střih nově vysazené švestky



host - 103.224 (?)
7.4.2009 18:14

Zdravím, nedá mi to abych taky nepřispěl. Mě by zajímalo na jaké podnoži Hagantu máte. Já ji mám letos druhým rokem na St. Julienu a koupil jsem ji jako špičák s tím, že si udělám korunku v takové výšce v jaké potřebuji a také jsem to tak udělal. Korunku jsem založil ve výšce zhruba 1,2 m, abych pod stromy mohl projet technikou. Z terminálu vyrostlo sice tolik výhonů kolik jsem potřeboval, ale ty jsou řekl bych dost slabé, tak jsem je letos na jaře pořádně sestřihl a mám trošku obavy, že pokud se nechá na St. Julienu vyšší kmínek, tak ty stromy moc bujně růst nebudou. Podotýkám, že stromy jsem přes rok vůbec nezaléval, když nepočítám při výsadbě. Su zvědavý jak porostou letos, kdy už by měli být pořádně zakořeněné. Tímto příspěvkem bych chtěl jenom upozornit, že ne na každé podnože se dá pěstovat polokmen nebo vysokokmen. Jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
skrivanekmartin - (14) - 253.2 (?), 6.4.2009 20:18, zobrazeno: 7732x

Dobrý den,

dnes jsem vysadil Hagantu (viz foto) a potřeboval bych poradit s řezem-jak a kdy ho provést. Nyní je "koruna" vemli nízko-cca 40cm od země a celkový výška stromu je cca 180 cm. Já potřebuji, aby koruna byla co nejvýše (cca 160cm)-abych pod stromem "pohodlně" projel se sekačkou. Moc prosím o radu

Děkuji za radu

HAGANTA
HAGANTA
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.38 (?), 6.4.2009 20:30

Gratuluji-dobrý výběr, taky jsem si ji letos zasadil.Je to prosté.Ustříhnout všecny větve, které Vám překážejí(stromku to z jara ulehčí, protože se vyrovnájí nadzemní a podzemní části).Z horních pupenů, pokud nejsou požkozeny vyrostou větve nové.

rostislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
skrivanekmartin - (14) - 253.2 (?), 6.4.2009 21:06

děkuji, a mám to ostříhat už teď, nebo počkat, až bude v květu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pajja - (24) - 24.183 (?), 6.4.2009 21:11

Záleží na tom, kde máte zahradu. Mě dnes začaly kvést meruńky a švestky už mají pěkně zelené pupeny. Já bych řezal hned.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 6.4.2009 22:22

Tak jsem to virtuálně "ostříhal". Podle zásady, že jarní výsadba se řeže hlouběji. Ty odkloněné větévky řezat raději na vnitřní pupen. Taky existuje možnost při požadavku na vyšší kmínek uřezat všechno, zakrátit terminál a ponechat tam 5 pupenů.

Výchovní řez
Výchovní řez
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.249 (?), 6.4.2009 23:17

Stromu to neulehčí, to je rozšířený omyl. Naopak, stromek to oslabí a zakořenění zpomalí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 103.224 (?), 7.4.2009 18:14

Zdravím, nedá mi to abych taky nepřispěl. Mě by zajímalo na jaké podnoži Hagantu máte. Já ji mám letos druhým rokem na St. Julienu a koupil jsem ji jako špičák s tím, že si udělám korunku v takové výšce v jaké potřebuji a také jsem to tak udělal. Korunku jsem založil ve výšce zhruba 1,2 m, abych pod stromy mohl projet technikou. Z terminálu vyrostlo sice tolik výhonů kolik jsem potřeboval, ale ty jsou řekl bych dost slabé, tak jsem je letos na jaře pořádně sestřihl a mám trošku obavy, že pokud se nechá na St. Julienu vyšší kmínek, tak ty stromy moc bujně růst nebudou. Podotýkám, že stromy jsem přes rok vůbec nezaléval, když nepočítám při výsadbě. Su zvědavý jak porostou letos, kdy už by měli být pořádně zakořeněné. Tímto příspěvkem bych chtěl jenom upozornit, že ne na každé podnože se dá pěstovat polokmen nebo vysokokmen. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.12 (?), 7.4.2009 20:47

Nu, to máte pravdu, ale kmínek 1,2 metru je v podstatě ještě čtvrtkmen. Slabý růst Vašeho stromku nezpůsobila podnož, nýbrž fakt, že jste ze špičáku chtěl ihned v 1. roce vypěstovat korunku poněkud výše. Tím pádem jste zasazený stromek zakrátil méně, než by si, zasloužil. Možná by  bývalo lepší zakrátit špičák hlouběji a korunku pěstovat až v následujícím roce. I tak si ale myslím, že po zakořenění růst stromku zesílí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika