Roubování plané třešně



Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 253.34 (?)
12.10.2014 19:47

tady je vlákno z dřívějška... snad tam něco najdete, co použijete.

(do vyhledávacího okénka na levé straně.)..

Roubování na vzrostlejší ptáčnici

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 207.66 (?), 12.10.2014 19:37, zobrazeno: 19329x

Dobrý den, vím že o roubování existuje mnoho článků a knih, ale když jsem v nich hledala, tak jsem byla jen zmatená, takže bych poprosila, jestli je tu odborník, aby mi poradil. Na zahradě, kde je velice špatná zemina i podloží (jíl a skála) mi vyrostla u plotu planá třešeň. Protože díky podloží se tu ovocné stromky těžko ujímají, tak je mi líto likvidovat krásně rostoucí stromek, který neohrozilo ani letošní červencové sucho a i když ostatní stromy shazovaly žloutnoucí listí, tento byl stále zelený. Jenže planá třešeň mi k nečemu není a ja jaře jsem shodou okolností nasadila 2 mladé třešně, napadlo mě jestli by na tohle pláně nešla naroubovat višeň. V současné době má stromek asi 150cm vysoký kmínek a nahoře tvoří korunku z asi 5ti větví. Takže kdyby mi někdo prosím shrnul, kdy a jak roubovat, jde mi hlavně o to, jestli se musí při roubování odstranit celá korunka a naroubovat na kmínek několik roubů jako základ nové koruny, nebo se dají přeroubovat jednotlivé větve. Nikdy jsem ještě nic neroubovala, ale všechno je jednou poprvé a ráda bych to vyzkoušela. Mohl by mi tedy nekdo shrnout, co kdy kde a jak mám udělat? Děkuji Jitka P.S. Vím, že teď není doba na roubování, ptám se pro příští rok

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 253.34 (?), 12.10.2014 19:47

tady je vlákno z dřívějška... snad tam něco najdete, co použijete.

(do vyhledávacího okénka na levé straně.)..

Roubování na vzrostlejší ptáčnici

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.10.2014 10:01

Jestli jste nikdy neroubovala, raději o to požádejte někoho, kdo to umí. Není příliš pravděpodobné, že se Vám ujme první roub, který naštěpujete, nota bene višeň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 13.10.2014 10:32

"...mi vyrostla u plotu planá třešeň".

Strom u plotu může (ale také nemusí) být problém. Vezměte do úvahy, že dosud malý stromek bude za pár let velkým stromem a že může v sousedství vadit. To jen tak mimo Váš hlavní dotaz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.10.2014 12:04

Roubování třešní, višní přectavuje pro odborníka, středně pokročilého roubíka, nebo roubovače velmi náročnou činnost, která se jen tak někomu nepodaří.Mě osobně... nemajíce od koho odkoukat... se to povedlo až po mnoha neuspěšných pokusech.

Přísné hlavní zásady, které je třeba dodržet jsou v podstatě dvě:

1)při odběru roubů nespoléhat na pozdější dobu, a odběr kvalitních, středně silných roubů provést nejlépe v prosinci-začátkem ledna, které vhodně uskladníme do doby vhodné naroubování.

2)nejlepší způsob roubování je koncem zimy roubovat anglickou kopulací.

Roubování za kůru přectavuje určitá rizika spojená s pozdějším narašením roubů, menším procentem ujímavosti, než anglickou kopulací.Mě se tento způsob nepovedl ani jednou(možná jsem odběr roubů neprovedl s dostatečným předstihem), ale zkušeným pracovníkům se daří i tímto způsobem.

Mnohem lepší ujímavost přectavuje letní očkování.Odpadá komplikované přechovávání oček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 207.66 (?), 13.10.2014 12:53

Děkuji všem za odpovědi. Asi si nechám teda na roubování zajít chuť, protože bych nerada ten stromek zničila. Se sousedem jsem domluvená, protože ten strom sice roste z mé strany, ale přímo v jeho plotu, takže jsem se ho ptala jestli ho mám odstranit a dohodli jsme se, že ho tam necháme kvůli stínu. V okolí žádný strom není a dost tam pere slunce. Navíc zrovna na tom místě často stojíme a nalíváme si přes plot slivovici, takže za pár let tam bude pěkný stín a nebude nám to teplatsmiley. Jen mě napadlo že by ten strom mohl mít jednou i užitek v podobě plodů, ale raději ho nechám na pokoji. Ještě jednou díky Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.10.2014 12:57

Při srpnovém očkování je menší/žádné riziko zničení stromu ořezem, protože velké řezné rány není potřeba.Očkuje se zboku na letorost, kmínek,nebo vrcholový výhon.Když se neujme, rána zaroste, a koruna roste dál.Dalším rokem můžete zkoušet zase.Technika očkování není složitá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.10.2014 14:19

Nejlepší úspěšnost předělání semenáče na ušlechtilou odrůdu mají mladé stromky.Taky proto, že se technicky obejdou bez velkých řezných ran.Pokud se z nějakého důvodu neodhodláte včas, dopadne to tak, že se povyrostlý strom k přeroubování/očkování už hodit nebude.A každé další otálení techniku naočkování odsoudí k neúspěchům.Se sousedem budete "panáčkovat" pod velkou, košatou ptačkou.Malinké plody nikdo kromně špačků česat nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.56 (?), 14.10.2014 13:03

Zdravím, mám ptáčnici průměr kmenu asi 20 cm a výška asi 7 metrů, jde tak velký strom přeroubovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 14.10.2014 14:33

všechno jde, když se chce...

Tuhle jsem četl článek "je mi 50 let a jsem poprvé těhotná, okolí mne nechápe". Vaše třešeň je na tom podobně. je dost "mladá" aby se to odborníkovi podařilo... a je dost stará, abychom pochybovali o smyslu tohoto počínání.

Já osobně bych zapěstoval stromek náhradní na nové podnoži a tento 7 metrový postupně sesazoval na 6-5-4-3 m, jak se mladý dostane do plodnosti (anebo skácel).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika