Existuje nějaká odrůda rhododendronu, která snese slunné stanoviště?



Stránky: 1,  2   
host - 194.92 (?) 
6.5.2014 13:36, zobrazeno: 24226x

Vím, že se rododendrony a azalky doporučuje vysadit spíše na polostinné a vlhčí místo, ale někde se dočítám, že jsou i druhy, kterým slunce nevadí, nevíte prosím o jaké odrůdy se jedná? Rádi bychom nějaký vyšší keř alespoň kolem 1,5m i víc.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 6.5.2014 13:41

Všechny. K obrázku: budova je poměrně vysoká a téměř přesně na západ. Stín je tam v létě k navečeru tak od 18 -19 hodin. Veškerá péče je, že vrátní po odkvětu otrhají všechny odkvetlé květy. Že by to někdy někdo hnojil jsem si nevšiml.

 



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 9.5.2014 11:58

No teda, taková paráda a roste a kvete krásně, aniž by byl nějak zastíněný. A já si lámu hlavu, jaký vhodný rododendron vybrat, aby i na slunci dobře prosperoval. Ale asi mají různé druhy rozlišné nároky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.5.2014 13:47

Rododendron v našich klimatických podmínkách při našich srážkových úhrnech potřebuje alespoň bloudivý stín...

a nebo "nohy ve vodě". Pokud jej budete mít v rašelinové bažině na břehu jezírka napájeného dešťovou vodou ze střechy rodinného domku, s možností mlhování automatickou závlahou, klidně jej můžete mít u jižní fasády. Ty nejlevnější jsou pak vzrůstné a na tento účel nejlepší. V opačném případě pak je možné mít víceméně jakékoliv vzrůstnější azalky, které ovšem na zimu opadávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 194.92 (?), 6.5.2014 14:08

Máme zkušenost se zakrslými odrůdami např. 'Azuriko', které jsou vysazené na skalce, v létě mají skoro přes celý den přímé slunce a prospívají skvěle. Ano četla jsem právě, že pěnišníky mohou na slunci prosperovat, jestli mají dostatečně vlhkou a chladnou půdu, ale toho bohužel u nás na úpalu nedosáhneme. Také slunce prý zvládají druhy s listy potaženými jemnými chloupky, které chrání rostlinu před prudkým slunečním svitem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.5.2014 14:14

nevím nakolik chloupky poskytují ochranu a nakolik značí mezidruhové křížení s azalkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 166.197 (?), 7.5.2014 20:23

Dobrý den, chtěla bych vědět jestli je vhodné vysadit rododendrony na jih a západ zahrady částečně kryté smrky. Viděla jsem v obchodě vzrostlé rostliny cca 30 cm a měly by dorůst do 2,5 m, kolik pytlů a jak hluboko je zasadit? Vím, že některé rodo voní, ale nevím jestli všechny odrůdy nebo jenom některé. Dívala jsem se na odrůdy libretto, catawbiense grandiflorum a sternzauber. asi moc dotazů, ale nemám s tím žádné zkušenosti.

děkuji za odpověď

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 7.5.2014 21:28

Jsou odrůdy rododendronů, které zvládají i plné oslunění, ale musíte zabrousit do specializovaných zahradnictví. Jinak je vhodnější použít velkokvěté Azalky.

Z vašeho výběru je nejvhodnější R. catawbiense grandiflorum, který snese i skoro plné oslunění (při dostatečné vlhkosti - kapková závlaha). Lze ho rychlit vyššími dávkami hnojiva. Je to jeden z nejběžnějších rododendronů.

Pokud chcete nějakou raritu, najděte si Rhododendron calophytum "DOMINIK".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 8.5.2014 15:37

Tak jsem brouzdala na internetu a v jednom zahradnictví, které okukuji a inspiruji se, jsem v popisu u několika vzrůstnějších Rododendronů vyčetla, že snášející i umístění na plném slunci. Jedná se o Rhododendron 'Gomer Waterer', 'Lord Roberts', 'Mrs TH Lowinsky', 'Purple Spledour', 'Dominik', 'Roseum Elegans', 'Mrs. Furnival'.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?), 20.5.2014 14:21

Krom slunce nezapomeňte také vzít v úvahu zimu, podle podmínek v místě, kam chcete rhododendron zasadit - některé rhododendrony snesou více, některé méně. Výsledek pozorování z Průhonic a vyhodnocení sledovaných odrůd zde /od strany 9). Doufám, že to pomůže nejenom Vám. M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika