Jak uchovat topinambury?



host - 215.160 (?) 
18.10.2009 17:44, zobrazeno: 20738x

Přeji hezký den,

letos máme poprve na zahradě topinambury, vím, že se nechávají klíďo i přes zimu, ale dnes jsem přišla na zahradu a sníh celé rostliny vyvrátil, takže hlízky byly naprosto venku - vybrala jsem tedy, co se dalo do mísy - i s hlínou a zajímalo by mne, zda se dají nějak uchovat, abychom je mohli v příštích týdnech konzumovat. Jestli umýt a dát do ledničky, nebo do komory do bedny jako brambory. nebo zda je nechat jen uschnout a dát do bedýnky s pískem jako mrkev - nebo zda je mám znovu zasadit do zahrady. Děkuji moc za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 55.26 (?), 18.10.2009 22:37

Topinambury jsou tak netradiční zelenina, že o uchování bude vědět málokdo. Pohledali jste na internetu? Pak tu v některé diskuzi zaznělo, že topinambury krmí myslivci zvěř, možná by o uchování mohli vědět víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kejklířka - (16) - 141.225 (?), 19.10.2009 18:57

Dobrý den,

já jsem nať ořezala kus nad zemí a na to nastlala vrstvu listí. Z knihy opisuji: Před zimou konce lodyh seřízneme asi 30 cm nad zemí a okolí rostlin dobře nasteleme, půda pak méně promrzá a sklizeň je tak snazší." - Helena Vlašínová, Zdravá zahrada, 2006. Topinambury pěstuji prvním rokem, tak uvidíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 165.35 (?), 20.10.2009 8:22

Zdravím, topinambury mají problém, že rychle vysychají. Já to pro známé uchovávám ve velkém /zednickém/ kbelíku, dám vrstvu zeminy a narovnám pěkné hlízy topinambur, zasypu a opět topinambury,... to dám do sklepa, ale i tak je to do ledna spotřebované, s uchováním třeba do března zkušenost nemám. Dokud zem zcela nezmrzne, dají se vyrýt v pohodě, později už jsou přimrzlé k sobě a vyryje se celý ten trs i s hlínou, to dávám "povolit" na verandu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 215.160 (?), 20.10.2009 11:43

Moc všem děkuji.

A myslíte, že mohu teď ty topinambury zasadit zpátky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 165.35 (?), 21.10.2009 19:53

Určitě, je ideální doba k výsadbě, akorát jsem také rozdala několik kilo hlíz na sázení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 215.160 (?), 22.10.2009 15:09

SUper, tak půjdu právě na to:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 66.105 (?), 24.10.2009 21:30

Topinambury jsem uchovával minulou zimu v děravém kovovém sudu venku-až do dubna. Sníh a déšt je udržoval stále svěží, přebytečná voda vytekla a myši se tam nedostaly. Oschlé topinambury skladované nesprávně se dají na jeden den ponořit do vody a zase nabudou svůj tvar. Uchovávání na místě, kde vyrostly je asi nejlepší. Jen, aby je nesežrali hlodavci.

Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.160 (?), 30.10.2009 9:24

To jeprávě podivné, že brambory a spol nám vždy žerou hlodavci a topibambur, ač na stejném záhonu, se naprosto nedotkli!!! Asi jim ještě nepříšli na chuť:-) Máte někdo opačnou zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika