Ostřička pilových řetězů Güde 2500 "profi"



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
PedroKV - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 16.68 (?) 
23.10.2008 9:38, zobrazeno: 251987x

Už tu byly témata k jiným bruskám, dovoluji si jako čerstvý majitel této brusky založit téma k této brusce.

Včera mi přišla, začal jsem ji skládat do kupy. Trošku horší bylo složení horního ramene k podstavci, protože je potřeba maličko překonat pružinu ramene, aby šel prostrčit šroub. Blbě se to vysvětluje, ti co si ji pořídí, pochopí. Ale žádná tragédie. Daleko horší bylo upnutí kotouče. Přiložený šroubek se v ose motorku trošku zadrhával a ostřička nemá žádnou aretaci pohybu osy motorku, jako mají například flexy. Nakonec jsem to vyřešil tím, že jsem dal přiložený imbus klíč zezadu do motorku, kde je na ose vetráček a pak jsem mohl opatrně dotahovat.

Další malá zrada nastala, že z obrázků jsem si představoval, že ostřička drží na stole vlastní vahou. Sama o sobě sice stojí, ale je potřeba ji přišroubovat do ponku. Ponk má 4cm, báze ostřičky skoro 5cm a doma samozřejmě žádný dlouhý šroub průměru 8mm. Nakonec jsem vzal vrut a provizorně přivrutoval.

Zkušebně jsem zapnul ostřičku a zjistil jsem, že kotouč mírně hází do strany. Zkusil jsem to srovnat přiloženým kamenem, ale bez úspěchu. Dotaz: vadí to hodně? Nakonec po doostření řetězu jsem zjistil, že kotouč možná prasknul, ale podívám se na to až dnes. Jestli budu kupovat nový a bude taky házet, nechám srovnat upínací člen na soustruhu. Ev. můžu zkusit ještě ten tlustý kotouč. Mám taky trochu podezření, jestli to nedělá ten papír s údaji o kotouči, který je na něm přilepen. Trošku víc lepidla a může to házet.

Nastavil jsem všechny úhle a mohlo se začít brousit. Je potřeba dotáhnout všechny dorazy-jak ramene, tak doraz řetězu, aby se to nemohlo hnout. Při posuvu řetězu je potřeba jednou rukou napínat-posouvat řetěz a druhou rukou ho u dorazu přidržet v liště, jinak ten plechový doraz nadzvedne broušený článek řetězů a úhel je ten tam.

Když jsem po doostření jedné strany otočil svorník s lištou na druhou stranu, zjistil jsem, že to jde nějak ztuha. Soudruzi z Číny blbě přinýtovali měrku na úhly a svorník o ni dřel, takže na ní uříznul z horní hrany asi milimetr. Měrka je ale stále čitelná a v pohodě.

Přijemné je zabudované osvětlení.

A teď dotaz: mám řetěz Stihl 62čl..325 1,6mm RMC. Podle různých tabulek jsem si našel, že označené by mělo být.325 26RMC3. To 26 snad udává šířku 1,6mm, RMC je jasné a trojka nevím. Na krabičce od řetězu jsou udáváné úhly: 90° (nemám tu teď pojmenování těch úhlů) - pilník kolmo k liště, 85° - sklon řezného zubu k podélné ose lišty a 30° - úhel k příčné ose lišty.

Dotaz zní, zda toto platí i pro broušení el. ostřičkou, nebo jen pro pilník?

V manuálu k ostřičce je pro tento řetěz uveden první úhel 10° a druhý 60°.

Manuál k brusce je online zde: http://www.gude.cz/upload/File/ostricka-retezu-profi-2500.pdf

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 159.242 (?), 23.10.2008 11:11

Mám ji asi rok. Ty počáteční problémy jsem neměl. Úhly nastavuji 10;60;30.Mě to řeže a nikdo si nestěžuje.(brousím za pěkně děkuji, tak možná proto). Jinak jsem si udělal nový unašeč kotouče na díru 20mm to jsou běžně dostupné kotouče za 120 Kč (oni mají díru asi 22.4???)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 23.10.2008 11:57

Pedro, kotouč vyrovnávám po lehkém přitažení, nezapnutá bruska, protočím lehce rukou a druhou si udělám palcem měrku. Dorovnám, přitáhnu a brousím. Hází, právě pro tu toleranci 22,4 mm! O řetězech STIHL a Oregon X a úhlech jsem již psal, nejlépe se bruska nastaví na novém, nepoužitém řetězu. Bez zapnutí nastavit tak, aby kotouč kopíroval, při přiblížení, po roztočení rukou, tvary od výrobce! Dá to trochu práce, ale vyplatí se to! Ta pružina vás čeká ještě několikrát, podle toho jak často budete brousit. Praskají, u mne je to tak 3-4 ročně. Prasklý kotouč lze nejlépe zjistit po demontáži, nasazený na dřevný kolíček průměr 20 mm, lehkým poklepem držadla středního šroubováku, rezonuje, drnčí. Jinak praskl mi i úplně nový kotouč originál Oregon, na prvním řetězu! Označení řetězu STIHL 26 RMC3 62 DL znamená - 2 - 0,325", 6 - vodící článek 1,6 mm, RMC - rapid micro comfort, 3 - třetí generace, 62 DL - 62 vodících článků (místo DL může být E). Úhly dané pro broušení, platí samozřejmě i pro brusku. V manuálu jsou údaje pro starší modely řetězů, nebo jiné výrobce. STIHL řetězy se brousí všechny, mimo řetězů na podélné řezy, úhlem 30°! Ani úhel 10°pro ně neplatí ! Přiložený kámen je na očištění a do úpravu tvaru, nikoli na vyrovnání házivosti.   Posun řetězu dělám tak, že levou rukou zatlačím zub za opěrku, mírně zatáhnu zpět a pravou zajistím ve vodítku. Řetězy se šikmým zadním čelem jen zlehka přitáhnu k opěrce a první najetí musí být velice opatrné, pak nedojde k jeho stlačení a vyvrácení. Pozor na řetězy 1,1 mm, rádi se koušou ve vodítku, není to chyba vodítka, jen jsou tenké. I Oregon bruska JOLLY má boční kryt kotouče, který jsem odložil, právě kvůli vyrovnávání.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ARB - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (215) - 177.66 (?), 23.10.2008 19:20

Ja ju nemám ešte ani rok, ale s montážou nebol žiadny problém. Ani s pružinou ramena (asi je to fyzickým tréningom z lesa pri posilovaní s metrovicou). Kotúč sedel perfektne (ten tenší, ten hrubší som nemal ešte ani nahodený, pretože na obmedzováky mám inú brúsku), nebolo treba upravovať ani rádius - už to bolo urobené, neviem či origoš od výrobcu, alebo to spravili v predajni (kupoval som cez net). To že treba telo prichytiť skrutkami o ponk som iba uvítal. Všetky brúsky (okrem karbošky) v dielni majú byť na pevno priskrutkované k stolu. Tiež som nemal doma také dlhé, ale v železiarstve mali, takže to bolo najmenej doniesť a nahodiť. S tou tabuľkou je to tak ako píše R.B. Treba to brať iba orientačne. To čo je na krabičke výrobcu reťaze, toho sa držím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PedroKV - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 16.68 (?), 23.10.2008 21:58
Zdravím vás pánové, nechtěl jsem s tou pružinou napsat, že to byl problém, jen že to je takové trochu nedomyšlené, kdyby byl pant ramene kousek dál od zadní strany spodního držáku, tak by se při montáži nemuselo rameno sklápět proti pružině, aby šel prostrčit šroub. To samé montáž kotouče. Jinak kotouč má středovou díru tuším 22,3mm a mám pocit, že tam seděl dobře, jen házel. Co se týče ostření, budu se držet údajů na krabičce. Děkuji za všechny informace od vás obou. Ještě doplňuji: kotouč je opravdu prasklý, ráno jsem se na něj byl podívat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 23.10.2008 22:01

Pedro, psal jsem o obvodovém házení, nikoli o sezení/nesezení. Střed by měl mít průměr 22,4 mm.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PedroKV - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 16.68 (?), 23.10.2008 22:05
aha, na obvod nehází, jen do boku. Nicméně ho budu stejně muset dřív nebo později vyhodit, protože je opravdu prasklý-od středu k obvodu. edit: tak rozměr je 145x22,3x3,2mm a na internetu je k mání za nehoráznou cenu 329Kč+poštovné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 24.10.2008 7:13

Vyhoď jej hned rozlítnutý Ti může dosti nepříjemně opravit vizáš a to necelé čtyři stovky neopraví (kryt není vždy spásou).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 24.10.2008 8:12

Souhlasím, vyhodit hned!

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PedroKV - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 16.68 (?), 24.10.2008 8:39
ok
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika