Sloupovitá odrůda třešní - popř hrušní, švestek, jabloní a drobného ovoce



zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 181.248 (?)
14.5.2014 6:49

Aby měla třešeň malou korunu musí být na slabě rostoucí podnoži např. GISELA 5. Nekupujte třešně na podnoži ptačka, ty vytváří obrovské koruny. Ještě je třeba si pohlídat správné zasazení stromku, místo roubování musí být nad úrovní terénu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
            
host - 142.162 (?), 13.5.2014 23:24

Dobrý den, takže doporučujete radši koupit obyčejnou třešeň a každý rok hodně prostříhat? Jsem laik laiků :-) s malou zahrádkou kam jsem už nacpala jabloň, broskev a rakytníky. Ještě bych ráda dala třešeň, ale bojím se obrovské koruny..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 181.248 (?), 14.5.2014 6:49

Aby měla třešeň malou korunu musí být na slabě rostoucí podnoži např. GISELA 5. Nekupujte třešně na podnoži ptačka, ty vytváří obrovské koruny. Ještě je třeba si pohlídat správné zasazení stromku, místo roubování musí být nad úrovní terénu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 77.130 (?), 22.8.2014 20:43

Taky jsem chtěla sloupovou třešeň, začala jsem hledat co a jak a docela mě to odrazuje :-(ale nemám místo ani na malou korunku, chtěla jsem prostě obrostrlou tyčku, aby si děti mohly zobnout... Kdo z Vás má a může pochválit, napište, kde kupujete. V Hornbachu neměli...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 25.8.2014 20:47

Souhlasím s přispěvatelem 170.26, je to dosti marné takováto diskuse. Doporučuji sehnat třešeň na Gisele či jiné slaběji rostoucí podnoži, a pěstovat jako zakrslejší strom, nebo na této podnoži tvarovat jakýsi širší svislý kordon, jinak to nemá cenu, s řezem zazelena. Třešně prostě samy o sobě žádné geneticky sloupovité nejsou, ńěkteré rostou slaběji a vzpřímeněji, jiné více do šířky a bujněji, ale nečekejte něco jako sloupovitě rostoucí jabloně. To se prostě ještě nepovedlo. Je to rychlý trik prodejců, proč by prodali strom za 150,-když to jde za 500 a více. Avšak i na toto máme paragrafy. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 3.9.2014 10:19

Sloupové sice neexistují, ale Letos na jaře jsem v jednom Pražském zahradnictví viděl dvě odrúdy třešní jako velmi malé zákrstky.

Podnož byla málorostoucí a korunku(rozvětvení) měla cca 5 cm od země.Velikostně vypadala jak malý "Rododendron". bohužel cenovka u tohoto stromečku byla kolem 700 kč. Ale dokáži si představit, že po 3-5 ti letech budou plody na dosah ruky pro vaše děti. Popřípadně kupte normální třešeň a nechte jí táhnout do výšky. Sice budete muset sklízet ze řebříku, ale dětičky budou moc zobat z misky. Já mám pro sebe a svého synátora zasazench 5 třešních, které pěstuji do šířky, aby si mohl pak zobnout popřípadně pak vylézt do korunky což děti (pokuď to nejsou pecky u PC) velmi zbožňují. takže máte možnost koupit zákrsek za 700 kč, který začne plodit asi za velmi dlouho a v malé míře za nekřesťanské peníze a nebo koupil levnou kvalitní třešeň, která hold v budoucnu ukrojí část vaší zahrady, ale co by jsme pro děti neudělali, že? :)

Taky jsem se nechal napálit a koupil "Sloupovou švestku", ale alespoň jsem za to zaplatil jen 120 kč. Tak v rámci experimentu zkuším pěstovat jako štíhlé vřeteno. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 3.9.2014 11:13

Akorát že většina těch specialit je vytvořena chemicky. Nizozemci jsou v tomto oboru mistři a kouzelníci. třiceticentimetrové kvetoucí slunečnice, lilie a podobné, které normálně dorůstají metr a více. Květy obsypané fuchsie 10cm velké. Takže ta třešeň, až se zbaví chemické ohlávky, vesele zařehtá a vyrazí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 4.9.2014 11:42

ale pořád má rozvětvení o 95 cm níže než všechny mé třešně. To není udělano chemicky, ale roubováním :) 

Pro lepší vysvětlení rostlina byla v kontejneru. 5 cm nad úrovní zeminy v kontejneru jsem viděl srůst roubu. 2-5 cm nad srůstem byla zapěstovaná koruna.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.9.2014 11:55

jj, takhle nějak mám zapěstovanou višň Favorit. Ale u ní počítám s kotlovitou korunkou jako u sousedních broskvoní. Jenže višeň na slabě rostoucí podnoži se takto "ukočírovat střihem" dá. U třešní a sakur je pak lepší mít jednopatrovou "placatou" korunku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 4.9.2014 11:56

To není udělano chemicky, ale roubováním :)...sice jste tam dal smajlíka, jako byste tomu rozuměl, ale jste vedle. To nebylo uděláno roubováním, ale tím, že se nechaly vyrůst větvičky hned nad místem roubování. Takový keř si můžete udělat i sám, pořiďte si stromek třešně ve formě špičáku, odpočítejte pár oček nad místem roubování a zbytek ustřihněte.

Mi udělala pesana keř z běžné jabloně, okousala jej tak že zbyl z kmínku jen malý pahýl a z toho pak začaly rašit větvičky. Nechtěl jsem hned nechat jen jednu, že by ji třeba zas někdo ukousl, tak jsem nechal všechny a včil z toho mám jabloňový keř. Podobně na broskvi zapracovali společně srny s pesanama a výsledkem je broskvový keř.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 4.9.2014 12:36

Mno máte pravdu já jakožto "hobby zahradník" si tu rozhodně nebudu dávat příznak "Guru" ale na druhou stranu rozumím tomu jestli to bylo způsobeno podnožemi, roubováním..., nebo chemicky což pro mě byla třeba novinka, protože jsme si myslel, že většina těchto rostlin je spíše geneticky modifikována.


Kdyby jste četl pozorně přečetl by jste: "5 cm nad úrovní zeminy v kontejneru jsem viděl srůst roubu. 2-5 cm nad srůstem byla zapěstovaná koruna."


Což je podobné tomu co píšete vy:"To nebylo uděláno roubováním, ale tím, že se nechaly vyrůst větvičky hned nad místem roubování"


Zde se zase pletete vy, když jsem vizuálně porovnával normální stromek a tento "zákrsek" roub byl výrazně níže. A u běžných stromků se roubuje většinou za kůru,patku. U tohoto zákrsku bylo roubování ve formě kopulace.

Zajímá mě proč říkáte stromku "keř" pro mě je strom stromem a je jedno jestli má korunu 10 cm nad zemí, nebo 2m nad zemí pořád je to strom. 

A mám pro vás radu: Pokud vám zvěř nebo "pesana" okusuje nebo níčí stromky. Problém se dá krásně odstranit pletivem a můžete krásně zapěstovat novou korunu. Místo toho aby jste z toho dělal keř...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika