postrik proti pilatce



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 78.10 (?) 
17.5.2012 11:56

Kéž by tomu tal bylo, že jedna pilatka rovná se jeden červivý plod. To by potom pilatka nebyl škůdce, ale je takový regulátor. Bohužel jeden červík zlikviduje dle mých zkušeností více plůdků, 4 minimálně. A klidně i více. Když si člověk dá tu práci dají se pozorovat červíci, kteří se zavrtávají do poměrně velkých plůdků, o kterých bychom řekli že už jsou z hlediska pilatky v bezpečí. No realita je jiná, ale to tak bývá... Teď jen jak to řešit, jsitě postřik insekticidem je jistota, ten ale nechci používat z proncipiálních důvodů, protože je to pž¨řehaná chemizave a samozřejmě mechanizace, co dostalo naši krajinu do tohohle bídného stavu. Možné řešení vidím ve vytvoření co nejpestřejšího biotopu, tyhle nárazová přemnožení by se dala tlumit třeba právě slepicemi, jak zmiňuje tiším Rony. Podobně jako si loni poradily husokachny se slimáky...

           Ondra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.197 (?), 17.5.2012 12:12

Pilatka bez chemie nelze potlačit. Letos jsem udělal postřik Calypsem po asi 80 procentním opadu květových lístků. Příliš postřik nepomohl. V příštím roce udělám 1. postřik těsně před květem, 2. po 50 procentním opadu lístků. Já mám zahradu v Brandýse a kamarád v Praze má podobnou zkušenost. Jsou oblasti, kde se pilatka nevyskytuje.  Mám zkušenost, že třeba na vysočině, konkrétně pelhřimovsku jsou švesky obaleny plody a to bez chemie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 17.5.2012 14:12

No, já když jsem kupoval kus švestkové aleje, tak prodejce mi tvrdil, že tam každý rok švestky asi zmrznou, protože nikdy nic neměly. On prodejce jen neznal pilatku. A sousedovi po tom, co on neměl ani švestku a mě se pod nimi prohýbaly větve, musím vždy taky stříknout. Taky jsem si říkal, že když do těch švestek peru každý rok na jaře chemii, že už by všechny ty pilatky mohly být vyhubené, a tak jsem pár stromů zkusil jednou nepostříkat. Mýlil jsem se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 17.5.2012 14:18

Pro Ondru: z principiálních důvodů. Hezké. Tak to Vaše řešení zkuste a po pár sezónách nám tu sdělte, jaké máte úspěchy. A nemyslím to nijak špatně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sneck - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 195.173 (?), 17.5.2012 15:17

udajne na vsetinsku to byly jen 3.dny co slo strikat pilatku, takze asi nebude nejak zasadne ovlivnovat urodu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.5.2012 16:33

S pilatkou je to skutečně různé. Jsou roky, kdy mají všichni zavalené stromy švestkama ať už stříkali nebo ne. Jsou roky, kdy je úroda bídná - a to taky u všech.  Vlivem počasí v květu, sucha, krup a buhvíčeho ještě. Někdy se stane (mně se to stalo předloni), že ti, co stříkali, měli švestek a rynglí dost, ti co nezasáhli, jen sem tam plod. Jestli to bylo pilatkou, těžko říct. Je pravda, že ti, co stříkají, většinou taky stromy ošetřují - přihnojují,  prořezávají. I to má nepochybně vliv na úrodu.
   Taky jsou některé slivoně pilatkou vyhledávány více. U nás třeba Althanova r.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sneck - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 195.173 (?), 17.5.2012 17:37

mozna to uplne nesouvisi, alej akou znacku postrikovace pouzivate ke sve spokojenosti?co ten Hecht?.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 17.5.2012 20:20

Já používám SOLO 475, ruční, zádový, s membránou, 12l a s teleskopickým nástavcem 120/230cm, takže v pohodě zvládnu stromy i přes 4m výšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 17.5.2012 21:45

S tou pilatkou to bývá v různých letech rozdílné.  Ale s téměř železnou pravidelností napadá velkoplodé odrůdy, hlavně ryngle. Zde dokáže někdy zlikvidovat téměř 100% úrody. Jestli pilatka byla, či ne, nebo jak kdo byl úspěšný v ochraně proti ní, si každý může lehce zjistit po opadu plůdků. Při jejich prohlídce může odhadnou kolik mu toho pilatka " sklidila".  Na plůdcích jsou černé otvory, po starších housenkách i větší hnědé s trusem.

Třeba taková švestka domácí, zapomenutá někde u lesa či v áleji, bývá napadána méně, nebo vůbec.

Také je třeba připomenout zkušenost, že plná účinnost, třeba Calypsa, na škůdce nastupuje až po 2 dnech, na rozdíl od přípravků, které mají knock-down efekt. Tomu je třeba podřídit i termín aplikace. Ale stříkat už na začátku květu je nerozumné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 17.5.2012 21:49

Pro Waltra: Tak prozatimní výsledky mohu sdělit už teď, coby ne. Althanova renglóda bez postřiku- pouhý zlomek svého potenciálu.

Čačanská Lepotica- možná třetina plné úrody

Nancyská mirabelka- kdysi hodně problémová, v současnosti úrodnost vyhovující.

Přesto každým rokem věřím, že letos to konečně bude jiné... a opět není:)

           Ondra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika