Jablečné víno



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?)
28.2.2019 20:52

Ja by som asi tiež nepálil jablkovicu z vykvaseného muštu zrejúceho v drevenom sude. Nevidím v tom nejaký veľký význam. Jedine ak by som nemal k dispozícii inú nádobu. Ak je však konečným produktom cider, tak jeho následné zrenie v dubovom sude ho kvalitatívne posúva o čosi vyššie.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 28.2.2019 15:24

Děkuji oběma za rady. Důvod tam samozdřejmě nějaký bude, jelikož, pravý Calvados se vyrábí z jablečného vína, které zralo minimálně 6 týdnů nejlépe však jeden rok v dubovém sudu. Ve svých amatérských podmínkách pužiji místo dubového sudu dubové chipsy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 28.2.2019 15:54

Další matení pojmů. V dubových sudech "zraje" na Calvados výhradně jablečná pálenka - Jablkovice, nikoliv víno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 28.2.2019 16:48

kniha Jak se dělá cidre calvados pommeau autor Helena Uhrová str. 38

,,Calvados se vyrábí z cidru, který zrál minimálně šest týdnů, nejlépe však jeden rok v dřevěném sudu.,,

Vyhláška francouzského Ministerstva zemědělství z 31.12.1997, vycházející z dřívějších vyhlášek a doplněna o dodatky, vztahující se k l´appelation d´origine controlée (AOC),, Calvados Pays d´Auge,,

Jako Calvados Pays d´ Auge může být nazýván pouze produkt pocházející z destilace cidru (cidr ze směsi jablek na cidr a hrušek na poiré), nebo z destilace cidru vzniklého smícháním cidru a poiré, nebo ze směsi destilátů vyrobených z cidru a poiré.

Calvados Pays d´ Auge AOC, musí mít tyto analytické charakteristiky:

-obsah alkoholu v % obj. při 20°C

-maximálně 72% při výstupu z dest. přístroje

-minimálně 40% při prodeji spotřebiteli

-obsah těkavých látek (s vyjímkou etanolu) 500g/hl absolutního alkoholu, z toho mimálně 100g esterů

-maximální obsah metanolu nesmí překročit 200g/hl absolutního alkoholu

Ke konzumaci mohou být dodávány pouze destiláty, které byly od data výroby skladovány v dřevěných sudech a které minimálně dva roky stárly v nádobě z dubu a to vše ve sklepích, které jsou zaregistrovány a pro které byla podána žádost o suhlas k výrobě

Takže z toho vyplývá, že zraje i cidr před destilací i Calvados po destilaci

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.59 (?), 28.2.2019 16:52

Nemyslím si, že se tady matou pojmy.

Jablečné víno - nápoj z jablečného moštu, cca 10-15% alkoholu. Vyrábí se z jablečného moštu, vody a cukru.

Cider - nápoj z čistého ničím neupraveného moštu, obsah alkoholu cca 4-7%.
*
Staří výrobci jiné nádoby než dřevěné většinou k dispozici neměli! Plasty nebyly, nerezové oceli taky tak pak zbývala už jen kamenina nebo keramika.
A vůbec co je špatně na zrání v dubových sudech?
Teda krom údržby a špatné manipulace s nimi. Přip. ztrát odparem, ale to je daň které se vyhnout nejde když se jedná o takové výrobky...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 28.2.2019 17:43

Jestli je krekaříčkovi všechno jasné, pak ani já nemám dalších námitek k názvosloví. Jablečnou pálenku (jablkovici) budu i nadále pálit jen z vykvašeného moštu, nikoliv ze Cideru ani z jablečného vína, které zrály v dubových sudech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 28.2.2019 20:52

Ja by som asi tiež nepálil jablkovicu z vykvaseného muštu zrejúceho v drevenom sude. Nevidím v tom nejaký veľký význam. Jedine ak by som nemal k dispozícii inú nádobu. Ak je však konečným produktom cider, tak jeho následné zrenie v dubovom sude ho kvalitatívne posúva o čosi vyššie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.59 (?), 28.2.2019 21:18

A já po špatných zkušenostech s jablečnou pálenkou, už jsem to tady mnohokrát psal..
Ve smyslu, že se stala synonymem těch nejhorších patoků díky "sběračům", některých zahrádkářů kteří si pletli, pletou, pálenici s kompostem a tak už jsem ji úplně odepsal.
A ty pálenice některé:
Přivezte jablka a okamžitě dostanete výměnou za ně pálenku!
*
Úplná degradace jablečných destilátů. A i kdybych se na hlavu stavěl, nabídnul jsem i ten nejlepší francouzský Calvados, originál za velký peníz koupený, ten blok tam pořád byl...
*
No, tak to bylo a je ve Valašském království. Ale třeba to je v jiných oblastech jiné.
*
A tak jsem s kdysi celkem nadějnými pokusy přestal. Jablečný sad s převážně moštovými odrůdami které jsem vypiplal převážně od semínek nemám sílu zrušit, tak tam zůstává jen jako solitéra.
Anebo kdo chce si něco z toho "bioovoce" něco nasbírá nebo natrhá anebo to sežere polní a lesní zvěř...
*
Z mého pohledu je to jen surovina na ovocný líh
A s celkem mizernou výtěžností, °Bx jen málo nad 10...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.69 (?), 15.4.2021 17:48

mohu se zeptat jaké odrůdy jabloní tam máte? Díky.

Python

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 1.3.2019 11:10

Dobrý den. Zdá se, že mi je vše jasné. Jablkovici z moštu jsem ještě nedělal, takže proto zjištuji všechny možné způsoby a kde jinde se učit než od francouzůwink a jak už něco dělám tak, to dělám pořádně a zkusím přesně jejich postup kromě toho zrání cideru/vykvašeného moštu v dubových sudech použiji již zmiňované opálené dubové chipsy. Obyčejnou jablkovici dělám z jablek, kde dávám pryč stopky i bubáky a vše co se mi nezdá pečlivě vykrajuji. Po první destilaci nechávám lutr několik měsíců ležet spolu s macerovanými jablečnými slupkami plus nakrájenými jablky. Při druhé destilaci ješte dávám čerstvě nakrájená jablka buď přímo do lutru, nebo do nerezového síta, které mám nainstalováno ve vařáku na extrakci. Na různých webech jsem četl hodně diskuzí co je lepší, jestli pálenka z jablečné drtě, nebo z moštu a nikde jsem se nedočetl jednoznačné odpovědi. Proto vyskouším obě dvě metody a závěr si udělám sám. Doufám, že se vše povede. Děkuji všem pisatelům za rady. S pozdravem krekaříček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 31.10.2020 19:33

Dobrý večer.

Pane Rafael. Chtěl bych se vás zeptat, jestli by jste mi nemohl napsat váš podrobný postup pro výrobu Calvadosu. Děkuji za odpověď.

S pozdravem.

Krekaříček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika