Strihať orech po vysadení?



host - 92.198 (?)
31.3.2012 0:27

Mám mu vyslepiť spodné očká, aby založil vyššie korunu?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 92.198 (?), 30.3.2012 12:17, zobrazeno: 17523x

Pred mesiacom som zasadil kúpený orech Mars asi 1 m vysoký špičiak a neostrihal som ho, lebo som sa obával, aby neomrzol. Mám to urobiť teraz a ako hlboko?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.3.2012 15:31

Mám před domem několikaletý Mars, kupovaný taky jako špičák. Korunu má perfektní a to bez řezu. Po výsadbě jsem ho samozřejmě taky neřezal. Samovolně dobře zakládá korunu asi nejen Mars. Když jsem se tenkrát rozhodoval mezi Marsem a Jupiterem, zvítězil Mars kvůli samosprašnosti. Sice se zdá, že prášení jehněd se s rozkvětem samičích květů míjí, ale zřejmě se částečně kryje. Stejně si myslím, že Jupiter je také dobře opylen, i když se uvádí jako cizosprašný. Vítr je zde mocný opylovač. Jinak na chalupě v Železných horách jsme měli semenáč. Velký strom rozčísl vejpůl při kácení smrk. Další rok kolem rozčísnutí úplně v pohodě obrazil a dnes by jste již nepoznali žádné poškození. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 30.3.2012 15:39

ořechy se nemají stříhat vůbec, korunu nechat bujet jak chce sama

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 5.149 (?), 30.3.2012 16:59

Pochopitelně i ořešák má svá pravidla jak upravit korunku aby byla rovnoměrná a vzdušná. Docela zajímavý způsob byl publiková mám dojem v Zahrádkáři. Já jsem si ho opsal a mám ho ve Wordu včetně obrázků. Je to dost složité, ale pokud by byl zájem, jsem schopen ho přeposlat mailem.

                  Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.3.2012 21:45

Zase někdo hledá zbytečné složitosti i tam, kde to příroda vyřeší sama. Koruna u mého mladého ořešáku je rovnoměrná a vyvážená. Nevím proč bych měl řezat jenom kvůli tomu, abych vyhověl nějakému vymyšlenému vzoru. Pro mě je koruna mého ořešáku prozatím bezzásahová zóna, a zůstane tak jistě hezkých pár let. Pán ze Slovenska to jistě uvidí také, až mu stromek obrazí a začne tvořit naprosto samovolně optimální korunku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.182 (?), 30.3.2012 22:03

Jediné, co jsem udělala po vysazení ořešáku bylo to, že jsem budoucí hlavní kosterní větve prořezala tak, aby rostly na kmínku ob očko a ne hned za sebou, protože jsem se někde dočetla, že vzhledem k průměru větví v dospělosti je lepší, když mají větší vzájemný rozestup. Jinak si dělá korunku sám.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 5.149 (?), 30.3.2012 23:35

Taky názor. Mně před čtyřmi roky na špičáku dlouhém 2,5 m po zimě vyrašily primární a sekundární pupeny jen do výšky1 m. Jistě, příroda by si s tím poradila, ale já bych kolem ořešáku lezl po čtyřech. A tak jsem byl vděčný za ten podle Vás vymyšlený způsob úpravy koruny.

                  Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 92.198 (?), 31.3.2012 0:27

Mám mu vyslepiť spodné očká, aby založil vyššie korunu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 5.149 (?), 31.3.2012 7:56

Pochopitelně můžete všechno nechat větru, dešti, příroda si poradí. Já bych nechal zatím špičák tak jak je, až pupeny začnou rašit a věděl bych, které jsou živé, tak bych vybral jeden, který by měl prodloužit terminální výhon a všechny pupeny nad ním bych vylomil. Pod ním bych nechal jeden náhradní pro případ, že by se s ním něco stalo, Ostatní bych taky vyslepil.Výhonek, který z pupenu vyroste, bych volně vyvázal k čípku (letorostu s vyslepenými pupeny)  tak aby rostl pěkně vzhůru.Pozn.:Po vylomení pupenu nedochází k infekci ani výronu mízy. Zapěstování koruny bude možné asi až v příštím roce. Čípek se odstraňuje až tehdy, když je báze nového prodlužujícího terminálu zatvrdlá. 

               Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.11 (?), 31.3.2012 21:29

Po přečtení Vaší rady mě napadlo jediné " je to delší ale o to horší cesta "

Mám tři ořechy, na dva jsem ani nesáhla a třetí jsem upravila jak píše p.Lída. Už rodí a korunu mají jak víno.

A špičák korunku nemá, tak není co opravovat.Maximálně zakládat ale to zvládne ořech vetšinou sám. Radana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika