Chloróza broskvoně 2016



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 184.137 (?)
3.9.2016 9:34

Osvědčila se mi obyčejná malířská papírová páska. Mírně lepí, takže na stromku se udrží, pak ji napatlat Chemstopem. Nic se mi neprožralo a v létě to šlo velmi snadno sundat. Navíc, pokud by kmen stromku rychle tloustnul, tak ho nezašktí, ale praskne, není příliš pevná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 138.254 (?), 10.8.2016 16:13

Mulč som tam dával minulý rok, lebo bolo sucho, tento rok som to jemne okopal (ale ešte tam nejaký starý bol...) a pri kosení tiež viac krát dosypával. Samozrejme nedávam mulč úplne tesne ku kmieniku. Myslím, že je to dobré hnojivo na dusík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 91.168 (?), 2.9.2016 23:04

Broskyňa teraz začala rašiť nové lístky. Skúsil som strhnúť potravinovú fóliu s aplikovaným lepidlom Chemstop z kmienika a vyzerá to, že tam fólia nerobí dobre. Asi sa tam držala vlhkosť (zhnednuté puchíre-zahnívajúce a zmenená farba kôry). Nechal som to len tak vysušiť na slniečku, bolo by dobre to niečim ošetriť? dať tam potom vosk?

Minulý rok to dobre pomohlo proti mravcom a voškám, ale teraz to vyzerá, že toto bude hlavná príčina zastaveného rastu a žltnutia? Môže toto byť problém chradnutia? Môže sa z toho spamätať?

Fóliu som na jar menil, ale dal som ju na to isté miesto ako bola minulý rok. Myslel som, že bude lepšie použiť potravinovú fóliu (kvôli pružnosti) pod lepidlo kvôli fytotoxicite,...ale asi by bolo lepšie dať lepidlo priamo na kmienik?

kmienik po odstránení potravinovej fólie s lepidlom
kmienik po odstránení potravinovej fólie s lepidlom
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.204 (?), 3.9.2016 8:42

Dat lepidlo priamo na kmen je podla mojich skusenosti nebezpecne, pokial ide o mlady strom. Aj v navode pred tym varuju. Rozdiel je aj v druhu stromu - jablone myslim nemaju problem, ale u broskyn, marhul a ceresni je to kriticke. Druha vec je, ze po mesiaci/dvoch sa to lepidlo zanesie hmyzom, prestane plnit funkciu, ale odstranit sa poriadne neda.

Foliu som tiez skusal, ale zavrhol, lebo bola nevzdusna a tej kore to nesvedcilo - je to zive tkanivo, ktore potrebuje dychat, no najma sa pod foliou zrazala voda. Ked sa potom aj folia strhla, urcite to bol pre strom sok, lebo zrazu sa z vlhkeho prostredia stalo suche.

Tento rok som aplikoval lepiace pasy vlastnej vyroby - papier na pecenie som obalil okolo kmena a natrel velmi tenku vrstvu chemstopu zohriateho pomocou fenu. Ta tenka vrstva je dolezita - inak sa chemstop prezerie cez ten papier. Natierat bolo treba az na strome, inak sa ten pasik lepil, trhal, nedalo sa s tym pracovat. Na okrajoch bol ten pasik priviazany viazacou buzirkou, ktora tam aj teraz zostala, ked je pasik zlikvidovany - spaleny. Mam z tej likvidacie lepsi pocit, ked nepalim foliu. Buzirka posluzi aj buduci rok. Treba si uvedomit, ze pasik aj tak nema zmysel mat na strome dlhsie ako 2-3 mesiace - jednak sa bud zanesie a neplni funkciu, alebo uz skoncila faza, ked mravce roznasaju vosky. Vtedy okamzite zlikvidovat, aby neskodil stromu. Aplikovane tento rok na mladych marhuliach, ceresniach, broskyniach, slivkach. Som spokojny, ale myslim, ze na niektorych miestach sa kora poskodila - tam kde som v rychlosti dal viac chemstopu, ako by bolo trteba a prezral sa cez pasik.

Do buducna by som rad nasiel trochu pevnejsi material na pasik, no podobnych vlastnosti, aby sa dal namotat na strom uz aj s aplikovanym lepidlom, lebo na pevnej rovnej podlozke sa chemstop da aplikovat skutocne rovnomerne a tenko. Navyse nahrievat fenom po zahrade si moze dovolit len ten, kto tam ma rozvod elektriny, kym pripravene pasiky mozno natriet aj doma.

P.S. Priamou aplikaciou chemstopu som si mozno dopomohol k likvidacii asi 10 roc. Halehavenu - po jarnej aplikacii v sirke asi 5-10 cm na kmen strom postupne vyschol (najprv silna chloroza). Mohlo to mat samozrejme aj ine priciny, ale podozrenie zostava.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 184.137 (?), 3.9.2016 9:34

Osvědčila se mi obyčejná malířská papírová páska. Mírně lepí, takže na stromku se udrží, pak ji napatlat Chemstopem. Nic se mi neprožralo a v létě to šlo velmi snadno sundat. Navíc, pokud by kmen stromku rychle tloustnul, tak ho nezašktí, ale praskne, není příliš pevná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.204 (?), 3.9.2016 8:58

Mulc pod broskynami nie je dobra vec - poda sa drzi chladna a mokra (najma z jari), korene odumieraju. Mne broskyne vzdy viac ozltnu po dlhsom chladnejsom dazdivejsom obdobi, aj tento rok zaciatkom augusta, ale teraz sa to uz zlepsilo, ako je teplo. Do tazkej pody broskyna len na slivkovych podpnikoch (v chladnej aj teplej oblasti) alebo GF677 (len v teplej oblasti). Tipujem, ze tu broskynu mate ne nejakom broskynovom semenaci alebo niecom podobnom - z vlastnej skusenosti - so stromom sa rozlucte a kupte novy na vhodnom podpniku. Budete sa trapit este par rokov a strom aj tak vyhynie. Sused nehladi na podpniky, broskyne ma pekne tak 5 rokov a potom odrazu pokapu  - korenova sustava sa dostala do vacsich hlbok, kde je hnusnejsia ilovita poda a tam postupne odumieraju. Tych prvych par rokov su korene v trochu lepsej situacii, vo vylepsenej a viac prevzdusnenej pode pri povrchu, navyse strom nie je stresovany urodou. Ja sadim na GF677, bez vylepsovania pody, strom ma pekne zelene listy (a tom ilovitejsiu podu), rastie ako divy, po 3 rokoch mam 3-4 m vysoke vretena, co sa pri spone 4,2 m medzi stromami uz zacinaju dotykat konarmi. Keby vsetko na jar nezmrzlo, uroda by bola pekna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 3.9.2016 9:27

Souhlas, jen doplním, že GF-677 prosperuje i ve středně teplých polohách, bujnější přírustky májí jen odrůdy naštěpené na meruňce Mandžuské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 236.1 (?), 3.9.2016 10:09

Já mulčuji posečenou trávou už roky a broskvoním to prospívá, rostou krásně (kdyby na jaře nemrzlo, taky by i plodily). Problém může být v mulčování trávou ošetřenou herbicidem proti dvouděložným. To by jim asi nechutnalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 91.168 (?), 3.9.2016 14:59

ďakujem všetkým za rýchle reakcie.

Podnož mám práve GF677 a strom mám 3 roky + tak 3 roky v škôlke, takže nieje až tak mladý. Má hrubý kmeň. Čo som skúšal natrieť na jar Chemstop na ríbezľu tak je kôra zatiaľ OK. No uvidím, budem musieť niečo iné vymyslieť...

Myslíte, že už to miesto na kmeni nechať tak, alebo zatrieť voskom? Vyzerá niekde, že jemne slzí miazga.

Zatiaľ to nevzdávam, rašia nové pekné lístky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika