Řez třešně - dvoupatrová koruna



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
1petr - (42) - 55.186 (?) 
22.2.2014 21:14, zobrazeno: 52949x

Vysadil jsem loni na jaře třešeň - odrůda Sweet Early na podnoži Gisela 5. Objednával jsem přes internet a přišla s uříznutým kmínkem (terminálem), což mne poněkud zaskočilo. Mám knížku o řezu ovocných stromů, ale dvoupatrové koruny tam zmíněny nejsou, takže nevím, zda jsem na dobré cestě.

Doporučíte mi někdo podle fotografií nějakou úpravu? Větve jsou očíslovány ve třech pohledech.

Vím, že třešeň se řeže až v létě, ale teď jsou lépe vidět větve.




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 81.42 (?), 22.2.2014 21:24

Pokud znáte dodavatele stromku, jeďte k němu, chytněte ho za  ---, a praštěte s ním někde. Samozřejmě lze stromek znovu zapěstovat, ale ztratíte minimálně 2 roky. Je třeba si dávat pozor na to, co kupujete. 

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 16.102 (?), 23.2.2014 15:05

Já bych využil této "nízkopatrovitosti" a pěstoval bych třešeň tak, jak bude sama chtít s využitím příp. vyvázání větví žádoucím směrem. Určitě se odmění bohatými úrodami. Většinou si zahrádkáři stěžují na přílišnou výšku třešní a nutnost odřezávat horní větve. Tady už bych žádný řez neprováděl - může být i škodlivý. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 23.2.2014 17:28

Pane Jaroslave. Bavíme se o třešni na Gisele. Tento stromek bude vyžadovat trvalou oporu. Nebude problém ho udržet ve tvaru šv do cca 3,5 m.

K řezu: Nemyslím, že řez po výsadbě byl škodlivý. Je to jediný způsob jak navrátit stromku rovnováhu. Navíc spodní patro je silně potlačeno vrchním. Takto ponechané bude pouze krmět. V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 22.2.2014 21:43

Já bych to neviděl tak tragicky. Absence terminálu je někdy i výhodou. V květnu odstraňtě výhony 1, 2, 3 a 4 čistým řezem u kmínku a výhon 6 na krátkou patku (asi 6-8 oček) pro zapěstování plodonosného obrostu. Ze zbývajících větví 5, 7 a 8 uděláte základ ploše kotlovité korunky. Já tomuto tvaru třešňové korunky říkám platanová. Smyslem a cílem udržování takovéto platanové korunky je, aby se třešeň dala sklízet bez žebříku jen s vdoustupňovým stupátkem a přitahovacím háčkem. Kosterní větve jsou oproti klasické kotlovité korunce ve vnější polovině téměř vodorovné. A že je to praktická věc se ukázalo na tom, když na tento typ řezu přešli postupně všichni sousedi, co mi vidí do zahrady.

plochá korunka - jednopatrová
plochá korunka - jednopatrová
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 198.216 (?), 22.2.2014 23:09

Ja si myslím, že terminál bol odosielateľom odstránený úmyselne, zrejme aby sa po zasadení a ujatí stromku podporil rast spodného patra. Inak by z prvého patra ostali iba tenké halúzky. Iba tá výška kmienika sa mi nepozdáva. Tam by pri oberačke aj ten dvojstupňový šomlík bol priveľmi vysoký.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 231.191 (?), 23.2.2014 10:52

Pane Stando, přidat fotku převislé sakury je trochu mimo téma/mimo mísu.

Lepší ilustrace k Vašemu příspěvku by byla fotka Vámi pěstované třešně (anebo tech sousedských napodobenin té Vaší třešně), o nichž ve Vašem příspěvku mluvíte.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 23.2.2014 11:23

njn zkuste si vzpomenout v 21:43 že chcete jít na zahradu něco fotit. Navíc ono se špatně z odstupu 5 m fotí něco širokého 7 m i kdyby to mělo výšku jen 2,5 m takže by bylo lepší fotit tu sousedovic...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 23.2.2014 15:04

Výhony 1,2,3,4 jsou pro tvorbu koruny těžko využitelné. Já bych zapěstoval z vrchního patra vřeteno. Jak vysoko jsou větve 5,6,7,8? U vřetene třešní se dlouhé kosterní větve sklánějí dolů, takže nasazení korunky v cca1,5m je optimální.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
1petr - (42) - 55.186 (?), 23.2.2014 18:24

Horní větve jsou ve výšce 1,2 m.

Zdá se, že nikdo si tady nemyslí, že patrová koruna je dobrý nápad indecision

Licenci na tuto odrůdu má v Česku Fytos. Ti by snad měli vědět, co dělají...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika