Kdy roubovat nebo očkovat třešně



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?)
10.8.2012 10:55

Ten odkaz by to chtělo doplnit, že při očkování v druhé míze se nechává asi 1 cm "řapík" to jest pousek stopky listu. Má to tu výhodu, že za 14 dní poznáte, zda očko se přijalo a už do jara bude jenom "spát". Zjistí se to tak, že se "cvrnkne" do něj prstem a když odpadne je to dobré a když je to zvadlé a neodpadne, očkovaní se neujalo a dá se v jiném místě zopakovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 24.183 (?), 1.3.2010 16:25

Vzhledem k tomu, že třešně raší jako jedny z prvních stromů, musí se roubovat velmi brzo.

Mám známého, který roubuje ze stromu na strom během ledna s velmi vysokou úspěšností. Něco mi ale říká, že letos se trošku opozdil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zdenula - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (170) - 165.42 (?), 9.8.2012 19:21

Také bych potřebovala naroubovat třešeň, myslela jsem že to jde jen v předjaří, ale teď čtu, že by se to mohlo i právě teď. Problém je v tom, že vůbec nevím, jak se to dělá. Nevíte někdo nějaký odkaz na netu, kde je to polopaticky vysvětlené? Pláňku mám a strom s dobrými třešněmi také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 121.230 (?), 10.8.2012 9:19

Zkuste teď očkování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdenula - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (170) - 165.42 (?), 10.8.2012 10:20

Mockrát děkuji, je to vysvětleno pěkně, snad to zvládnu smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 10.8.2012 10:55

Ten odkaz by to chtělo doplnit, že při očkování v druhé míze se nechává asi 1 cm "řapík" to jest pousek stopky listu. Má to tu výhodu, že za 14 dní poznáte, zda očko se přijalo a už do jara bude jenom "spát". Zjistí se to tak, že se "cvrnkne" do něj prstem a když odpadne je to dobré a když je to zvadlé a neodpadne, očkovaní se neujalo a dá se v jiném místě zopakovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdenula - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (170) - 165.42 (?), 10.8.2012 11:23

Aha, tak děkuji, nechám kousek řapíku, abych viděla, jak dopadla premiéra laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.246 (?), 10.8.2012 11:27

Co mohu při pokusničení použít jako podnož pro očkování třešní a višní? Mám k dispozici kořenové výhonky ptáčnice, myrobalánu a švestky,

Je možné se setkat s pravokořenou kyselkou (starý strom) ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.8.2012 11:44

Višně a třešně se štěpují na ptáčnice, mahalebky a další třešňové podnože (Colt, Gisela 5, planá višeň, aj). Na myrobalán a švestku Vám třešně nejspíš nechytnou. 
    V ovocnářské praxi většina ovocných druhů očkuje (jabloně, hrušně a švestky většinou, broskvoně výhradně), protože je to rychlejší, snadnější a s menší spotřebou materiálu. Naopak k třešně se na ptáčnice obvykle roubují. Přiznám se, že nevím proč, očka se při tom docela slušně ujímají. 
   Co si pamatuju, jako pravokořená kyselka se pěstovala Ostheimská višeň - vlasačka, která rostla jako keř a množila se odkopky.  Kde by se s ní dalo setkat, to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.8.2012 12:04

To, co píše Rony o řapíku je samozřejmě pravda, ostatně doporučuje to každá příručka. Přiznám se ale, že od ponechávání řapíků pomalu upouštím, zejména v případech, kde nemám dostatek kvalitních jednoletých oček. Vedou mě k tomu tyto důvody:
1. Zavázání očka s ponechaným řapíkem je obtížnější a vyžaduje půlení PVC pásky
2. Úvazek s ponechaným řapíkem není úplně hermetický,
3. Prostřednictvím řapíku může očko při nedostatku mízy vysychat (to je jen má teorie)
4. Po pečlivém úvazku je řapík občas zachycen páskou, takže efekt upadnutí při ujmutí není viditelný
5. Upadnutí řapíku - ujmutí očka - není ještě jistou zárukou, že očko na jaře vyraší (mráz, škůdci, zavalení podnoží)
Mám-li dostatek podnožových výhonů, jeden naočkuji klasicky s ponechaným řapíkem, jeden zavážu úplně s vylomeným řapíkem a ten třetí stejně, akorát úvazek neodstraním po 3 týdnech, nýbrž až na jaře.
  Jinak ale, pokud to jde,  preferuji spíš jarní roubování

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 10.8.2012 22:59

Já se snažím u očkování řapíky nechávat. Už jen kvůli tomu, že je očko za co držet (na řeznou plochu se nemá šahat). Půlení očkovací pásky jsem nikdy nezkoušel, myslím, že ti co to dělají, neznají jednu velmi důležitou věc, která se nikde v žádné přitučce nedá vyčíst a to sice to, že pásku je třeba pořádně před motáním natáhnout co to jde (mnohdy se mi stane že až praskne). Tím se šířka pásky značně zmenší. Páska má určitou tvarovou paměť, takže i po omotání má tendenci se smršťovat a úvazek je pěkně pvevny jak je potřeba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika