Řez třešně - dvoupatrová koruna



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
26.2.2014 9:38

Ty dolní větve jsou leda tak pro psiny. Jestli mají Ferdovy psiny rády třešně, tak by ty větve ponechal, pokud jsou na maso s okurkami, tak je ustříhne.

Jinak mohl místo "pěknou" napsat "funkční", protože i přehuštěná korunka se vyholením zastíněných větví udržuje ve funkčním stavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 14.170 (?), 27.2.2014 21:42

Já bych spodní patro vyřezal. 5. větev bych narovnal jako terminál a o cca 1/3 zakrátil. Větve v horním patře bych ještě trochu přihnul pod vodorovnou pozici. Prozatím bych nechal i dvojvětev 6,7. Jak začne třešeň rašit a bude jasné, že je terminální pupen živý, vylámete cca 7 pupenů pod ním (svíraly by ostrý úhel s terminálem). 

Je tu i možnost sesadit kmen na větev 4, tu vyvázat jako terminál a založit novou korunku. Do toho bych se ale nepouštěl.

Nebo můžete třešni vnutit tvar Broskvoně, jak doporučují jiní...

V.

Ps pro Josefa: Já nejsem Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 27.2.2014 22:14

Pane V.

Dík za návod jak na třešňové vřeteno. Pokud jsem to pochopil, tak se přihnutím příslušných patrových větví pod vodorovnou se tyto potlačí v růstu natolik, že nadále převládá plodnost nad přírůstky do šíře. Vylomením přebytečných pupenů omezím zahuštění v mezipatře a podpořím růst patra z vrcholové růžice (optimálně 1+4).

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 27.2.2014 23:19

Ne, žádná vrcholová růžice se nekoná.   Ty přihnuté větve zas vystrčí špičky vzhůru. Jsou oproti terminálu dost silné, takže ani po přihnutí nehrozí, že by se zastavily v růstu. Třešně potřebujou silné přírůstky, aby měly velké plody. Rozhodně není žádoucí, aby se porušil pyramidální tvar. ohýbají se i nové větve...

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 231.212 (?), 27.2.2014 23:02

Pane V., děkuji za upřesnění "příspěvkové" situace.

Nepředpokládal jsem, že se Chucka "chytí" ještě někdo další; vysvětlil jsem si situaci tak, že je Standa vložil svůj příspěvek a fotku, aniž by byl přihlášen a že se pak podepsal pouze zkráceně jako "V.".

 Josef.

Ale stejně bych rád viděl fotky Standových stromů. Co Vy na to, Stando?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 28.2.2014 17:43

Ještě si můžete pomoct zářezy nad pupenama v místech, kde potřebujete doplnit větve.  Nezapomeňte zalívat, jestli bude pokračovat období sucha. I nějaký dusík na rozjezd by se hodil.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
1petr - (42) - 55.186 (?), 28.2.2014 21:31

To neznám, to funguje jak s těmi zářezy? A je to aplikovatelné i na kmínku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 1.3.2014 11:31

Ano potřebujete tam ale mít živý pupen. Peckoviny spící pupeny nemají.

Princip je jednoduchý. Když se zjara tlačí míza do stromku, přesměrujete zářezem nad pupenem část mízy do pupenu pod zářezem. Vyroste vám letorost s vodorovným odklonem.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 1.3.2014 13:06

"Peckoviny spící pupeny nemají"

To je pro mne novinka. Když výchovně řežu jarní výsadbu švestek hluboce, to se mne se spožděním nějakého týdne začnou objevovat nové do té doby nepozorované.

Řez třešně - dvoupatrová koruna
Řez třešně - dvoupatrová koruna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 21.230 (?), 1.3.2014 15:56

to co kroužkujete nejsou spící pupeny.

Ne všechny aktivní pupeny vyraší, zůstanou jako záloha pro případ poškození (okus, řez, pozdní mráz) a pokud je nic nenutí růst, tak časem vyhasnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika