Hnojiva a jejich důležitost pro zahradu

Naprosto základní přísadou pro krásnou zahradu plnou života je kvalitní hnojivo. Na tom se jistě shodnou všichni zkušení pěstitelé. Víte ale, jak přesně dávkovat, co hnojiva konkrétně obsahují, a vyznáte se v různých typech? Pokud ne, čtěte dál. O zahradě se můžete vždy dozvědět něco nového.

Kompost

Mnoho pěstitelů si vytváří dokonce svoje vlastní hnojiva. Na mysli máme samozřejmě kompost – místo, kde „skladujeme“ posekanou trávu, trus hospodářských zvířat, ovocné a zeleninové odpady nebo třísky. Vzniklý organický prostředek je pak už po staletí jedním z nejlepších hnojících prostředků. Obsahuje totiž čistě vytvořený humus.

Důležité ovšem je přidávat do kompostu skutečně jen to, co pomůže výsledné struktuře živin. Dodržujeme také základní pravidla: Dospod patří hrubší a vzdušnější materiál (větve, hobliny), přidáváme zeminu, správně založený kompost by se měl do pár dnů zahřát na teplotu 50°C, využívaný materiál by měl být co nejpestřejší. Do kompostu ovšem nemůžeme přidávat kosti, maso, tuky, popel, plasty, sklo atd. Tyto materiály mohou několika měsíční proces kompostování zcela znehodnotit.

Umělá hnojiva

V současné době se velmi využívá také efektu umělých produktů. Například se hodí jako hnojivo na zeleninu, kdy je třeba plodům dodat tolik potřebné živiny. V případě, že se živiny nedostaví, hrozí citelný úbytek úrody.

Takzvaná umělá hnojiva často rozdělujeme na:

Trávníková hnojiva
Krystalická hnojiva
Organická hnojiva
Organominerální hnojiva
Minerální hnojiva
NPK hnojiva

Všechny obsahují různě živiny vhodné pro konkrétní použití. Zejména v nich najdeme důležité látky jako draslík (K), dusík (N), fosfor (P), hořčík (Mg), vápník (Ca) a železo (Fe)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno