špendlíky



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) 
22.3.2007 22:09
Před asi 10 lety v létě jsem byl na Žítkové (moravskoslovenské pomezí u St. Hrozenkova), krom starých planých jabloní a hrušní jsem tam viděl aleje pravých, pravda již starých stromů žlutých oválných špendlíků. Nevěřím, že by tam nebyl již ani jediný strom.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 40.187 (?), 7.9.2020 18:06

 Hledám skutečný špendlík katalonský. Většina zahrádkářů říká miraberlce špendlík. Skutečný špendlík zraje o žních a má podlouhlé žluté plody (tak jak bývaly ampulky s benzínem k zapalovačům) Je velmi sladký.Měl jsem jej na zahradě, žel strom odešel a sehnat jej je problém. Neví někdo kdy by se dal sehnat. Děkuji jekas@centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.70 (?), 23.3.2007 10:35
Ve velké většině co se ptám v okolí jsou tyto stromy hodně staré a napadené.Nevím jak v Hrozenkově,ale zjistím to.Libor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.3.2007 11:52
Nevím, jestli je smysluplné, v dnešní době oživovat pěstování nerezistentních odrůd slivoní
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.70 (?), 23.3.2007 12:02
taky si myslím.Libor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.124 (?), 23.3.2007 12:15
Mám rovněž informaci od kolegů , že špendlíky jsou velmi napadené šarkou. Zvažte tedy zda riskovat. V poslední době je o tento pravý špendlík velký zájem. Domnívám se však, že ho zcela nahradí   Zelená renkloda, nebo lépe Nancyská mirabelka jednak na přímý konzum, kompoty a hlavně pro výrobu ovocného kvasu, což je asi hlavní důvod poptávky.
                                                                                            Milan Boštička
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.3.2007 13:59
Pevně věřím, že se vbrzku dočkáme rezistentního nebo aspoň tolerantního špendlíku. Zelená renkloda i Mirabelka nancyská jsou velmi staré odrůdy, možná starší než  špendlíky a dosud je plně nenahradily (vzhledem k poptávce) a jejich tolerance k šarce taky není úplná.
  Nejsem fajnšmekr, ale nejlíp mi voní z pravých švestek (pravda, špendlíkovici jsem chutnal naposledy roku 1983)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.108 (?), 26.3.2007 10:26
U nás na Brezovských kopaniciach sa špendlíky volajú belice (slivkovitý tvar plodu, nádherná sladkastá vôňa, sladká chuť, žltá, niekedy žltobiela farba). Myslím si, že tento názov to dokonale oddeluje od mirabeliek, to je niečo úplne iné, chuťovo, aj vôňou a tvarom plodu. Stromy majú úplne odlišný habitus, vyzerajú skôr ako väčšie slivky, aj kôra mladého dreva je iná.
Šárka populácie belíc v podstate zlikvidovala, pestovatelia vykopali staré stromy a nový materiál v podstate neexistuje. Po desiatich rokoch sa mi podarilo získať sadenicu - odkopok, ale plody dospelého stromu som nevidel, takže uvidíme....
Ešte k tej Šárke - pre svoju zaneprázdnenosť a lenivosť som ponechal dve staré "klasické" slivky ďalej rásť v sade, aj keď  boli napadnuté šárkou. Pred dvomi rokmi bez chémie začali rodiť kvalitné plody. Má niekto podobnú skúsenosť s ústupom šárky???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 26.3.2007 18:01
Ovšemže. Vnímavost různých odrůd slivoní vůči této viróze je různá. Stejně tak projev choroby může být u jednoho stromu rozdílný v jenotlivých letech, záleží na stavu výživy, vlkostních a teplotních podmínkách v daném roce. V příhodných sezónách mohou zaplodit i infikované stromy poměrně kvalitní ovoce, málokdy však jsou úplně bez příznaků choroby (na listech,pec kách, aj.). Pokud ale zdravé plody pozorujete několik let po sobě a jestli se jedná o pravou Domácí švestku (u Vás, tuším,  Bystrickou slivku), máte našlápnuto stát se slavným a navíc milionářem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.211 (?), 27.3.2007 21:54

Ahoj vsichni

Ja bych zkusil zasadit semena spendliku a cekat co z nich vyroste. Vzhledem k tomu, ze se pouziva i jako podnoz mohl bz bzt pomerne staly. A zase, v kvantite musi bzt i nejaka kvalita. Ze 100 semenacu musi byt nejaky shodny. Odkopky bych vubec nezkousel, nema to cenu, vzhledem k sarce. U nas vim o 2 stromech tohohle vynikajiciho ovoce, ovsem totalne zasarkovane. Ovsem chtel bych mit par stromu, tak myslim, ze v lete zajedu na kopanice, v prve rade se poradne naperu sladkych plodu a v zadruhe privezu semena.

                  pekny den       Ondra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika