Ako uchovať vrúble



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?)
16.12.2010 22:01

Já loni skladoval rouby zabalené do netkané textilie volně na pozemku (na místě z jihu částečně přistíněném) zahrabané sněhem a krásně vydržely (od téhož uložení ve skleníku jsem upustil z důvodu nutnosti častěji obnovovat vrstvu sněhu). Peckoviny i jádroviny přibližně měsíc. Jakmile začal sníh tát, vždy jsem na ně naházel další z okolí. Neplesnivěly, neosychaly, z jádrovin se ujaly všechny, z peckovin se nechytly pouze 2 z 20-ti. 550m.n.m. mírný S svah. Mittw.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 92.61 (?), 15.12.2010 23:15

Chystám sa rezať vrúble, ale ako ich zapichnúť do zeme, keď je zamrznutá? Mám čakať až sa roztopí? V pivnici mám teplotu okolo 5 - 10 stupnov, čo sa mi zdá veľa na uskladnenie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 16.12.2010 0:03

Já jsem rouby zatím schoval do sněhu, ve sklepě mám také teplo, plus sedm.. Několik roků jsem rouby spouštěl v přepravce do studny a nebylo to špatné, do března vydržely bez problémů. Ale pro roubování za kůru to nejde použít, do té doby už jsou všechny narašené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 16.12.2010 10:30

Nu, do března Vám vydrží rouby bez jakéhokoli uskladnění. Třeba, když je ostříhané necháte ležet pod stromem. Problém je právě v tom květnovém narašení (či uschnutí).
   Je-li půda zamrzlá trochu, vykopnu menší jámu a rouby zasypu pískem. Když je zamrzlá půda durch, mohu rozmrazit hroudu písku a rouby zasypat dočasně v kbelíku. Raději ale počkám na oblevu, ve velkých mrazech se rouby beztak dobře neřežou (riziko namrznutí dotykem)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.121 (?), 16.12.2010 11:41

A chytnou se rouby, které bych řezal až při roubování?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 16.12.2010 12:15

Jádroviny bez problémů kdykoli, peckoviny asi taky, ale neměly by být ani trochu narašené a roubovat by se mělo brzy. Pro roubování peckovin za kůru se mi rouby, nařezané v době jarníého roubování neosvědčily. Většinou nevydrží do mízy - naraší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 16.12.2010 13:50

Letos na jaře jsem rouboval ze stromu na strom meruńky, švestky, třešně, jabloně i hrušně a ujmulo se skoro vše. Odebírat rouby teď v prosinci je třeba hlavně pro roubování za kůru v květnu a potom u révy vinné, tam se (alespoň mě) jinak nedaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 16.12.2010 16:02

Po mnoha letech sbírání zkušeností jsem to provozoval takto. Rouby zásadně odebírám těsně před "pohybem" mízy asi tak 3 týdny před roubováním járovin. Ruby uchovávám ve studeném sklepě nebo v chladničce. Co je důležité u peckovin, nespěchat a roubovat až se značí bílé květy, že se budou rozvíjet. Jakékoliv dlouhodobé držení roubů zle dopadlo. Jakékoliv brzké roubování švestek taky zle dopadlo. Něco jde roubovat i ze stromu na strom ale s odebraným roubem se zle pracuje, protže se odchlipuje kůra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 58.118 (?), 16.12.2010 16:29
Vrúble najprv zabalím do potravinárskej folie podľa druhu/odrody každé zvlášť a potom do mikroténového sáčku už spolu a dám to do chladničky. Neviem, pýtam sa skúsenejších -prečo nie mraznička? Ved vrúble napichané v snehu musia zniesť teploty aj pod -20. Ono, v mrazáku je ale tá nízka teplota permanentne... neviem teda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 16.12.2010 18:34

Sníh je velmi dobrý tepelný izolant, pod sněhem rozhodně není minus dvacet jako v mrazáku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 16.12.2010 22:01

Já loni skladoval rouby zabalené do netkané textilie volně na pozemku (na místě z jihu částečně přistíněném) zahrabané sněhem a krásně vydržely (od téhož uložení ve skleníku jsem upustil z důvodu nutnosti častěji obnovovat vrstvu sněhu). Peckoviny i jádroviny přibližně měsíc. Jakmile začal sníh tát, vždy jsem na ně naházel další z okolí. Neplesnivěly, neosychaly, z jádrovin se ujaly všechny, z peckovin se nechytly pouze 2 z 20-ti. 550m.n.m. mírný S svah. Mittw.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika