Lze zaměnit rašelina za hrabanku z lesa při výsadbě vřesovištních rostlin?



host - 151.203 (?)
10.2.2008 19:24

Nelze zaměnit, protože sběr lesní hrabanky je v nelegální.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Pavlína K. - (29), 15.8.2007 13:36, zobrazeno: 51134x

Dobrý den, je možné zaměnit při vysazování vřesovištních rostlin rašelinu za hrabanku z lesa? A v jakém poměru event. smichat? 1 díl hrabanky, 1 díl vyzrálého kompostu a jeden díl původní zeminy? Nebo jinak? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 184.103 (?), 30.1.2008 22:22

Rašelina se dávat nemusí. Mně se daleko více osvědčila borová hrabanka. Té dávám asi polovinu celkového množství, další polovinu tvoří zahradní zem (nesmí být vápenitá), ostrý písek (kopaný) a nalámaný sušený kravinec. Kompost není dobrý, má moc vysoké ph, lepší je kravký hnůj a zřejmě i kozí nebo králičí. Smrková hrabanka je špatná, v té to neroste, prý je toxická.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.1 (?), 17.5.2008 21:07

Díky za radu s tím kompostem, to jsem něvěděla. Naštěstí mám možnost sehnat kozí hnůj. A co takhle koňské koblížky, daly by se použít?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 18.5.2008 21:18

V okamžiku, kdy Vás někdo přistihne pujde Vaše úspora do věčbých lovišť.

navíc hrabanka má mnohem vyšší Ph a vřesovištní rostliny jsou výrazně kyselinomilné..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.203 (?), 10.2.2008 19:24

Nelze zaměnit, protože sběr lesní hrabanky je v nelegální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 105.97 (?), 12.6.2008 7:00

Nejde o to zda je to legální nebo ne, ale o to zda to lesu prospívá nebo ne. A ono ne... P.S. Mohl bych si nahrabat nějakou hrabanku u Vás na zahradě???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 15.6.2008 8:36

Dobrý den.Nevěřím svým očím nad úrovní některých diskusních příspěvků.Otázka byla jasná.Lze zaměnit či ne?Ano, lze ale jen z jehličnatého lesa.Je to ale horní vrstva hrabanky tak asi 15 cm vysoká(+ -) a nejvíce je jí u "paty "kmene smrku nebo borovice.Nevidím problém ji získat legálně po dohodě s majitelem lesa, pokud jí nepotřebujete velké množství.Přeji hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 149.66 (?), 31.7.2008 12:30

Při výsadbě většího množství rhodo a azalek na své zahradě (mám naprosto nevhodnou půdu) jsem postupoval tak, že jsem si určil rozměry vřesoviště. To jsem vykopal do hloubky 70 cm, boky jámy jsem oddělil igelitem a celé vyplnil borovou hrabankou v které byly i zelené části a listí z okolních porostů. Čili výměna půdy. Přes zimu a sešlapáváním hrabanka sesedla. Zbývajících 10 - 15 cm jsem doplnil čistou rašelinou. V takto založeném vřesovišti (asi před 22-ti lety) se rododendronům a azalkám daří tak, že jsem je pro jejich velikost již musel 2x seřezávat. Bohatě každoročně kvetou a podotýkám, že je ničím nehnojím. Sem tam pod ně namulčuji pokosenou trávu. První roky jsem vždy na jaře přidával rašelinu z důvodu sesedání hrabanky a k mladým sazenicím jsem na zimu dával chvojí nebo listí. Je třeba dbát, aby na rostliny nedosáhlo zimní a brzojarní slunce. Když jsem sázel jednotlivé rhodo vyměnil jsem půdu v krychli 70x70x70 cm a opět boky oddělil folíí. Myslím si, že na 90-ti procentech ploch zamýšlených zahrad je půda pro rhodo nevhodná a bez její výměny bychom se dočkali pouze zklamání. Štve mně, když vidím na vlastní oči odbornými firmami zasázené velkokvěté rhodo (a to i v TV pořadech) na nevhodných místech a s minimální výměnou půdy. Rhodo Vám zasadí bohatě kvetoucí a keř vydrží - živoří 3-4 roky, někdy ani to ne.

Jadrný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 31.7.2008 22:22

Velice dobrý, vyčerpávající a exaktní příspevek. Každému je jasné, že okurky v pařeništi potřebují záplavu kompostu, je ale smutné, když odborníci odepřou konkrétní rostlině vhodné stanovištní podmínky.

Ono se to totiž nápadně podobá práci, navíc je nutné přemýšlet - a přitom stačí tak málo, trocha práce, nepromokavá fólie a vhodný substrát. Líbí se mi jak jste kombinoval hrabanku a rašelinu, sám postupuji velmi podobně, ale používám toliko rašelinu - jsem proti Vám totiž lenoch. Krásně popisujete i další nutnost péče. Myslím, že jste mnoha lidem poskytnul velmi kvalitní návod.

Jen jedna drobná poznámka, rododendrony se mohou lišit svojí kyselinomilností, u těch, které preferují skutečně kyselu půdou pak hrabanka sistě neuškodí, ale tvoří z hlediska času po kratší dobu působící "nárazník". Nicméně pokud bude uživatel, jak jste správně napsal dosypávat rašelinu, myslím že neuvidí velký rozdíl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 34.50 (?), 31.7.2008 23:30

To já jsem při výsadbě azalek a rhododendronů postupoval následovně: Vykopal jsem asi 2-3krát větší jámu než kořenový bal.Poté jsem do jámy přisypal cca 10 cm drenáže (štěrku).Zeminu na výsadbu jsem smíchal nasledovně: smíchat 1 díl lesní hrabanky (ze smrkového lesa),1 díl přesátého labského písku a 1 díl rašeliny.

A nezapomeňte pořádně zalévat!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika