špendlíky



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
25.5.2019 20:55

Lepší pálenku než ze špendlíků jsem nikdy nepil.... Zatím je jíme a děláme z toho marmelády a dáváme je na džemy. Opět jsem lepší nikdy nejedl....Já se na zahradě postupně zbavuju švestek a přecházím na špendlíky. Švestky jsou fajn ale špendlík je špendlík.

S pálenkou máte do jisté míry pravdu. Špendlíkovice má svoje kouzlo a bývá vysoce ceněna. Taky proto, že je nejenom chutná, ale i vzácná.
   Jestli jste nejdl lepší marmeládu než ze špendlíků, tak jste jich asi mnoho nejedl. Mě tedy nepřesvědčila. Sladká hmota, druh ovoce podle chuti nepoznáte. Džemy z malin, jahod, meruněk, černého rybízu jsou lepší - hlavně chutnají po ovoci.
  Možná po čase přejdete ze špendlíků zpět na švestky. Kompot, povidla, sušené ovoce, knedlíky, koláče, tam špendlíky švestkám těžko konkurují. Nemluvě o citlivosti k PPV, kvůli které špendlíky ze zahad mizí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 56.122 (?), 25.5.2019 21:33

Před lety jsem zasadil tři stromy špendlíků na pálenku a marmeládu, na kterou jsem četl superlativa. Pálenka je dobrá, ale marmeláda mě zklamala. Je to i suchem, ale je tam cítit hořčinka. Meruňková je mnohem lepší. Beru je jako zpestření, je to pastva pro oči, nos i pusu, když dozrávají. Taky mě vadí, že je nemám s čím míchat do kvasu(krom meruněk). Těšil jsem se na pálenku ze směsi špendlíků a Nancyské. Bohužel se v dozrávání vůbec nepotkávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 255.40 (?), 2.7.2019 11:03

Marmelád jsem už pár snědl, včetně z třešní, višní, rybízu, angreštů, letos snad bude i z moruší, rád experimentuju. Ale s tím že ze špendlíků je jenom fádně sladký a bez chuti rozhodně nesouhlasím. To že je ze švestek výraznější, to je jasné. U nás doma, i u dětí nejvíc chutná špendlík a třešně. Např. z rybízu to nikdo nechce jíst a ani mě to moc nechutná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 104.78 (?), 5.2.2007 10:19

Také mám vzpomínky na dětství u babičky, kde uprostřed zahrady byl vzrostlý strom s kulatými, žlutými,sladkými plody, které byly znamenité jako kompot.Říkali jim špendlíky. Chtela jsem tuto odrůdu sehnat a dozvěděla jsem se , že šlo pravděpodobně o KATALÁNSKÝ ŠPENDLÍK. Ví o něm někdo? Poradíte, kde se dá sehnat? Dvorakovatns@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 7.2.2007 19:05
Katalonský špendlí nemá plody kulaté, nýbrž vejčité - ostatně jako všechny špendlíky. Kulaté jsou mirabelky ( a ryngle a slívy samozřejmě)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 104.78 (?), 20.2.2009 8:04

Pročítám rady k mému dotazu.  Plody tohoto špendlíku byly opravdu pouze sytě žlutté a kulaté. Nikdy né špičaté a nikdy nepřecházely do červené barvy. Byl to již starý vzrostly strom a plodil velké množství tohoto ovoce. Chuť byla velmi aromatická sladkokyselá. Kompot byl vynikajicí a jeho chuť byla ostrá, trochu podobná renglodě, zvané Outlinská. Stále tento druh špendlíku hledám!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.237 (?), 23.2.2007 18:49
Nevím, co to je za špendíky, ale získal jsem je jako odkopky od čačanské lepotice. Jsou žluté a přecházejí až do červena.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 25.2.2007 21:24
Čačanské pološvestky se nejčastěji prodávají štěpované na myrobalánech. Ty mají o dost drobnější listy než naštěpovaná odrůda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 0.70 (?), 22.3.2007 21:00
divil bych se ,že z č.lep. by vznikl špendlík.Snad pouze nějaký odkopek z myrobalánu.Libor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 0.70 (?), 22.3.2007 21:08
Špendlík je opravdu kumšt v této době sehnat.Myslím tím špendlík,který měl žlutý,oválný ,švetkový plod.Ve většině zahrádkářství jsou k sehnání,ale jde o nějaké druhy mirabelí,což může být v sadě nakonec veliký problém.(jako maliny).Raději bych v tomto případě volil cestu-nasaď pecku od stromu který znáš.Libor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika