Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
 Zahradní grily Weber - plynové, elektrické a lávové grily 
přesný výraz

Slivoně > špendlíky

Špendlíky

Yasma (3) - xxx.xxx.54.82 (?)
23.10.2019 12:23

Bohužel jsem si ověřil prodejce a takřka všichni prodávají strom žlutá švestka špendlík ale pozor… Katalánský, což na etiketě neuvádí a když se jim snažím vysvětlit že Valašský špendlík není Katalonský a jedná se o jinou odrůdu, reagují podrážděně. Katalonský za špendlík pravý takřka 95 procentem lidí nevadí protože nikdy nejedli pravý špendlík. Katalonský postrádá aroma špendlíku a tak je to jako sprostá Mirabelka. Stejně tak Němnci s Tipalou.. ti taky nikdy nejedli špendlík, takže co chtějí nahrazovat. max šišatou ringli :)

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
   << Předchozí příspěvky | <...21, 22, 23, 24   

Špendlíky

sadař82 (116) - xxx.xxx.130.35 (?), 24.7.2018 10:16
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Ještě si dovolím malé srovnání se Špěndlíkem žlutým. Špendlík žlutý je skoro poloviční co do velikosti (jen odhadem od oka). Dle zabarvení mi mohl obsahovat více cukru a déle vydrží na stromě. Chuť na konzum je ale mnohem lepší u Špendlíku katalonského (sladká dužnina a jemné třísloviny ve slupce)  Do bečky se mi tedy jeví jako vhodnější žlutý, zatímco na komzum jednoznačně Katalonský. Mé hodnocení může být zkresleno kvalitou plodů dle stáří stromů. Katalonský asi 10-leté stromy, zatímco Žlutý první plody na 3-letých stromech. Obě odrůdy podobná nadmořská výška, ale jiná lokalita.

Připojit reakci   

Špendlíky

TomNR (356) - xxx.xxx.226.2 (?), 5.8.2018 20:56
Ahojte, Spendlik zlty na myrosi, vysadba jesen 2017, doteraz prosperoval, teraz mu uz opadavaju listy. Je to normalne?
Obrázky:

Připojit reakci

Špendlíky

host - xxx.xxx.161.27 (?), 6.8.2018 9:27

Dobrý den, domnívám se, že na fotkách výše máte špendlík žlutý (někdo odlišuje ještě špendlík valašský ale v podstatě je to stejná slivoň). Po špendlíku katalonském jsem jednu dobu pátral a na rovinu přiznávám, že jsem ho nikdy naživo neviděl. Špendlík katalonský měl mít jiný tvar plodu(některé prameny uvádějí kapkovitý asi jako topper ale většina uvádí malý protáhlý uzší) a jiný habitus - kulovitou menší korunu. Na fotkách výše je tipický habitus stromu špendlíku žlutého - tmavě zelené listy a velká koruna co se táhne do výšky dlouhými šikmo nasazenými větvemi. Plody má špendlík žlutý velikostně variabilní (některé klony se pravděpodobně rozšířily z různých místních semenáčů) mám strom který má plody zhruba o třetinu menší než klasická švestka a stromy které mají plody stejné jako vaše (plody co si pamatuju z dětství byly zhruba velikosti pravé švestky). Tvar plodu je ovšem jako klasická švestka někdy mírně oválnější. Kapkovitý nebo protáhlý tvar(který měl být u špendlíku katalonského) jsem nikdy nezaznamenal. Myslím také že pokud by šlo o katalonský špendlík, spolehlivě by ho potvrdila bujnost růstu. Všechny mnou dohledané popisy se shodují na tom že katalonský špendlík byl slabšího vzrůstu s malou korunou. Vysoký až trochu topolovitý růst mohu spolehlivě potvrdit protože plody jsme jako děti srážely hozenými klacky v úrovni střech stodoly vedle které stromy rostly (stodola ještě stojí). I většina zašárkovaných stromů co jsem objevil v posledních letech má velké koruny.

Jenca

Připojit reakci

Špendlíky

sadař82 (116) - xxx.xxx.130.35 (?), 24.8.2018 10:26

Dobrý den, nemůžu říct, že nemáte pravdu. Vycházím z toho, co mi řekli v zahradnictví. Pak se jen divím, že jedna a tatáž odrůda (např. špendlík žlutý), může mít různé klony a tudíž i výrazně jiné plody, to je pro mě nová informace. Uvidím co další úrody na mladých stromech.

Připojit reakci

Špendlíky

Jura Neubig (13) - xxx.xxx.39.35 (?), 24.8.2018 12:26

My máme u vinohradu špendlík s těmito spíše špičatými plody:

Obrázky:
špendlíky
špendlíky
Připojit reakci

Špendlíky

konvalinka (1181) - xxx.xxx.148.5 (?), 24.8.2018 15:59

Ano, normální český, spíše tedy moravský špendlík. Žádná mirabela, ani špendlík katalonský a nevím jakový. Prostě špendlíksmiley

Připojit reakci

Špendlíky

konvalinka (1181) - xxx.xxx.148.5 (?), 24.8.2018 16:01

Ano, normální český, spíše tedy moravský, slovenský špendlík. Žádná mirabela, ani špendlík katalonský a nevím jakový. Prostě špendlíksmiley Odkud z vinohradu?

Připojit reakci

Špendlíky

host - xxx.xxx.39.35 (?), 25.8.2018 9:20

Vinohrad po dědovi, je u Kyjova v trati s krásným názvem Kameníky.

Obrázky:

Připojit reakci

Špendlíky

Yasma (3) - xxx.xxx.54.82 (?), 23.10.2019 12:23

Bohužel jsem si ověřil prodejce a takřka všichni prodávají strom žlutá švestka špendlík ale pozor… Katalánský, což na etiketě neuvádí a když se jim snažím vysvětlit že Valašský špendlík není Katalonský a jedná se o jinou odrůdu, reagují podrážděně. Katalonský za špendlík pravý takřka 95 procentem lidí nevadí protože nikdy nejedli pravý špendlík. Katalonský postrádá aroma špendlíku a tak je to jako sprostá Mirabelka. Stejně tak Němnci s Tipalou.. ti taky nikdy nejedli špendlík, takže co chtějí nahrazovat. max šišatou ringli :)

Připojit reakci

Špendlíky

Jiří 1968 (1422) - xxx.xxx.244.121 (?), 23.10.2019 16:22

Ona tá "sprostá mirabelka" v mém případě Nancyská má vysokou plodnost, netrpí nemocemi ani šarkou.Plody se chuťově špendlíkům vyrovnají a mají mnohem větší cukernatost.Takže ať už se jedná o špendlík Žlutý, Modrý,Moravský, Valašský či Katalonský u mě vítězí ona sprostá mirabelka.

Připojit reakci
<...21, 22, 23, 24   
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov7:12
Chov pstruhov8.8.2020
Literatúra - hydina6.8.2020
Literatúra - hydina6.8.2020
Literatúra - hydina5.8.2020
Chov pstruhov4.8.2020
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2020