špendlíky



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 5.101 (?) 
2.8.2010 14:08

Dost mozna ze spendliky jsou povazovany za podprumerne vetsinou moravaku, ale ja na to rikam ze pouze veri starym poveram a to jeste z druhe ruky, bez pokusu.

Spendlikovici uz delam tretim rokem a povazuji ji za to nejlepsi co ve sklepe mam - velke pecky jsou zarukou drevnate chuti a aroma je neprosto delikatesni. Leju ji jenom opravdovym pratelum - je pravda ze malo tece...:)

Pozor, kvas dost hnije a lze obtizne urcit jeho vyzralost - prave to muze byt hlavnim duvodem haneni tohoto destilatu.

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 178.235 (?), 2.8.2010 15:56

Máte moje sympatie, špendlíky se dokáží dost velkou plodností také vyčerpat a odtud podle mého mínění pramení i větší náchylnost k šarce.Nezapomeňte na dobré spodní hnojení (močůvkou i hnojem ke kořenům).  Setkal jsem se i se "zlepšovateli ",kteří do hotové špendlíkovice "namontovali" destilát z oskeruší.Prý na zlepšení.Na ochutnávku a výstavy takové mixy nepatří.  AB          

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 2.8.2010 17:24

Nemyslím si, že by většina Moraváků považovala špendlíky za podprůměrné - ať už k jídlu nebo pití. Jenže stromů už mnoho není a šarka je dorazila.
   Velké pecky, jako záruku dřevnaté chuti... no, to nevím. V posledních letech je módou připravovat kvas dokonce bez pecek anebo jej před odjezdem do palírny přecedit. Sám za sebe mám v destilátu raději chuť ovocnou než dřevnatou. Ale proti gustu...
   Hnití kvasu (možná jiné druhy kvašení) souvisí s menším obsahem cukru (i kyselin) v ovoci a vyšší teplotou v době sběru.  Určitě je dobré vést takový kvas jinak než z podzimních švestek a durancií, spíš podobně jako třešně či meruňky. Tedy rychlé rozkvašení, sudy v chladnější místnosti a neotálet s vypálením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 173.10 (?), 1.3.2013 23:47

Pane Vysloužil,

s body 1. a 2. souhlasím. Přidal bych však i bod 3. Obsah kyselin. A samozřejmě rovnováhu všech složek od 1. po 3.! A dobře uzrálý špendlík, to je famózní zdroj pro pálenku! Kdybych ho nikdy nejedl (i zaprášený u cesty) a nepil pálenku, nemohl bych to tvrdit!!! Zdeňa z Moravy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 2.3.2013 9:23

S tím souhlasím, kyseliny jsou důležité. Myslím ale, že spíš pro vedení kvasu než pro výslednou chuť destilátu. Hrušky a třešně mají kyselin málo, přesto destilát dávají výtečný.  Akorát jejich kvas je choulostivý, kvůli čemuž ho někteří přikyselují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.104 (?), 2.3.2013 13:52

Pane Vysloužil,

nepochopil jste mě. Já reagovl na Vaše vyjádření o "kvalitě ovoce ohledně vhodnosti na pálení" A uvedené obecné doporučení jsem doplnil o bod 3. Právě nižší obsah kyselin, resp. vhodný poměr k cukrům je důležitý. Proto jsem uvedl význam poměru všech složek v ovoci a následně v kvasu. Proto je dozrálý špenlík tak famózním zdrojem pro skvělou pálenku. A následně jste si sám odpověděl, že tomu tak je právě i u hrušek a třešní. Tedy zopakuji: vyzrálé ovoce je základem pro skvělý destilát. A pak samozřejmě následuje péče o kvas, vhodnost k vypálení i pálení vlastní, vč. stálého ochutnávání destilátu až po "odstavení"... pro popsaný proces a jeho završení je vedle kvality ovoce důležitý i jeho púvod / lokalita (mj. vlivem minerálních látek v půdě, počasím, atd.).

Zdeňa z Moravy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.22 (?), 12.4.2010 23:55

Marmeláda ze špendlíků byla nejlepší na palačinky ze všech. Doma jsme měli tento strom se žlutými podlouhlými plody a kolem něj vyrůstalo několik nových stromků. Bohužel,  dnes ho nikde nekoupím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 13.4.2010 9:04

Není to pravda. Klasické špendlíky se prodávají (namátkou třeba v Droždíně). Podobná špendlíkům je i šlutá švstka Tipala.
   Bohužel, tyto žlutoplodé slivoně jsou náchylné na šarku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 215.253 (?), 10.11.2014 14:57

Zkoušel někdo naroubovat na JOJO(rezistent na šárku) špendlík?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.94 (?), 25.5.2019 11:09

Proč řešit přes Holovousy, když pravé špendlíky rostou na Moravě a navíc se dají běžně koupit jako mladé stromky připravené pro nasazení? Já mám na zahradě špendlík starý asi 10 let a letos jsem sadil nový. Jinak nesouhlasím s tím že špendlík nemá svoje místo. Naopak. Lepší pálenku než ze špendlíků jsem nikdy nepil. kdysi dávno, ještě v pubertně mi jeden známý dal líznout. Od té doby se těším až si jednou vypálím a proto stromky sadím. Zatím je jíme a děláme z toho marmelády a dáváme je na džemy. Opět jsem lepší nikdy nejedl. Sebelepší pálenka ze švestek se proti špendlíkovici nechytá ani v nejmenším. Je mnohem chutnější, jemnější. A to neříkám jenom já ale i místní paliči, kteří by velmi rádi ze špendlíku pálili ale není jaksi moc z čeho. Ti co ho mají ho mají málo a tak do kvasu nejde. Spotřebuje se na jídlo a na džemy. Já se na zahradě postupně zbavuju švestek a přecházím na špendlíky. Švestky jsou fajn ale špendlík je špendlík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika