Švestka Jojo



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
20.8.2014 15:36

Akcie Joja (kdysi tak vysoko) stále klesají. Pozdní dozrávání, slabá chuť a masivní monilie utlučou i bezkonkurenční odolnost vůči PPV.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 78.28 (?), 20.8.2014 16:10

Když se nechá pořádně dozrát, tak ta chuť úplně špatná není, jsou dle mého horší(i když pravda, spíše ty dříve zrající). Daleko horší je náchylnost na monilia laxa(nebo co to přesně je) a moniliovou hnilobu. 

Jinak letos obecně je snad nejhorší rok, co pamatuju, na obaleče, na mladších stromech, které počínají plodit a mají omezený počet plodů, je stěží co ochutnat, vše červivé. 

Jelen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.96 (?), 20.8.2014 17:09

Mám tři stromy asi 6 roků. Všechny pozitiva této odrůdy jsou zastíněny velkou náchylností k hnití plodů, monilioze. Co pomůže velká násada krásných plodů, když většinu napadne plíseň a postupně musím vše vyhazovat. Letos jsem již vyhodil cca 40 kg shnilých plodů. Každé dva dny dva plné kýble. Jakmile se plody dotýkají, jedna se kazí od druhé, i když se snažím napadené plody srážet dřevěnou tyčí. Protože se tato situace opakuje každým rokem uvažuji o vykopání stromů a nahrazením jinou odrůdou. Ale nevím jakou.  Škoda, stromy jsou pěkně zapěstované a kdyby vše dozrálo, byla by dobrá slivovice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 20.8.2014 20:05

host - xxx.xxx.193.96-ruku na srdce hoste, už jste někdy ošetřil strom švestky(i vysokokmen)proti monilii plodů?Pokud jste to ještě neudělal, pokuste se o to.Jojo se bude sklízet cca za necelý měsíc, do té doby nebude po chemii na plodech ani památka.Já se na to chystám při nejbližší příležitosti, a rozhodně se nejedná o dva-tři stromky.Je mi líto každý den otrhávat nahnilé plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 196.17 (?), 21.8.2014 13:14

Silný výskyt obalečů se dal předpokládat. Ani nevím v kterém roce jsem měl naposled takovou smůlu na déšť po provedených postřicích. Bez sledování srážkového meteoradaru se to dělat prostě nedá. Proto oba postřiky Mospilanem nebyly asi nic platné. Nebývale silná moniliová hniloba byla na broskvích, na renglódách a Presidentu. U ostatních švestek to asi teprve přijde. Jojo se zatím drží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.31 (?), 24.8.2014 20:07

Loni byla první větší úroda, ale monilie ji zlikvidovala.Letos pouze jeden postřik Teldorem při začátku zabarvování a je to lepší, ale denně musím chodit a přetrhávat shnilé plody jinak se to rychle šíří.Druhý už provádět nebudu začíná to kolem padat a nevím co by to provedlo v kvasu. Přidám pár fotek hagant, toptastu a valjevky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.31 (?), 24.8.2014 20:13

ještě ta haganta


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.31 (?), 24.8.2014 20:14

a valjevka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.31 (?), 24.8.2014 20:15

a toptast


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 252.132 (?), 30.8.2014 23:51

Zdravím všetkých diskutujúcich a prispievajúcich. Rád by som do diskusie prispel i ja. Mám mladučký stromček JOJO, ktorý prvý krát zarodil. Na svoj vek, asi 3 roky, a vzrast cca 1,7 m má slušnú násadu plodov. Sú ale nechutné - kyselé. Asi ešte nevyzreli do konzumnej zrelosti, tak si počkám... Ale po prečítaní príspevkov mám strach, či sa toho dožijem (viz príspevok Petr z Pardubic (2530) - xxx.xxx.70.240 (?)
9.8.2012 0:48), je náchylná na moniliózu (viz príspevok Josef Adam (62) - xxx.xxx.103.254 (?)
24.8.2012 23:05), ďalej ma vystrašil Jan pěstitel(Jan pěstitel (243) - xxx.xxx.239.102 (?)
2.12.2012 9:33), i Rony (Rony (1065) - xxx.xxx.192.98 (?)
2.10.2013 17:00) i host (host - xxx.xxx.193.96 (?)
20.8.2014 17:09).

Ale boli aj pozitívne príspevky, tak by som to s ňou (tou slivkou JOJO) chcel skúsiť.

Ďalej by som rád reagoval na príspevok (JJM (44) - xxx.xxx.239.104 (?)
29.12.2012 19:32), kde prispievateľ píše že bol prekvapený zo slušnej kvality slivovice napriek nevýraznej chuti plodov. Nie som odborník "pálič", praktické skúsenosti prakticky nulové, teoretické znalosti mizivé, ale niečo som "pochytil". To, že niektoré ovocie sa nám v ústach nezdá výrazne sladké ešte nemusí nutne znamenať že má málo cukru. On ten skvasiteľný cukor sa nám nezdá ako sladkosť plodu v ústach. Môj otec (72r.) páli z jabĺk (a ja mu pri tom rád pomáham) a pri jednej takej akcii som sa pýtal majstra páleníka, ktoré odrody jabĺk majú najväčší obsah skvasiteľného cukru (lebo si chcem zasadiť). Povedal že Parmena zlatá a druhé je Boskopské. Z oboch odrôd pálime. A paradoxne tieto odrody nie sú nijak zvlášť sladké v útach. Aspoň teda tie plody ktoré sa dopestujú u mújho otca v oblasti kde je málo svetla, lebo je priestor značne clonený lesom. Zato jabĺčkovica z nich je výborná. Všade kde som ju predstavil mala úspech.

Ale to len na okraj. Chcem sa ešte venovať slivke JOJO. Po všetkých tých nepriaznivých hodnoteniach mám aj ja jednu nemilú priamu skúsenosť s touto odrodou. Je veľmi, veľmi ale naozaj veľmi napadnutá suchou škvrnitosťou listov. Listy sú dieravé a sfarbené do tmavo fialova. Hnus fialový. Neviem či sa proti tomu dá ešte teraz dajako bojovať (chemický postrek) a či to bude mať dajaký pozitívny účinok. Mám obavu či z toho stromu bude v budúcnosti očakávaný úžitok. A to slivovica...

Poradíte mi či sa ešte teraz môže ošetriť proti chorobe či proti jej prejavom?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika