Sušené švestky, povidla



host - 43.70 (?)
14.12.2012 16:36

Zatím jsem se k sušení ovoce nějak nedokopal ale začínám o tom uvažovat, už dlouhá léta nás zásobuje sestra. Můžete doporučit sušičku, která se vám osvědčila? Kdysi dávno za dětských a mladých let moje máti sušila ovoce na pekáči v klasickém špolhértě, jak se u nás říkalo sporáku na tuhá paliva. Jenomže dnes se vaří na elektrice, plynu a není ani na čem sušit ty jabka, hrušky či trnky. PaR

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 12.12.2012 19:39, zobrazeno: 53210x

V tomto případě budé lepší založit nové vlákno, protože tamto je už dlouhé, a zájemci se tady dozví jiné informace, než ve vlákně"jaký druh švestky na slivovici.

Tak tedy Vážení přátelé letos jsem si nasušil "velký pytel" sušených švestek.Uvedené množství ale berte s rezervou, protože,jsem tak trochu jako rybář, který chytil táaakovouhle rybu.Protože je to moje nejoblíbenější ovoce v jakémkoli skupenství, a podotýkám že žádné neupozaďuju.I když na naší zahradě švestky zmrzly ještě za zelena, a vydržely dozrát jen tři kusy jsem si načesal u příbuzenstva.Česal jsem je na tři krát.Pvní várka byla hodně červivá, druhá už méně, a ta třetí byla nejlepší i co do množství cukru a aromatických látek.Je lepší když se vypeckují, protože tak poznáte které jsou červivé, a já larvičky nerad.Při sušení v sušičce je třeba dbát, aby výsledný produkt nebyl usušený příliš, a tudíš tvrdý.Sušil jsem ve dne v noci na noční proud, takže s přestávkami, které mi dovolovaly kontrolovat míru tuhosti dužniny.V konečné fázi bylo třeba sušit jen mírně.Přemíra moji péče o sušené švestičky se vyplatila, a konečný produkt opravdu stojí za hřích.

Předloni jsem zkoušel uchovat čerstvé švestky na zimu sterilizací křenovým podkladem v třílitrové sklenici, ale pak byly švestky cítit pachem křenu.Nikomu to nedoporučuju dělat, je lepší si na zimu švestky usušit.Četl jsem o způsobu prokládání čerstvých švestek slámou, otrubama v dřevené bedničce, ale nevím jak by to dopadlo.Kdyby se urodilo i mě více švestek další roky, tak bych uvažoval i o povidlech.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.12.2012 21:59

Sušené švestky jsem (v letech, kdy nezmrzly jako letos) uskladňoval podobně jako ořechy - sterilované ve sklenicích nasucho. Neztratí chuť, vůni, zůstanou vláčné.
   K jejich sušení jsem si zhotovil sluneční sušičku, ale dopadlo to fiaskem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 141.45 (?), 13.12.2012 12:27

Dobrý den. Dokud jsem měla z čeho, zavařovala jsem i křížaly z hrušek. Tento způsob uchování vřele doporučuji. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 43.70 (?), 13.12.2012 17:44

Je výhodnější sušit spíš velkoplodé odrůdy např. President nebo na velikosti nezáleží? Moje máti sušila jen Domácí, protože jinou odrůdu jsme tenkrát nepěstovali. Byly vždycky výborné a utvořily na povrchu bílý povlak údajně krystalizovaný cukr. PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 13.12.2012 18:27

V této souvislosti mě zajímá, zda-li už někdo zkoušel sušit plody Zelené renklody.Někde se uvádí, že Z.R.má menší (~35g)plody.Náš strom dává ~50g plody.Skoro každým rokem máme větší úrodu zlatavých, chutných plodů.Rengloty mi připadají více šťavnaté než jiné modré peckoviny.Z tohoto důvodu by byly náročnější na sušení.Ale kdyby se to dalo provést, mohl by výsledek být překvapující už z toho důvodu, že by se sušením cukr v renglotě zkoncentroval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.80 (?), 13.12.2012 20:01

Příští rok to zkusím, ale moc si od toho neslibuju - hlavně aroma nebude v sušeném plodu ZR asi nic moc a bude to hodně sladké. Navíc ZR má, řekl bych, vyšší obsah vody oproti klasickým švestkám. Ale vnuknul jste mi nápad a rozšířím to i na další plody slivoní a pár plodů od každé usuším a na závěr udělám degustaci :-).

Ale chuť pravých doma usušených švestek (Domácí š.) je bezkonkurenční a nedá se srovnat např. s kupovanými sušenými (a "olejnatými" plody) většinou původem z USA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.12.2012 19:57

Drobnější plody se samozřejmě suší rychleji. Není ale tak podstatné, jak jsou plody velké, záleží víc na odrůdě, jak dobře se suší. Domácí švestky a jiné s podobnou dužinou mají víc sušiny a suší se relativně dobře. Některé odrůdy pološvestek při sušení pouštějí šťávu a roztékají se. Obávám se, že podobné to bude s renklódami, i když jsem je sušit nezkoušel.  Usušené plody méně aromatických odrůd - např. lepotice - mají fádní chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 13.12.2012 22:07

Máme zelenou renklodu velikost asi 35g při přezrání sladká jako med.Taky jsem ji sušil a výsledek je uspokojivý.Trošku slabší aroma, ale da se to.Určitě lepší než nic.Je to semenáč a mám zjištěno, že rodí perfektní ovoce i bez roubování.vysadili jsme jich během let několik a vždy si vlastnosti udržela.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 14.12.2012 15:13

V první řadě mi jde o uchování ovoce na zimu bez tepelného zpracování, aby nedocházelo ke ztrátám vitamínů, nebo jiných zdraví prospěšných látek.Děje se to i tak,ale při sušení je proces úbytku menší.A jiný způsob sterilizace vyjma působením křenových výparů, nebo teplem neznám.

Předpokládám že i velké šťavnaté plody, tedy i rengloty a jiné by při pomalejším, mírném sušení s přestávkami dosahovaly kýženého odparu tekutin z plodů, a nemusely by se roztékat, což se asi stává rychlým procesem.V tomto jsou plody Valjevky velmi vhodné, protože nejsou velmi šťavnaté, jejich dužina je suchší.

V zimním období jsou takové sušené švestky u nás velmi vyhledávanou zdravou pochutinou, místo kupovaných cukrovinek, bonbonů,čokolád.I domácí cukroví v tomto pokulhává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 14.12.2012 16:36

Zatím jsem se k sušení ovoce nějak nedokopal ale začínám o tom uvažovat, už dlouhá léta nás zásobuje sestra. Můžete doporučit sušičku, která se vám osvědčila? Kdysi dávno za dětských a mladých let moje máti sušila ovoce na pekáči v klasickém špolhértě, jak se u nás říkalo sporáku na tuhá paliva. Jenomže dnes se vaří na elektrice, plynu a není ani na čem sušit ty jabka, hrušky či trnky. PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika