Marmeláda, po otočeení sklenic víčko odskočí vyteče



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?)
14.7.2018 15:09

Když je ta okurková sezóna, probrat mrmelády se hodí. MV má jistě v mnohém pravdu. Já (u nás) vaříme starým postupem s odparem rybízy a angrešt. Rybízovou aromatizujeme malinami a stačí to. Sladím víceméně podle chuti, kilo na kilo je maximální horní hranice spíš vyjímečně. Obvykle jsou trvanlivé, děláme množství na rok spotřeby. Uložené ve tmě a chladu se nekazí. Mají výhodu, že přece jen odparem je tam víc ovocného podílu, není to jen ten obarvený rosol a absence jakékoliv chemie je snad taky přínos. Ve většině ovoce je vody hodně a myslím, že je vhodné se části zbavit. Ostatní ovoce děláme do marmelád jen příležitostně. Tam pak pektinové přípravky používám v jakési kombinované technice, napřed krátce odpařit a pak dokončit. Nemáme velkou spotřebu, ostatně tyhle sladké pomazánky taky obecně nejsou žádná dieta.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 14.7.2018 15:09

Když je ta okurková sezóna, probrat mrmelády se hodí. MV má jistě v mnohém pravdu. Já (u nás) vaříme starým postupem s odparem rybízy a angrešt. Rybízovou aromatizujeme malinami a stačí to. Sladím víceméně podle chuti, kilo na kilo je maximální horní hranice spíš vyjímečně. Obvykle jsou trvanlivé, děláme množství na rok spotřeby. Uložené ve tmě a chladu se nekazí. Mají výhodu, že přece jen odparem je tam víc ovocného podílu, není to jen ten obarvený rosol a absence jakékoliv chemie je snad taky přínos. Ve většině ovoce je vody hodně a myslím, že je vhodné se části zbavit. Ostatní ovoce děláme do marmelád jen příležitostně. Tam pak pektinové přípravky používám v jakési kombinované technice, napřed krátce odpařit a pak dokončit. Nemáme velkou spotřebu, ostatně tyhle sladké pomazánky taky obecně nejsou žádná dieta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.7.2018 15:41

Já tak dělám už jen rybízovou marmeládu - hlavně na linecké cukroví. Ale potřeba je jí tak málo, že než špinit nádobí, nevím, jestli není lepší ji koupit v obchodě. "Ano, až tak hluboko jsem klesla".
   Jinak hustší dřem lze udělat i z předsušených plodů, tedy z rybízu asi ne, spíš z peckového ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 14.7.2018 16:05

Já dělám bez pektinu meruňkový džem a malinovo rybízovou marmeládu (půl na půl). Hlavní spotřebitelem je dcera a vnučka. Dcera jí meruňkovou jen tak a vnučce ji dává do bílého jogurtu. Přeci jen do toho jogurtu by asi ten rosol nebyl tak dobrý. My doma s manželkou používáme pouze na palačinky a vdolky. Na výraznou chuť jsme zvyklí a nehodlám to nijak měnit. Množství dělám podle toho kolik mám ovoce, letos jen osm skleniček 0,3 l malinovo rybízového (maliny zaschly a rybíz pomalu bez užitku opadává). Zato meruňkových jsem udělal 35 skleniček a kdyby mně to manželka nezakázala, tak bych pokračoval. Proč? Nevím jak to bude příští rok s meruňkami a kupovat meruňky za čtyřicet korun abych udělal pár marmelád, to by mně mohlo ohrát.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.92 (?), 14.7.2018 16:46
Tu si treba hlavne ujasnit co je dzem, marmelada, lekvar. Klasicky dzem sa praveze vari kratko a pridava sa pektín(gelfix, quitin), maju byt viditelne aj kusky ovocia, je urceny hlavne na pecivo. Ked sa odparovanim redukuje na 1/3 obsahu bez cukru tak to je lekvar, ten je urcite zdravsi, ale zas nikomu sa to dnes nechce odparovat cely den
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 14.7.2018 18:27

Džem se od marmelády liší tím, že v džemu jsou viditelné kousky ovoce a většinou se nezahušťuje tolik jako marmeláda. Že by se musel používat Gelfix, to je jen vaše domněnka. 

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.7.2018 19:15

Samotřejmě. Džemy se vyráběly dávno před tím, než byly nějaké pektiny na trhu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 14.7.2018 7:47

Nesmysl, zatím to nechám bez vysvětlení a zeptám se jaký je rozdíl v podtlaku a "utajeném varu" když sklenici postavím normálně nebo otočím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 14.7.2018 8:11

Jestli myslíte nesmyslem fyzikální jev, jste velký reformátor tedy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.187 (?), 14.7.2018 8:47

Strýček Google Vám to řekne přesněji, ale v principu jde o to, že ve skleničce může klesnout tlak pod hodnotu, která odpovídá teplotě varu (při daném tlaku) dané kapaliny, ale dokud je kapalina v klidu, tak se var ve formě uvolňování bublinek páry nekoná. Ale jakmile dáte nějaký impulz, tak se var spustí o to intenzivněji a proto čato i tak, že nový tlak par je větší než ten původní, při kterém byly sklenice víčkovány.

Jinak podtlakový stupeň moderních parních turbin pracují s teplotami i kolem 20-18°C, kdy je v kondenzátoru téměř vakuum. Od doby, kdy se takovéto technologie používají není výroba teplárenského tepla v elektrárnách využitím tepelné ztráty, ale pouze alternativní ekonomickou aktivitou (třístupňovou turbínu v zimě mohou využívat pouze jako dvoustupňovou).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 14.7.2018 9:58

Jestli myslíte "Utajený var" na Wiki tak argumentujete něčím co se zavařováním nesouvisí. Teplota marmelády je 85C sklenice, pokud je někdo předehřeje tak 40C, při styku teplota klesá a vzniká podtlak - větší objem vs. menší objem. TEČKA Což vůbec nesouvisí s mým argumentem, že otáčet sklenice je nesmysl!!!

BTW: Zkuste turbinářům doporučit marmeládu, třeba zvýšíte účinnost. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika