jsem dozrávání mezi jablky a plody byly nepatrně nahořklé i ve stadiu na hniličku. Po natření alkoholem a uložení do sáčku na týden byly tvrdé a absolutně nehořké a sladké. Jen jsem čekal delší skladovatelnost, začátkem prosince bylo po plodech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 14.1.2019 8:18

jo a zkusil bych něco z odrůd PCNA - Jiro, Fuyu - pokud je seženete. Podmínkou u většiny bude pěstování v kontejnerech s uskladněním na zimu. Pokud chcete volně zasadit, Tipo vydrží údajně tak -12st. Zkuste mrknout na kiwiforum, tam je dost zkušeností

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 6.3.2019 8:48

Prosím o radu ohledně řezu a tvarování tomelu. Můžu nyní ty dva dlouhé boční výhony a terminál zkrátit? Příp. o kolik?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika