Chci koupit stromky v perfektním stavu



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.113 (?)
4.5.2019 7:49
Zdravím. Na Slovensku je viacero kvalitných predajcov, ktorí ponúkajú výpestky na vysokej úrovni. Dôležité je nakupovať tam, kde majú vlastnú škôlku, nie u priekupníkov. Ak by som Vám mal odporučiť jedného spoľahlivého predajcu, tak je to Agrofruct Čierna Voda v okrese Galanta. Ponúkajú naozaj kvalitné výpestky za nízke ceny. Vami uvedené odrody majú v ponuke. Predpokladám že posielajú aj na dobierku (ja som tam nakupoval osobne), to si ale ľahko vygooglite. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 3.5.2019 14:00, zobrazeno: 7099x

Po několikaletých zkušenostech s nákupem a výsadbou stromků jsem už zoufalý, takže poprosím o nasměrování.

Pokaždé se mi stalo, že při koupi stromků u prodejců se našly nějaké stromky, které se buď neujaly vůbec, nebo rok/dva živořily, a nakonec jsem je musel třeba drasticky zkrátit a v podstatě zapěstovat znovu.

Už 2 roky zápasím s Williamsovou hrušní (na semenáči), kterou jsem předloni na podzim koupil u Urbana v Židlochovicích. Měla svraštělou kůru, tak jsem ji ještě ten den vrátil a vyměnil za korektně vypadající (přestože mě paní přesvědčovala, že to je normální a po pořádném zalití se kůra srovná a stromek se normálně ujme). Bohužel, už druhé jaro ze špičáku po celé jeho délce vylezly jen malé lístky a takto živoří celý rok, bez jakéhokoli přírůstku.

Podobnou zkušenost mám se Stanley slivoní na myrobalánu z Uherského Ostrohu. Měli tam krásné výpěstky, 3m dlouhé, silné. Doma jsem ji zkrátil na polovinu, odstranil veškerý obrost, přičemž jsem zjistil, že docela dlouhé části konců větví byly suché. Stříhal jsem tedy na živé zdravé. Nicméně teď na jaře opět v horní části raší jen po jedné straně a malé lístky, které postupně zasychají. Pěkně raší jen ve spodní části, od země do cca 75 cm. Odhaduji tedy, že tento stromek byl opět poškozený vyschnutím u prodejce.

Podobné zkušenosti mám ještě s mnohými jinými, které jsem většinou dokázal nějak vzkřísit a začal zapěstovávat znovu. A to od různých prodejců - od těchto zmiňovaných 2 a ze Spomyšle. Jsem přesvědčen, že většina těchto prodejců dost kašle na korektní zacházení s kořeny, že je buď sporadicky zalévají, nebo nechají po vyorání vyschnout.

V tuto chvíli mi jde ale pouze o tyto 2 stromky které zřejmě na podzim nahradím, protože jejich vitalita je žalostná. Williamsovu hrušeň a Stanley slivoň. Mohl byste mi někdo dát tutový tip, kde bych tyto 2 odrůdy na zmiňovaných podnožích získal v perfektní kvalitě, tj. měl jistotu, že po zasazení začnou pěkně (standardně) růst?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.113 (?), 4.5.2019 7:49
Zdravím. Na Slovensku je viacero kvalitných predajcov, ktorí ponúkajú výpestky na vysokej úrovni. Dôležité je nakupovať tam, kde majú vlastnú škôlku, nie u priekupníkov. Ak by som Vám mal odporučiť jedného spoľahlivého predajcu, tak je to Agrofruct Čierna Voda v okrese Galanta. Ponúkajú naozaj kvalitné výpestky za nízke ceny. Vami uvedené odrody majú v ponuke. Predpokladám že posielajú aj na dobierku (ja som tam nakupoval osobne), to si ale ľahko vygooglite. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.103 (?), 4.5.2019 8:32

No já takovou neblahou zkušenost nemám, mimo jednoho stromku, který jsem si nevybral sám, ale byl mi zaslaný z eshopu. Nicméně nekupuji stromky nikdy na podzim, jen na jaře a dobře narašené. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 4.5.2019 9:36

Tak špatné zkušenosti s více obchody? Zvažte, jestli jsou stromky skutečně nekvalitní nebo jestli nemůže být chyba na Vaší straně. Teď nemyslím, že byste se o ně špatně staral. Může být zastíněné místo, podmáčený terén, nevhodná půda, herbicidy v kompostu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 156.207 (?), 4.5.2019 10:20

Ne. Samozřejmě jsem se nad tím zamyslel, ale skutečně ne. Ani zastínění, ani herbicidy, ani přemokření půdy, ani vysušení po výsadbě nehrozí. Vysadil jsem už cca tak na 80 stromků, vím, jak je sázet a jak se o ně postarat. Z nich tak s 10-15 jsem měl problém. Ano, u části z nich může být chyba na mé straně, ale o tom jsem věděl a počítal s tím, že moje akce s podzimním nákupem a jarním sázením může být riziková. Nicméně v dalších letech jsem potřeboval několik doplnit, a tam už byl postup naprosto vzorový. A jak říkám, příznaky vysušení byly už po nákupu. S poškozením u prodejce jsem si jistý. Kupoval jsem např. na jaře 4 mandloně, z nichž 3 se nádherně rozjely, a 1 ani nevyrašila. Zmiňovanou hrušeň - tam asi byla poškozena celá várka. Zmiňovaná slivoň byla při zastřihnutí (ihned po zasazení) prokazatelně usychající od konců větví a vrcholu. Proto bych rád tip na prodejce, za kterého se můžete zaručit, že má kvalitní výpěstky a o vyryté stromky se na prodejně vzorně stará. Konkrétně u hrušně abych měl jistotu, že po zasazení normálně poroste. Ještě jsem neměl hrušeň (chovají se tak pouze hrušně), která by po zasazení vyhnala třeba byť jen 50cm výhony, a to jsem jich zasadil už 10. Vždy rok dva živoří, až pak začnou trochu normálněji růst. sad

IH: děkuji za tip, z Brna to není až tak daleko, to by šlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 6.5.2019 8:58

Inu pro hrušně to je typické, že rok po vysazení takříkajíc stojí a téměř nerostou. Předpokkládám že to je tím, že mají minimum vlásečnicových kořínků a že chvíli trvá než si je vytvoří. Nicméně druhým rokem už většinou rostou perfektně... Jinak Top školka pro zájemce o staré odrůdy a stromky na silných podnožích, vysokokmeny je ta od Stanislava Bočka-vysokokmeny.cz. Pro zájemce z Čech potom lze doporučit Zdeňka Buzka v Táboře- tradicniodrudy.cz

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?), 4.5.2019 10:50

V uplynulých 7 letech jsem koupil hafo stromků, jak ovocných stromů a keřů, tak i okrasných. Naprostá spokojenost: Venuta v Kadově, Ökoplant ve Slupu, e-shop sekvoj.cz, Fiala v Šatově, Kopetka ve Vedrovicích, auto před OÚ od firmy Jukka. Špatná, spíše hrozná zkušenost: e-schop zoja.cz, e-schop prodejrostlin.cz, Baumax ve Znojmě, auto před OÚ od firmy Kohoplant.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 4.5.2019 12:06

Nevím, odkud jste. My jsme byli dvakrát ve školce v Litenčicích, stromky krásné, vyorávali podle potřeby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.114 (?), 4.5.2019 13:37

Byla jsem velmi spokojená se stromky ze školky Strážnice, byly perfektní, ale teď již neposílají, musí se tam zajet. Také hrušeň ze školky Šťastných byla (je) bez chyby - víc jsem od nich neměla.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 5.5.2019 18:05

u mňa sa najviac darí ovocným stromčekom od p. zíbala, ovocná škôlka strážnice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika