Švestka Jojo



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.98 (?)
2.10.2013 17:00

Jojo je jedna z mála švestek, které na Valašsku nevydrží déle než 5 let. Odumírají větve na chorobu už zde někde někým zmiňovanou. Původně se myslelo, že je to monilia laxa ale je to jiná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 170.26 (?), 24.10.2012 0:06

JOJO sklízíme do teď. Z počátku probírkou, hodně propadaných zralých plodů šlo do kvasu (krásně voněl) a zbytky se budou probírat snad ještě v listopadu. Zlatavou dužninu zralé švestky najdeme jen vyjimečně. Tato odrůda je přes to u nás cenná, jelikož všude v okolí jsou peckoviny samá šarka a zdravý strom nelze vypěstovat.  Pavel Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 239.102 (?), 2.12.2012 9:33
Plody má pěkné, ale nepatří mým oblíbeným. Je náchylný na houbové choroby dřeva, které zničí celý strom.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 29.12.2012 19:32

Tak jsem vypálil první urodu odrudovou slivovici pouze z JOJA.Na to že plody byly bez chuti i když přezrály mě mile překvapila.Odněkud si podržela celkem pěknou švestkovou vuni i po pecičkách hezky zavoněla.Když to shrnu, dá se to.Myslel jsem, že s toho nic nebude.Silná stránka této odrudy je její plodnost, zatím každy rok obsypaná takže to bude dobrý plnič beček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 225.156 (?), 29.12.2012 23:04
Já zase slivovci a pálení tolik neřeším, švestky si zaslouží i jiné zpracování než jen na alkohol, teda podle mě. :-) Co se slivovice týče, tak spoléhám na Durancie a vysadil jsem Toptaste, ale ani Hanita není špatná. Ale z těch nových odrůd jsem samostatně ještě nepálil tak nemohu soudit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 3.3.2013 16:41

Jojo je u mě sladké málo, stejně Tophit. Kupované plody Tophitu z Holovous byly sladké více. Z úrodných slivoní je nejsladší Stanley v měkké fázi zralosti a silně sladký je Toptaste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 41.143 (?), 3.3.2013 17:39

Jo jo, máte pravdu. Stanley je nejsladší, letos jsem měl tu možnost poprvé ochutnat. Pěstuji 5 odrůd. Stanley jsem koupil na výrobu povidel.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.10.2013 16:29

Budu muset opět použít "omluvu Hermanovi" (líbí se mi ten název), tentokrát u pološvestky Jojo. Kdo si řádně počká, ten se dočká, a dočkal jsem se i já cukernatějších plodů u této chuťově nestabilní odrůdy. Dalo se ale předpokládat, že letos to s cukry vyjde, jelikož to vychází prozatím u většiny švestek. Všechny výhody Joja, jako je slabší růst, velmi dobrá plodnost, snadná tvarovatelnost a hlavně rezistence vůči šárce netřeba znovu zdůrazňovat. Jediná leošní nevýhoda je horší odlučitelnost dužniny od pecky.

Jojo (9/2013)
Jojo (9/2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.98 (?), 2.10.2013 17:00

Jojo je jedna z mála švestek, které na Valašsku nevydrží déle než 5 let. Odumírají větve na chorobu už zde někde někým zmiňovanou. Původně se myslelo, že je to monilia laxa ale je to jiná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.10.2013 17:32

Mně letos Jojo zaplodilo poprvé a tak jsem měl obavu z té jeho inzerované "podradnější chuti" a "nesladkosti". Když pominu, že z asi 40-ti zrajících plodů mi cca polovinu odebrala pilatka s obalečem (neošetřil jsem) a zbývající druhou polovinu monilie (potvrzuji náchylnost plodů této odrůdy na předčasné hnití), takže mi zůstaly všeho všudy zralé 3 (slovy: tři) plody, byl jsem příjemně překvapen jejich solidní švestkovou chutí. Kdyby takhle Jojo chutnalo pokaždé, vůbec bych se nezlobil. Odlučitelnost byla dobrá. Bohužel, bez stříkadla to příště ale asi nepůjde a výraznější probírka bude rovněž žádoucí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.106 (?), 2.10.2013 20:56

Zakoupil jsem z nedalekých sadů na otestování Jojo a Hagantu - Jojo dobrá chuť, ale ne nějak výjímečná, Haganta byla chuťově o trochu lepší. Tophit již neměli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika