Kvašení ušlechtilými kvasinkami nebo nadivoko



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?)
11.1.2010 16:14

Pěkná stránka. 
  Doporučuji přečíst si článek Zásady zakládání a vedení kvasů. Líbí se mi, že neradí přidávat do kvasu cukr a stejně tak nedoiporučuje jeho míchání.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 169.36 (?), 10.1.2010 18:27, zobrazeno: 77455x

Ahoj, zatím jsem vždy kvasil nadivoko-samovolně.Nikdy se mi kvas nezvrhnul.Přednost ušlechtilých kvasinek co se týče nástupu kvašení a prokvašení je asi na místě.V pálenici mi řekli, že kdybych použil zákvas z ušlechtilých kvasinek, měla by pálenka výraznější chu´t i vůni.Protože se stále učím, tak každá zkušenost je dobrá.Postřehl jste nekdo tento rozdíl? Měl jsem vždy obavy, aby přidané kvasinky nějak negativně neovlivnily pálenku.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 10.1.2010 20:31

Ušlechtilé kvasinky používám, ale rozdíl v kvalitě pálenky půjde asi poznat těžko.  Rozdíly v jednotlivých odrůdách švestek,  ovocnářských lokalitách, i v jednotlivých ročnících jsou, myslím, větší,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 129.96 (?), 11.1.2010 9:10

Prudký nástup kvašení lze zajistit i bez ušlechtilých kvasinek tím, že se udělá 2-3 dny předem menší zákvas, který se pak naleje do potom vytvořené břečky. Ale bylo by to asi zbytečné. Když už dělat zákvas, tak s ušlechtilými kvasinkami. Mají tu výhodu, že prokvášejí na vyšší procenta alkoholu. Takže se využijí tam, kde je předpoklad vyšší cukernatosti a tam, kde se kvas doslazuje. Tyto kvasinky jsou schopné prokvasit cukr až na 20% alkoholu. To by potom mohlo mít význam pro výraznější chuť a vůni, protože větší koncentrace alkoholu dokáže vyluhovat z ovoce více aroma. A nezůstane v kvasu zbytkový cukr. Přidané kvasinky rozhodně pálenku negativně neovlivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 101.84 (?), 11.1.2010 15:27

Kde se dají takové kvasinky sehnat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 129.96 (?), 11.1.2010 15:40

Běžně se i v českých krajích dají koupit vinné kvasinky v drogériích nebo v zahrádkářských potřebách. Moraváci to mají jednodušší, protože tam je kvašení každoroční koníček mnoha lidí a tudíž se tam dají koupit kvasinky všude možně. Ale díky internetu je možné je koupit odkudkoli. Ty české výroby prokvášejí na 12 a možná i více procent. V Německu je možné koupit kvasinky Turbo, které vydrží alkohol a prokvášejí až na 20% obsahu lihu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 30.10.2015 23:33

Letos jsem měl velkou úrodu meruněk (Velkopavlovická) a zkusil jsem založit kvas třemi způsoby:

1. nadivoko + cca 2kg cukru na 100l kvasu

2. kvasiky Spiriferm Arom s živnou solí + 3kg cukru na 100l kvasu

3. Turbo kvasinky + 5kg cukru na 100l kvasu

Kvašeno v 120litrových sudech ve sklepě s teplotou kolem 20°C, plody pomačkány a posekány sekáčkem

Na pálení jsem vezl kvas:

1. po třech týdnech s hodnotou kolem 3% cukru (měřeno moštoměrem)

2. po třech týdnech s 2% cukru (měřeno moštoměrem)

3. po dvou týdnech s 1,5% cukru (měřeno moštoměrem)

V pálenici si stěžovali, že kvas 3 značně pěnil!

Zhodnocení pálenky (značně subjektivní), známky jako ve škole:

1. vůně 2 chuť 2

2. vůně 2 chuť 2-

3.vůně 3- chut 3-

Těžko se to hodnotí. Meruňky dozrávaly postupně a kvas tudíž nebyl vždy ze stejně vyzrálých plodů. V pálence 1 a 2 jsou citit kopřivy (nechal jsem část pecek...).

Kvasinky Spiriferm Arom jsem letos použil i u hrušek a švestek a s výsledkem jsem spokojený.

Poučení pro příště:

- Turbo kvasinky už používat nebudu, kvasinky Spiriferm 
Arom zkusím i příští rok

- cukr budu přidávat 1-2kg na 100l kvasu (platí pro meruňky!)

- před pálením odpeckovat (platí pro meruňky!)

Výtěžnost z jednotlivých kvasů přesně neznám, nejde mi o kvantitu - neměřil jsem množství kvasů, neměřil jsem přesně objem jednotlivých pálenek. Každopádně diametrální rozdíl ve výtěžnosti tam nebyl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.1.2010 16:14

Pěkná stránka. 
  Doporučuji přečíst si článek Zásady zakládání a vedení kvasů. Líbí se mi, že neradí přidávat do kvasu cukr a stejně tak nedoiporučuje jeho míchání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 22.16 (?), 11.1.2010 19:56

jak se pouzivaji ty kavsinky??vim jen postup dle jilka ohledne zakvasu??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 129.96 (?), 12.1.2010 9:08

Proč neradí přidávat cukr a nedoporučují míchání. Jedna věc je něco nedoporučovat a druhá věc je říci PROČ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.1.2010 12:46

Trochu zaměňujete pojmy: neradí přidávat a radí nepřidávat. Není to totéž.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika