Vypěstování podnoží



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?)
27.5.2008 14:54

 Pane Boštičko, byla by škoda, kdyby byl Váš příspěvek k tématu poslední, moc si Vašich rad cením. Třeba papriky jsem vysel letos přesně podle Vašich rad a některé rouby obalil mikrotenovými sáčky (třešně - výrazně lepší efek než bez sáčků, meruňky všechno špatné, jádroviny se ujaly všechny s i bez).
   Nijak jsem se neurazil a nechtěl bych, aby se Vás má slova dotkla. 
  Odpovím-li na nějaký problém, nikdy neuvedu, že mám pravdivost svého postupu v praxi ověřenou, na to jsem ze svého oboru opatrný, nýbrž, že mám dobrou zkušenost s tím a tím postupem. V tom vidím rozdíl. Ostatně má dobrá zkušnost neznamená, že věc nelze řešit jinak a lépe.
   Samozřejmě vše, k čemu se vyjadřuji v současnosti nedělám, na to skutečně času není. Studentské doby, kdy jsem vyráběl ovocná vína, neboť peněz bylo málo, příležitostí a chuti na večírky mnoho jsou dávno pryč. Éra uzení, kdy jsem měl v minulém režimu známou pacientku na jatkách je taky minulost. Ale ještě si to pamatuju.   Opakuji, že diskuzní fórum je o diskuzi. Kdyby měli všichni názor stejný a smělo se říkat jen to stoprocentně dokázané, fórum by brzy zaniklo.
    Těším se na další Vaše příspěvky, neboť jste-li laik, jak píšete, pak dvojnásob klobouk dolů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 105.5 (?), 24.5.2008 20:16, zobrazeno: 28475x

Dobrý den, mohl by mi někdo zkušený poradit, jak vypěstovat vhodné podnože pro slivoňe? Z předešlých diskusí jsem pochopil způsob pěstování z pecky. Nikdo se tady ale nezmiňuje o vegetativním množení. Používá se to?

Ještě bych se chtěl zeptat, jestli je možné použít jako podnož výmladky pod myrobalánem. Chtěl bych roubovat kopulací už příští rok na jaře. A ještě poslední otázka. Dá se roubovat kopulací víceleté dřevo? Co to udělá? Díky moc za reakce Petr

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 25.5.2008 0:40

Nezkušený poradí že se např. podnož Saint Julien se pěstuje vegetativně. Vypěstování např. myrobalánů, který se nejvíc používá, se zde diskutuje, zda není riskatnií i generativní rozmožování...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 25.5.2008 9:39

Pokud je mi známo, přenos šarky přes semeno nebyl prokázán. Účastník, který slíbil, že až bude mít čas,  uvede zdroj, ze kterého tvrdí opak, stále mlčí.
   Ve velkoprodukci se převážná většina podnoží množí vegetativně - je to rychlejší a podnožový materiál je geneticky jednotný. Odkopky myrobalánů i ostatních obvocných dřevin samozřejmě použít lze. Ne vždy však mají dostatek vlastních jkořínků, často vyrážejí jen z paty kmene nebo ze silného bočního kořene.
   Víceleté dřevo se běžně neroubuje. Zkusil jse to u ovocných dřevin, které neměly žádné letorosty. Z peckovin se neujala žádná, z jádrovin sem tam ano. Za kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 26.5.2008 12:24

Vážený pane Vysloužile. V tomto případě je Vám opravdu málo známo, jak sám uvádíte. Uvedl jsem, že šarku lze přenést na potomstvo i semenem a na tom také trvám. Kde se toto píše účastníky diskuse asi nezajímá a pro Vás jsem opravdu neměl ještě čas to hledat. Podívejte se do novější literatury, nebo se někoho zeptejte a uvidíte, že mám pravdu. Dnes nevěříte a uplyne rok a budete to třeba zveřejňovat jako svoji myšlenku. Velice Vás obdivuji a to opravdu nemyslím ironicky. Onehdá jste uvedl, že se na svoji zahradu dostanete jedenkrát za týden až čtrnáct dnů. To tedy klobouk dolů, ošetřit tolik stromů, při řezu každou ránu zamazat, moštovat, vyrábět vína, kvas, pěstovat zeleninu atd. to je opravdu výkon a skoro i zázrak. Obdivuji rovněž Váš rozsah znalostí od vaření knedlíků přes hoblování, sváření, orbu, chemii, zahrádkaření sadařství atd. Toto jsou opravdu zkušenosti k nezaplacení. Zvláště cenné je to, že jste ochoten se o tyto poznatky rozdělit s námi ostatními.

Ovšem je nepěkné, když si v některých případech vymýšlíte a uvádíte nepravdy. Potom laik je nepravdivě informován a mohl by na Vaši chybnou radu doplatit. Například kdyby použil jako podnož pecku z napadeného stromu šarkou. Nebo kdyby použil pro nějakou další svoji písemnou práci Vaší slanou hrušku Solanku ze Slaného a další Vašě rady a odpovědi na které jsem Vás v jednu chvíli již upozornil. Proto prosím ironii stranou a presentujme zde pouze podložené informace.

           S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 26.5.2008 15:21

Nemyslel jsem to jako ironii a taky už jsem zapomněl,   že to byl názor od Vás, Vaše hluboké znalosti v oboru jinak považuji téměř jako zákon. To myslím opravdu, bez stopy ironie.
   O šarce jsem v daném vláknu uvedl několik dostupných odkazů z nových monografií. M.j. o tom, že virus šarky byl v zygotách prokázán, ale sadbový materiál byl zdravý. Tedy snažil jsem se o jakž takž podložené informace. O  přenosu šarky semenem jsem se dočetl pouze od Vás. Je snad chybou, že bych si to chtěl přečíst - i při respektu k Vašim znalostem - i v jiném, sofistikovaném zdroji?
   V jenom s Vámi ale nesouhlasím. Diskuzní fórum není vědecké sympozium, je to o názorech, dojmech, poznatcích, tedy často i o nepravdách. Ke svým omnylům se hrdě hlásím, jako k té Solance, mnohé jsem odhalil právě tady.  Těžko, myslím,  někdo uvede v dizertační či bakalářské práci jako zdroj diskuzní fórum, to by mu oponent neuznal. A i kdyby, je mi to docela lhostejné. 
   Víte, tuto noc jsem m.j. trávil na operačním sále a případná má chyba či omyl   mohla mít fatální důsledky. Jestli ale zahrádkář vyseje pecku své šarkovité slivoně a podnož mu onemocní o rok dřív než od mšic, to jako takovou tragedii nevnímám.
    Trochu mi chybí názor na přenos šarky od ostatních diskutujících s odborným (na rozdíl ode mne) vzděláním v oboru - a že jich tu je...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 26.5.2008 21:31

Taky by mne zajímalo kolik sem chodí profesionálů..Jinak já se hlásím, že jsem opravdu čekal až pan Bostička uvede zdroj informace o přenosu šarky semenem. Budu rád když to někdy dopíše. Já co se tu dozvím tak i praktikuji. Myrobalány jsem letos vysel a chci namnožit svých pár švestek. Informace že moje podnože mohou být zavirované, je pro mne podstatná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 27.5.2008 11:28

Pane Vysloužile, toto je poslední moje reakce k tomuto našemu otevřenému tématu. V úvodu chci zdůraznit, že jsem Vás v žádném případě nechtěl urazit a nejsem si vědom jediného slova z mého příspěvku které by tak mohlo učinit. Vůbec nepochybuji o tom že máte záslužné povolání, ve kterém jste velkým odborníkem, avšak to do této zahrádkářské diskuse rozhodně nepatří. Chtěl jsem jenom upozornit na to, že pokud si nejste zcela jist odpovědí na zadaný problém, tak to nesmíte podávat jako stoprocentní věc, ba uvádět, že to máte v praxi ověřené. To byste zde vystupoval jako jakýsi MUDr Cvach v jednom nejmenovaném seriálu. Nemusím a ani mi nepřísluší komentovat Vaše zahrádkářské a ostatní kutilské práce, které se nedají zvláště při Vašem povolání V PRAXI ani stihnout, ale často mi vadí když zaměňujete teorii s praxí. Ne vždy je to totiž možné.  A proto se domnívám diskutujme dále, neboť zahrádkaření je opravdu krásným koníčkem. To,  že se zde nevyjadřují odborníci vzdělaní v oboru (jak uvádíte) je asi jejich věc, v každém případě je to škoda, možná by mezi nás laiky vnesli jasné a rychlé rozuzlení diskutovaného problému či sporu.

S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 27.5.2008 14:54

 Pane Boštičko, byla by škoda, kdyby byl Váš příspěvek k tématu poslední, moc si Vašich rad cením. Třeba papriky jsem vysel letos přesně podle Vašich rad a některé rouby obalil mikrotenovými sáčky (třešně - výrazně lepší efek než bez sáčků, meruňky všechno špatné, jádroviny se ujaly všechny s i bez).
   Nijak jsem se neurazil a nechtěl bych, aby se Vás má slova dotkla. 
  Odpovím-li na nějaký problém, nikdy neuvedu, že mám pravdivost svého postupu v praxi ověřenou, na to jsem ze svého oboru opatrný, nýbrž, že mám dobrou zkušenost s tím a tím postupem. V tom vidím rozdíl. Ostatně má dobrá zkušnost neznamená, že věc nelze řešit jinak a lépe.
   Samozřejmě vše, k čemu se vyjadřuji v současnosti nedělám, na to skutečně času není. Studentské doby, kdy jsem vyráběl ovocná vína, neboť peněz bylo málo, příležitostí a chuti na večírky mnoho jsou dávno pryč. Éra uzení, kdy jsem měl v minulém režimu známou pacientku na jatkách je taky minulost. Ale ještě si to pamatuju.   Opakuji, že diskuzní fórum je o diskuzi. Kdyby měli všichni názor stejný a smělo se říkat jen to stoprocentně dokázané, fórum by brzy zaniklo.
    Těším se na další Vaše příspěvky, neboť jste-li laik, jak píšete, pak dvojnásob klobouk dolů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 105.5 (?), 26.5.2008 17:02

Děkuji za odpoved Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.98 (?), 29.5.2008 10:06

Petr: Já letos vysel opět myrobalány, pak teky semena wangenheimovy a nějaké durancie. Ten myrobalán přestože se musí dost čistit a podrůstá, roste fakt rychle. Podle mých zkušeností se dá již další jaro roubovat, nebo pak až v létě očkovat. Letos mi už valí očka, tak čistím kmínky od nových výhonků myrobalanů, dost zahušťuje. Wangenheimova a durancie tedy moc rychle nerostou, ale jak zesílí tak už celkem slušně valí.

Letos se mi znovu ukázala nevhodná cesta stratifikace v vhladničce:

nevýhody:

Předčasné klíčení, malé procento klíčících pecek(např polovina) zbytek musí ještě čekat, nevhodný termín naklíčení(leden, únor, březen), v tuto dobu je nedostatek světla, a za oknem se vyvíjí slabé rostlinky náchylné k padání, jiná situace by asi byla ve skleníku. Pozdější výsev přeci jen zaručí normální vývoj, silné sazeničky, takže příště již zkusím stratifikovat přímo v zemi, v záhoně.

Nasbírat spoustu pecek, vyset, pak při dostatku podnoží v létě objednat např z Litoměřic čisté zdravé a silné rouby zajímavých odrůd a naočkovat.

Toto se mi zdá jako nejlepší cesta, nebo můžete nakoupit již hotové myrobalánové podnože, zasadit a v létě naočkovat. Jejich cena pokud vim není nijak hrozná...

 

O vegetativním množení moc nevím, jen že se obvykle množí S. julien a myroše. Obvykle se zakořeňuje v létě z bylinných řízků pod fólií a ještě lépe, pod mlhou.

Pokud jde o p. Vysloužila, rovněž si vážím takových jako on, lidí co vidí do různých problematik, oborů, co vyzkoušeli lecos, a navíc zdravotník...

Často se k tématu vyjádří jen pár lidí a mezi ne patří právě p. Vysloužil, jehož příspěvky patří obvykle k těm nejhodnotnějším, a praktickým.
Takže pane Vysloužile, jen tak dál...

O tom že se šarka na semena nepřenáší se ví!, jestli jsou nějaké výjimky...???

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika