Ostřička pilových řetězů Güde 2500 "profi"



andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 174.65 (?)
10.2.2009 22:41
Radku, děkuji za pokus o vysvětlení, ale nějak jsem vás úplně nepochopil. Jsem tvor nechápavý, takže se budu ptát polopatě, nejste li proti. Pokud považujete za hokej první větu v uvozovkách, tak ta je citována z příspěvku Gl., na kterého jsem reagoval. Pokud jde o úhly, dám sem obrázky s úhly tak, jak jsem je pochopil já. Když bude něco špatně, tak směle do mě, rád se nechám poučit, bez ironie.
Červeně je označena vodorovná podélná osa (měla by být ve spodní části řetězu). U pilníku určuje úhel průměr pilníku.
Červeně je označena vodorovná podélná osa (měla by být ve spodní části řetězu). U pilníku určuje úhel průměr pilníku.
červeně je označena svislá příčná osa (tedy úhel 0°)
červeně je označena svislá příčná osa (tedy úhel 0°)
Červenou čarou je značena vodorovná příčná osa. Modře úhel odklonu pilníku.
Červenou čarou je značena vodorovná příčná osa. Modře úhel odklonu pilníku.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 174.65 (?), 10.2.2009 22:41
Radku, děkuji za pokus o vysvětlení, ale nějak jsem vás úplně nepochopil. Jsem tvor nechápavý, takže se budu ptát polopatě, nejste li proti. Pokud považujete za hokej první větu v uvozovkách, tak ta je citována z příspěvku Gl., na kterého jsem reagoval. Pokud jde o úhly, dám sem obrázky s úhly tak, jak jsem je pochopil já. Když bude něco špatně, tak směle do mě, rád se nechám poučit, bez ironie.
Červeně je označena vodorovná podélná osa (měla by být ve spodní části řetězu). U pilníku určuje úhel průměr pilníku.
Červeně je označena vodorovná podélná osa (měla by být ve spodní části řetězu). U pilníku určuje úhel průměr pilníku.
červeně je označena svislá příčná osa (tedy úhel 0°)
červeně je označena svislá příčná osa (tedy úhel 0°)
Červenou čarou je značena vodorovná příčná osa. Modře úhel odklonu pilníku.
Červenou čarou je značena vodorovná příčná osa. Modře úhel odklonu pilníku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 11.2.2009 7:47

Andy, vím, že větu napsal Gl. a už se ani nedivím jeho otázce a vysvětlení ohledně rozdílu rádiusu, tedy poloměru u kotoučů! Jak může být poloměr stejný u různě silných kotoučů!? Určitě jste každý dostal s bruskou šablonu a pokud je výrobce solidní, je na ní rádius také a na každý kotouč zvlášť.

Původně jsem nechtěl ani rozebírat vaše fotky, po otevření jsem se však zarazil.  Obr. 1) popis je O.K., naznačení úhlu (zelené) mělo být reálnější, tedy větší úhel 60°-85°.  Obr. 2) příčná osa ano, nikoli svislá, ale vodorovná, modře úhel broušení 25°,30°!  Obr. 3) není sice dobře vidět zub, ale ano, je to však stejná osa, jako na obr. 2., jen z jiného pohledu. Modrý úhel, je úhel pilníku 10°. U broušení bruskou se musí vyklonit řetěz se svěrkou. Chybí mi ještě obrázek č.4, pohled zevnitř zubu, úhel nastavitelný na brusce sklonem kotouče. Shrnutí - obr.1- úhel daný brusivem a nastavením ostatních úhlů - obr.2 - úhel daný výrobcem řetězu (10°15°25°30°) - obr.3 - úhel daný povětšinou dělením řetězu (převážně 0,325", 1/4" a mimořádně některé spec. 3/8"), tedy 10° - obr.4 - úhel nastavitelný na dražších bruskách v zadu (50°55°60°).   

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 220.253 (?), 11.2.2009 8:39
Radku, úhly jsem pouze demostrativně naznačil, odkud a kam se vlastně měří, jejich stupeň jsem dal od oka. Abych nemátl. Nepopisuji ani X, ani jiný konkrétní typ řetězu, pouze si ujasňuji, odkud se úhly počítají, a tajně věřím, že to z obrázků lépe pochopí i ostatní tápající :-). Obr 2. - taky jsem si to myslel, ale když si místo osy představíte dvojrozměrnou rovinu (desku), zjistíte, že ta osa je svislá. Kdybych tedy měl brusku stavitelnou ve dvou osách, která by byla nastavena na 0°/0° (kolmo a svisle k řetězu), tak bych na ní příčný úhel z obr. 1 nastavil vytočením svěráčku s řetězem. Úhel z obr. 2 lze dosáhnout pootočením brusného kotouče v podélné ose a úhel z obr. 3 je pevně dán přesahem podélné osy svěráčku s řetězem k příčné ose brusného kotoučku - tzn. kotouček je podélnou středovou osou mírně za příčnou osou řetězu. Je to tak správně? Bohužel to nejsem schopen popsat ani stručněji, ani srozumitelněji :-).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.254 (?), 11.2.2009 9:09

Zdravím, poslední příspěvek Radka vnesl do tohoto téma ještě větší chaos, Andyho fotky přesně ukazují všechny tři roviny které jediné můžeme nastavením brusky ovlivňovat a samozřejmě ještě hloubku zábrusu. Ostatní úhly v geometrii zubu při broušení nemůžeme ovlivnit a tak bych je ani neuváděl. Ještě musím souhlasit s GI. a to v tom, že lze na kotouči 4mm vytvořit rádius v rozmezí 0 až 4mm, na kotouči 3,2 0 až 3,2mm. Pokud brousím nakloněným kotoučem, tak se maximální rádius zmenší. Vysvětlím, při broušení se využívá čelo kotouče a rádius tohoto čela je braný od boční strany kotouče, která se dotýká břitu (z pohledu na brusku zepředu levá strana kotouče). Pravá strana kotouče je nám k ničemu (pokud kotouč neobracime), šířka kotouče je dána jen proto abychom při prvním broušení nového řetězu nezasahovali pravou stranou kotouče do omezovacího zubu (aby se vešel pod daným úhlem do mezery mezi řezný a omezovací zub. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Gl. - (10) - 210.251 (?), 11.2.2009 9:13

Radku, jaký poloměr na kotoučku uděláte, takový tam bude - viz obrázek :-) Brousit s tím jde tak, že na geometrii zubu to prakticky nepoznáte. Jediný problém je to, že se u nového řetězu široký kotouč nevejde mezi zub a omezovák.  Jestli nevěříte, tam mi nezbyde než zajet do podkrkonoší (nebo kam?) a ukázat to naživo :-)

Andy, zas tak v tom netápu. Mimochodem první obrázek - úhel čela -  není daný průměrem pilníku, ale poměrem vysunutí pilníku nad ostří k průměru pilníku ;-) (pro klasiku je to cca 1/10, pro X řetězy méně, cca 1/15 - od oka), tedy pro dosažení stejného úhlu musí být pro každý průměr pilníku jiné vodítko.   Gl.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.251 (?), 11.2.2009 9:47

Ještě něco - úhel č.1 (čela): vliv na něj má úhel sklonu kotouče. Pouze při malé hloubce broušení na něj má vliv poloměr zaoblení kotouče a hloubka broušení (správně má být hloubka broušení tak, aby začátek zaoblení kotouče šel těsně pod ostří - platí pro správný poloměr kotouče, pokud je poloměr menší, tak se musí brousit o něco hlouběji). Obrázek by byl lepší, ale nestíhám :-)   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 220.253 (?), 11.2.2009 10:03
2 Standa a Gl. Díky, už také přestávám tápat :-). 2 Gl: Pravdu máte, ale u pilníku bez vodítka, kdy se pouze projede původní rádius na řetězu je to hlavně na průměru pilníku ;). Každopádně i nejslabším pilníkem lze vytvořit správný úhel po celé délce zubu, akorát v dolní části zubu zůstane hodně materiálu :-) (což je asi opisem to, co jste popsal). Pokud jde o 4 mm kotouč, zkusím svůj chytrystický popis, třeba bude srozumitelný :-): u 4 mm kotouče se rádius posune (a tím zmenší) jeho vychýlením nalevo od radiální osy kotouče, přičemž na pravé straně se trochu "zprasí." Mimoděk to řeším stejně :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Gl. - (10) - 210.251 (?), 11.2.2009 11:56

Obrázek - řezné úhly, pohled na zub z boku (zanedbávám natočení a sklon ostří). Podle mně se na krabičce udává úhel řezu (50 - 60°) Úhel čela s ním přímo souvisí - při změně se změní o stejnou hodnotu, úhel čela = 90° mínus úhel řezu. U brusky se nastavuje sklonem kotouče, hodnota záleží na umístění a rozhozenosti číselníku (nejlíp nastavit podle nového řetězu). Čárkovaně je geometrie při použití menšího poloměru zaoblení - zpočátku přímka, do poloměru přejde později (na obrázku pro názornost přehnané). 

Ještě dotaz: úhly u X řetězů se vztahují k rovině lišty, nebo k rovině spojující kluzné plochy článku?  Gl.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 11.2.2009 12:55

Ano pánové, sypu si popel na hlavu. Ono po 14 dnech praxe v broušení řetězů se nedá více očekávat. Pilový řetěz je skutečně věda, sama o sobě. Bohužel doposud jsem ji s mým cukrářským vzděláním nepochopil. Takže konečně mi došlo, že poloměr u síly materiálu 0,5 m, bude stejný jako u síly 1 m. Ještě bude vhodné upozornit diletantské výrobce řetězů, aby zbytečně neokrádali zákazníky a nepožadovali různé průměry pilníků na různé druhy řetězů, vždyť bohatě postačí jeden průměr, stejně jako jsou zbytečné tři druhy brusných kotoučů! Na co také vodítka, to je také rozmar na nic, každý určitě zvládne udržet hloubku pilníku jak potřebuje a ne ji udělat tak jak chtějí výrobci a proč taky.

Nejlépe bude se jít poučit ke strojařům, ti u této vědy naleznou dvě roviny, náběžné hrany křídel a další spoustu užitečných věcí. Máte naprostou pravdu, těch úhlů je tam najednou tolik, že začínám tápat čím vlastně ten řetěz řeže! Radiální, tangenciální, svislý, vodorovný č.1, vodorovný č.2, axiální. Možná jsem nějaký zapoměl, ale ten jistě doplníte. Došel jsem k závěru, že hoblovací zub lze statečně brousit i trojúhelníkovým pilníkem, jen se musím poptat kde tak malý mají. Takže se nyní na delší dobu odmlčím, musím přesvědčit ty výrobce!

Sbohem Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.100 (?), 11.2.2009 12:59

Na tom obrázku výše máte všechno. Pochopit by to měl i cukrář, který vychodil ZŠ.

S tím trojúhelníkovým pilníkem jste to opravdu, ale opravdu přehnal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13:51
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika