Pivoňky
Zdroj: champlainpeonycompany.com

Již naše babičky a prababičky pěstovaly pivoňky na svých zahrádkách. Sloužily nejen pro potěšení oka během jarního období, ale také k léčebným účelům. Ne nadarmo byly součástí klášterních zahrad. Postupem času je však vystřídali šlechtěnci dřevitých pivoněk, kteří je dokonce svou krásou i předčili.

Pivoňky
Zdroj: www.themarthablog.com

Pivoňky a jejich historie

Dřevité pivoňky mají svůj prapůvod v Číně, kde taktéž sloužily k léčebným účelům, ale už ve 4. století se objevují první zmínky o jejich pěstování jako okrasných rostlin. V srdcích Asiatů si získaly významné místo a staly se jednou z národních čínských rostlin. V 8. století pronikají do Japonska, kde jsou dále šlechtěny, a tak vzniká nová šlechtitelská linie. Do USA byly první pivoňky dovezeny až na počátku 20 století. V současné době tedy můžeme mluvit o třech hlavních šlechtitelských liniích a to o čínské, japonské a americké. My se však budeme věnovat pouze japonským dřevitým pivoňkám.

Základní informace o pivoňcké dřevité

Tyto pomalu rostoucí opadavé keře dosahují v dospělosti 1-1,5 m podle kultivaru a pěstebních podmínek. Dřevité pivoňky vykvétají v květnu až v červnu velkými výraznými květy. Nesmíme však opomenout, že rostlina musí být dostatečně stará, aby byla schopná kvést. S přibývajícím věkem a růstovou hmotou se i velikost a počet květů znásobuje.

Na základě šlechtění po několik století vznikly květy téměř všech barev. Obdivujeme krásu čistě bílých květů přes žlutou, různé odstíny růžové, červené, fialové, až po temně purpurovou. Velmi ceněné jsou květy dvoubarevné.

Ideální podmínky pro pivoňky

Upřednostňují stanoviště plně osluněná či s velmi malým zastíněním. Nemělo by přesáhnout více jak tři hodiny během dne. Jsou plně mrazuvzdorné, proto nemusíme volit příliš chráněnou polohu. Ba naopak upřednostňují mírné proudění vzduchu, čímž dochází ke značnému snížení možnosti napadení škůdci. Půda by měla být živná, obohacená o kompost. Japonské dřevité pivoňky jsou roubované, proto vždy dbáme na to, aby roub byl pod úrovní zeminy! Nesnášejí větší dávky rychle působících dusíkatých hnojiv, raději volíme menší množství pomalu rozpustných hnojiv. Dřevité pivoňky velmi dobře snášejí řez. K řezu však přistupujeme pouze tehdy, když je rostlina mladá a cílem je vytvoření statné, bohatě větvené rostliny. V dalších letech už většinou je brzy na jaře, ačkoli tím dojde k redukci není zapotřebí. Nejvhodnější období pro řez květů.

Pivoňka
Zdroj: champlainpeonycompany.com

Pivoňka dřevitá a její druhy dle barev

Jak již bylo řečeno, dlouholetým šlechtěním vznikly desítky až stovky nových kultivarů s širokou škálou různých barev květů. Tak si pojďme alespoň zlomek z nich představit.

Jistě zjistíte, že i ve vaší zahradě by našly vhodné uplatnění. V současné době Ize i v ČR zakoupit velmi kvalitní japonské dřevité pivoňky. Možnosti internetu jsou neomezené, velmi snadno Ize nalézt specializovaná zahradnická centra.

Všeobecně nejsou rostliny s bílými květy v zahradách upřednostňovány. Nicméně kultivar Mikuni no Hata má tak atraktivní tvar květu, že ho nelze přehlédnout. Rostlina v dospělosti působí velmi dominantně, ale zároveň jemně a vznešeně.

Žlutou barvu dnes reprezentuje kultivar Kinshi. Často je překládán jako „zlatý pták“ a nutno říci, že tento název je příznačný. Pozdě na jaře je rostlina obsypána velkým množstvím atraktivních sytě žlutých květů. Květy jsou plné, což ještě zvýrazňuje již velmi výrazné zbarvení.

Postačí jednarostlina a vašezahradabudena jaře doslovazářit.

Pivoňky
Zdroj: peonysenvy.com

V barevné škále dřevitých pivoněk jsou samozřejmě hojně zastoupeny kultivary s různým odstínem růžové. Typickou starorůžovou barvu nese kultivar Shin tenchi, který se pyšní velkými plnými květy. Takto zbarvené květy se hodí jako solitéry nebo pro kombinaci s květy bílými nebo červenými. Vysazením do skupin vytvoříme výrazný harmonický celek.

Kdo má rád výrazné barvy, které určitě nelze přehlédnout, volí kultivary červenokvětých pivoněk. I v tomto případě platí pravidlo, čím plnější květ, tím výraznější barevný dojem. A to určitě kultivar Taiyo splňuje. Na jaře se na rostlině objevují relativně velké výrazné květy. Čím je rostlina starší, tím jsou květy výraznější. A samozřejmě se i jejich počet násobí. Pro tento kultivar volíme mírně zastíněnou polohu, díky čemuž vydrží květy dlouho svěží a výrazné.

Vícebarevné pivoňky

Velmi ceněnými kultivary jsou rostliny s květy vícebarevnými. Většinou se jedná o kombinaci různého odstínu růžové nebo červené s barvou bílou. Tyto barvy navzájem vytvářejí výrazný kontrast. Barevné provedení květu může mít více způsobů. Buď se bílá barva objevuje především po okraji květu a vytváří jakýsi světlý lem jako je tomu u kultivaru Kokuryu nishiki. Anebo se bílá barva stává součástí květu a vytváří nepravidelné pruhy, což je charakteristické pro kultivar Shima nishiki. Na každém květu je různé množství bílé barvy, některé květy mohou být téměř celé bílé a jiné naopak téměř červené.

Stále si myslíte, že se do vaší zahrady dřevité pivoňky nehodí? Jen stěží budete hledat jinou kvetoucí rostlinu, která na jaře naplní všechny vaše vjemy.

Určitě navštivte další články o krásných květinách – květiny pro jarní výsadbu nebo Růžové květiny, které dodají vaší zahradě nadčasovou eleganci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno