Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dobrý den, domnívám se, že na fotkách výše máte špendlík žlutý (někdo odlišuje ještě špendlík valašský ale v podstatě je to stejná slivoň). Po špendlíku katalonském jsem jednu dobu pátral a na rovinu přiznávám, že jsem ho nikdy naživo neviděl. Špendlík katalonský měl mít jiný tvar plodu(některé prameny uvádějí kapkovitý asi jako topper ale většina uvádí malý protáhlý uzší) a jiný habitus - kulovitou menší korunu. Na fotkách výše je tipický habitus stromu špendlíku žlutého - tmavě zelené listy a velká koruna co se táhne do výšky dlouhými šikmo nasazenými větvemi. Plody má špendlík žlutý velikostně variabilní (některé klony se pravděpodobně rozšířily z různých místních semenáčů) mám strom který má plody zhruba o třetinu menší než klasická švestka a stromy které mají plody stejné jako vaše (plody co si pamatuju z dětství byly zhruba velikosti pravé švestky). Tvar plodu je ovšem jako klasická švestka někdy mírně oválnější. Kapkovitý nebo protáhlý tvar(který měl být u špendlíku katalonského) jsem nikdy nezaznamenal. Myslím také že pokud by šlo o katalonský špendlík, spolehlivě by ho potvrdila bujnost růstu. Všechny mnou dohledané popisy se shodují na tom že katalonský špendlík byl slabšího vzrůstu s malou korunou. Vysoký až trochu topolovitý růst mohu spolehlivě potvrdit protože plody jsme jako děti srážely hozenými klacky v úrovni střech stodoly vedle které stromy rostly (stodola ještě stojí). I většina zašárkovaných stromů co jsem objevil v posledních letech má velké koruny.

Jenca

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 20 a číslo 12.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika