Švestka Jojo



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 51.27 (?) 
16.10.2012 11:10
Zdravím všechny. Přemýšlím zda mohu karlátku plně nahradit jojo švestkou. Mám poslední starou vzrostlou karlátku a potřebuji náhradu. Zajímá mě zda je jojo vhodná do kvasu popř. s durancií, tak jako karlátka a hlavně zda je vhodná na výrobu povidel. Samozřejmě velké plus je, že je rezistentntní vůči šárce. Prosím podělte se o své zkušenosti. Dík Libor - strážnicko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 16.10.2012 11:51

"Pro alkohol nežiju, nekouřím a nepiju". Hanáckou dvanáctku taky neprokládám, ale co se týče sladkosti, tak nejsladčí se mi zdá přezrálý Toptaste. Jojo mnoho cukrů většinou nepobere. Dost sladká je ještě Anna Späth a Elena, ale ty nemusejí v některých oblastech spolehlivě dozrát. Řekl bych, že v tomto ohledu je Toptaste nejspolehlivější.  U Vás by ale mohly všechny tyto odrůdy dozrát do dobré sladkosti. (Strážnice 177m.n.m.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 16.10.2012 11:59

Jestli je starý strom zdravý, proč se ho zbavovat?Jestli-že ale z nějakého důvodu musí pryč, pak lze o náhradě uvažovat, ale je si třeba rozmyslet jaké máte možnosti(nadmořská výška, možnost výběru odrudy, doba dozrávání, účel použití).S účelem použití souvisí taky doba dozrávání.Odrůda JOJO se méně hodí do vyšších poloh, více trpí monílii, plody jsou větší, ale méně aromatické, jako plody Domácí švestky.Do kvasu se hodí jakákoli zdravá, uzralá odrůda.Velkou výhodou je vlastnost, extrémní citlivosti vůči šarce, kdy postižené místo na letorostu odumře, a nemoc se dále nešíří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 16.10.2012 12:05

Nevlastním žádný měřič cukrů v plodech, ale myslím si, že jedna z nejpoužívanějších švestek ke všem možným účelům je univerzální STANLEY. Po přezrání do úplného změknutí bude určitě sladký dostatečně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.10.2012 14:25

Obsah cukrů ve švestkových plodech ale není všechno. Úvaha vychází z letité zkušenosti, že čím sladší a zralejší byly pravé Domácí švestky, tím víc měly i aromatu a tím víc, lepší a voňavější slivovice z ní nateklo.
   U nových odrůd tomu tak být nemusí. Chybějící cukr je jednou z mála složek, kterou lze kvasu resp destilátu teoreticky doplnit. Švestkové aroma a dochuť doplníme těžko.
   Nepálil jsem z Toptaste, ale proslýchá se, že pálenky je z ní sice dost, ale intenzita chuti a vůně je podprůměrná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.27 (?), 17.10.2012 1:05

Děkuji všem za reakce. Jen bych chtěl podotknout, že se v žádném případě staré karlátky zbavit nechci. Strom je vzrostlý asi 5 m a šíře kmenu je 30 cm. Pravda je, že si člověk musí na úrodu doslova počkat. Většinou vše opadá. V r. 2011 však odpočívaly durancie a karlátka dala z jediného stromu 200 l kvasu - dal jsem ji tam, bo byly povidla do zásoby. Výsledek byl omračující, tak dobrou slivovici jsem snad ještě neměl. Plody byly scvrklé, tak jak by při sběru měly být. Cukr do kvasu taky nedávám, nepotřebuju množství, ale kvalitu. Postřiky taky nepoužívám. Motyka je pro mě vše, ale ohledně ovocných stromů toho moc nevím. Pokud by se dala někde sehnat klasická odrůda karlátky, byl bych jedině rád. Omlouvám se, ale nechtěl jsem rozpoutat debatu o tom jaká odrůda je lepší do kvasu. Jde mi spíše o to, jakou odrůdou švestky nahradit mou poslední karlátku.  Libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 17.10.2012 7:48

Mne by zajímalo jak už může mít švestka JOJO průměr kmenu 30 cm vzhledem k datu kdy se objevila na trhu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.75 (?), 17.10.2012 8:54

Ty rozměry se netýkaly JOJa, ale té staré karlátky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 17.10.2012 9:39

Plně souhlasím z pánem Petřem. Letos byl Stanley hodne sladký. Štáva sladká jak cukrový rozvar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 19.10.2012 17:44

Odebrat rouby ze staré dobré Domácí velkoplodé a naroubovat nějakou podnož, nejlépe odkopek Durancie nebo volně rostoucí myrobalán pokud ovšem v okolí něco roste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika