Roubováni švestek



host - 218.138 (?)
4.6.2008 19:06

Zdravim. Chcel by som si naštepiť nové stromčeky. Chcel by som si sám vypestovať podnože z Duranciíz ich peciek, z mojich starších stomov zo záhrady.  Zatiaľ to vyzerá tak, že toho roku reps budúci budem mať s čím ísť do pálenice. Potrebujem vedieť, ktoré slivky mám pozbierať, ako ich upraviť, kde nechať vyklíčiť... Potom niekde vyššie je spomenutá nejaká stratifikácia v chladničke (ospravedlnte výraz nepametám si ho poriadne). Ďakujem a proisím o pomoc odborníkov. S pozdravom J.Gregorec

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 136.34 (?), 26.3.2008 21:28

Chtěl bych se zeptat pana 204.1 na roubování za zelena.Ty rouby se zakracují nebo se nechává prut s vrcholovým pupenem?Letošní odběr roubů jsem už prošvihl.Zasadil jsem před 4 lety slívu Bryskou, stromek zaschl, ale pustily dva nejspodnější pupeny.měl jsem radost, že jsem stromek zachránil.Nabývám přesvědčení, že pěstuju podnož.Díky.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 27.3.2008 6:52

Nejsou-li rouby narašení, můžete je odebrat nyní a ihned naroubovat kopulací. Pravděpodobně se ujmou. Do května, kdy se roubuje za kůru, by patrně nevydržely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.34 (?), 29.3.2008 17:41

Prohlédl jsem strom ze kterého jsem chtěl rouby.Jedná se o velmi starý strom, snad mirabelka.Největší loňské přírůstky, ta u tam, byly 5cm délky a tak 2mm tlouštky.Budu se muset podívat po okolí a zkusit to udělat za rok.Škoda roku.Zdraví Pepík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.250 (?), 30.3.2008 15:25
Míval jsem potíže s roubováním švestek do té doby než jsem někde vyčetl, že ujmutí je 100% když roubujeme v době začátku květu švestek kolem. Samozřejmě rouby nesmí výt narašené a způsob je kopulací. Seříznout šikmo v délce 3 - 4 cm, přichytit kolíčkem na prádlo aby obě ruce byly volné a pásku mít přeřezanou na poloviční šířku. Může mne věřit a i začátečník tímto způsobem dokáže spolehlivě roubovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 30.3.2008 22:14

To je nejspíš pravda, i když na 100%  nefunguje na zahradě asi nic. Problém je právě v těch roubech. Uchovat do doby květu bez narašení či zaschnutí lze pouze rouby zavčas nařezané a hlavně dostatečně silné, těch se na starších stromech obvykle nedostává.  Mám podobnou zkušenost, kopulace je nejspolehlivější technika roubování slivoní. Mám-li tak silné rouby, že by vydržely do doby květu, ujmou se stejně dobře i roubované v únoru či březnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.82 (?), 14.4.2008 13:09

Dobrý den,

dotaz pro p.Vysloužila a další zkušené ovocnáře.Jedna ov.školka v blízkosti mého bydliště nabízí podnož myrobalán(á3kč)Vzhledem k tomu, že mám na zahradě poměrně široký sortiment švestek a renklod chtěl bych nějaké nakoupit a pokusit se připravit z nich stromky na výsadbu podle polní cesty v mém bydlišti.Prosím o radu jak postupovat.

Přeji všem úspěchy při práci na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 14.4.2008 15:18

Otázkou je, v jakém je ten myrobalán stavu - jde o pouhé řízky, semenáčky nebo roubovatelné podnože? S kořeny?
 Postupoval by ch asi takto. Řízky či sazeničky bych vysadil na záhon a v létě, budou-li dost silné,  naočkoval. Co se neujme, lze naroubovat příští jaro. Pro úspěšné ujmutí je lepší, když jsou podnože zakořeněné - ve školce či kontejneru. Neradím roubovat prostokořené podnože v ruce jako peckoviny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 16.4.2008 16:35

Myrobalán je vhodný na slívy a pološvestky. Pro pravé švestky se nehodí.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 16.4.2008 21:12

To je pravda, zejména v zahradách. V úrodné půdě Domácí švestky na myrobalánech silně rostou, ale plodí méně než pravokořené, na durancii, St. Julien, damascence či Wangheimově.. Kolem cest a silnic, kde minimálně z půlky je půda chudá a kamenitá, nelze myrobalány zavrhovat. Ostatně většina pravých švestek kolem silnic, které tam ještě zůstaly, byly štěpovány právě na myrobalánech. Stačí se podívat, co jim roste od kořenů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 218.138 (?), 4.6.2008 19:06

Zdravim. Chcel by som si naštepiť nové stromčeky. Chcel by som si sám vypestovať podnože z Duranciíz ich peciek, z mojich starších stomov zo záhrady.  Zatiaľ to vyzerá tak, že toho roku reps budúci budem mať s čím ísť do pálenice. Potrebujem vedieť, ktoré slivky mám pozbierať, ako ich upraviť, kde nechať vyklíčiť... Potom niekde vyššie je spomenutá nejaká stratifikácia v chladničke (ospravedlnte výraz nepametám si ho poriadne). Ďakujem a proisím o pomoc odborníkov. S pozdravom J.Gregorec

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika