Zavlažování stromů - dávkování vody



host - 230.102 (?)
1.9.2019 12:27

podo ovocnym stromom travnik nema co robit. Bazina casom vsiakne a strom dostane vodu ku korenom.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 79.197 (?), 1.9.2019 11:31, zobrazeno: 5771x
Dobrý den, v literatuře se píše "Při zálivce ovocných stromů dáváme na každý 1m2 půdy 30-40 l vody". Bohužel již blíže nespecifikují, jak určit, kolik metrů čtverečních mám pod stromem zalévat a za jaké období. Obecně se uvádí, že strom má kořeny zhruba o stejném průměru, jako korunu. Problém je, že když začnu zavlažovat třeba sprinklerem, tak při požadovaném množství se mi pod stromem udělá "bažina". Jaká je tedy správná technika, abych strom dostatečně zavlažil a přitom mohl normálně užívat trávník pod ním? Zde na fóru obecně zavlažování stromů nedoporučují, nicméně mě už druhý rok opadaly plody (pokud náhodou nějaké zůstaly, jsou strašně malé) a vzhledem ke klesající spodní vodě z toho viním nedostatek vláhy. Příští rok bych proto chtěl zavlažovat stromy, nicméně při zkušební závlaze se mi udělala ona "bažina". Navíc by tento způsob zavlažování bezpochyby časem vedl ke vzniku mechů v trávníku, což by se mi nelíbilo.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.102 (?), 1.9.2019 12:27

podo ovocnym stromom travnik nema co robit. Bazina casom vsiakne a strom dostane vodu ku korenom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 162.4 (?), 1.9.2019 12:29

Předpokládá se, že kolem mladých stromků, které ještě můžou vyžadovat závlahu, máte bezplevelnou mísu o průměru 0.5 m, a na ní nejlépe mulč (třeba posekanou trávu). Pak na ni jednoduše postupně nalijete 3 konve vody, u mně vsakování probíhá okamžitě a žádná bažina nevzniká. U starých stromů s rozsáhlým kořenovým systémem asi není ve vašich silách to uzalívat. Asi byste musel nechat pod stromem několik dní běžet postřikovače, aby se to stíhalo pohodlně vsakovat a mělo dostatečný rozsah. Míra 30l na m2 je zcela jasná - je to prostě 30 mm vody, aby se vsákla až ke kořenům. Četnost je "když je delší dobu sucho". Já letos mladé stromky ve velmi suchém sadu zalil na konci dubna, na konci července a na konci srpna. Tedy v době, kdy někok týdnů bylo teplo a nepršelo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.9.2019 14:19

když začnu zavlažovat třeba sprinklerem, tak při požadovaném množství se mi pod stromem udělá "bažina". Jaká je tedy správná technika, abych strom dostatečně zavlažil a přitom mohl normálně užívat trávník pod ním?

Tomu nerozumím. Mám v zahradě trávník, když přijde průtrž mračen nebo týden nepřetržitě prší, mám bažinu v záhoncích. Ale na trávník mohu vběhnout hned po dešti a vůbec nic se neděje. 
   Problém bych viděl v tom, že většinu zalévané vody vezme travní drn a ke kořenům stromů se jí dostane málo. Já to řeším tak, že u pat stromů mám do půdy zavrtanou metr dlouhou 80mm širokou drenážní hadici. V případě potřeby zalévám či hnojím do ní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.197 (?), 1.9.2019 16:12
Tak on je trávník a "trávník" - ten můj je dost na jílu. Co se týče té drenáže - máte jí tam svisle, nebo vodorovně? Nepadají Vám tam zvířátka? Tato varianta mě velice zajímá...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.9.2019 21:44

"trávník" - ten můj je dost na jílu. Co se týče té drenáže - máte jí tam svisle, nebo vodorovně? Nepadají Vám tam zvířátka?

Můj trávník je taky na jílu.
Drenáž je svislá.
Zvířátka nepadají. Otvory jsou zakryté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 63.130 (?), 1.9.2019 14:50
To 79.197: mám kolem stromů vytvořeny košilky, u menších stromů jsou vloženy maltovníky s uřezaným dnem. Zalívám cca 20x do roka, pochopitelně i obcas přihnojím. Dnes, konkrétně na ovocné stromy (39 ks, stáří 7, 5 a 3 roky, jen zákrsky a čtvrtkmeny) 2.m3 vody. Včera, k jedné hrušni z roku 1918 jsem dal 4m3 vody. Jsem v oblasi kde je sucho, všude prší, nám se to většinou vyhne, ikdyž letos je to s deštěm lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.197 (?), 1.9.2019 16:08
Dobrý den, o něčem takovém jsem též uvažoval, jenomže jsem zase někde četl, že okolo kmenů by se neměly stromy okopávat, tak jsem myslel, že bych tuto "vsakovací jámu" udělal těsně vedle kmenů, jenomže to není příliš estetické řešení. Nezkoušel jste drenážní roury průměr 50mm okolo stromu? Mám strach, aby v nich nezačali bydlet třeba hlodavci...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 63.130 (?), 2.9.2019 19:36

To 79.197: právě kolem té staré hrušky, cca70 cm od obvodu koruny, jsem před osmi lety vyvrtal 4 díry hluboké 130 cm, do kterých jsem vložil perforované KG DN 160. Do nich leju někdy i 3x týdně vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?), 1.9.2019 17:08

yes  Mam to podobne z trubky KG 400 mm. Jak se to naplni vodou prechazim na dalsi. Ted mi to nuti zalevat casteji, protoze tam leju odpad z filtrace od ryb

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika