Poškození kmene



Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?)
7.4.2008 18:42

Souhlasím s výše uvedeným (jen s přidáváním fungicidu zkušenosti nemám. Některé naše starší stromy s podobnými ranami, vzniklými mrazem nebo okusem, léčím stejně, ránu udržuji čistou a hladkou (pod mrtvou kůrou se drží larvy nějakých škůdců, vyžírají i zdravé lýko a zvětšují rozsah poškození) a zatírám běžným stromovým balzámem. A navíc pokud některý z takových stromů přestane růst nebo začne prosychat, vyřezávám část koruny. Na připojených obrázcích je asi 8 let stará pomalinku se zavalující rána po okusu na patnáctileté hrušni a korunka téže hrušně, letos jsem vyřezala celou vlevo vzhůru rostoucí a zřetelně zasychající větev. Jsem sadařka začátečnice, myslíte si, že takové zmenšení koruny může snížením potřeby vody a živin v koruně prodloužit život stromu? Nebo bude mít opatření opačný účinek zmenšením asimilační plochy listů?

kmen
kmen
korunka
korunka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
johny8660 - (20) - 64.195 (?), 5.4.2008 18:57, zobrazeno: 12609x

Chtel bych požadat o radu, co s poskozenym kmenem u slivone. jednase patrne o mrazovou desku(?), strom je asi 10 let stary, plodi a rad bych ho zahranil. Rana je zatrena balzamem, foto prikladam. Doufam, ze existuje jeny lek nez motorovka 

celni pohled
celni pohled
bocni pohled
bocni pohled
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 250.10 (?), 5.4.2008 19:35

V tuto chvíli je, myslím, je na místě pouze správné ošetřování a výživa stromu. Na kmeni je patna proliferace hojivých pletiv, strom se zřejmě s poraněním kmene vyrovnal a chybějící tkáně nahrazuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
johny8660 - (20) - 64.195 (?), 6.4.2008 10:00

diky za radu, pokusim se o nej starat co nejlepe

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 164.34 (?), 6.4.2008 16:21
Do balzámu je vhodné přimíchat fungicid Dithane a strom ošetřovat měďnatými fungicidy Kuprikol nebo Champion, protože je důležité zabránit rozvoji houbových chorob.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 7.4.2008 18:42

Souhlasím s výše uvedeným (jen s přidáváním fungicidu zkušenosti nemám. Některé naše starší stromy s podobnými ranami, vzniklými mrazem nebo okusem, léčím stejně, ránu udržuji čistou a hladkou (pod mrtvou kůrou se drží larvy nějakých škůdců, vyžírají i zdravé lýko a zvětšují rozsah poškození) a zatírám běžným stromovým balzámem. A navíc pokud některý z takových stromů přestane růst nebo začne prosychat, vyřezávám část koruny. Na připojených obrázcích je asi 8 let stará pomalinku se zavalující rána po okusu na patnáctileté hrušni a korunka téže hrušně, letos jsem vyřezala celou vlevo vzhůru rostoucí a zřetelně zasychající větev. Jsem sadařka začátečnice, myslíte si, že takové zmenšení koruny může snížením potřeby vody a živin v koruně prodloužit život stromu? Nebo bude mít opatření opačný účinek zmenšením asimilační plochy listů?

kmen
kmen
korunka
korunka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.133 (?), 7.4.2008 19:05

No určitě to děláte dobře. Ono ani nic jiného dělat nejde.

Strom je třeba chápat jako celek. Ne všichni ale chápou, že kus stromu je i podzemí. Kořen není vidět a tak je ignorován. 

Co se zhruba stane, když srna okouše část lýka: Minerální látky jdou z kořene do koruny dřevem. Asimiláty už se ale v odpovídající míře (lýkem) nevracejí. Hromadí se v koruně a ta víc kvete a plodí. Mezitím je kořen podvyživený (nedostává se mu asimilátů (cukr) z koruny)), začne prosychat. Nestačí zásobovat korunu minerálními látkami a vodou a ta začne časem taky prosychat.

Třeba by pomohlo probrat plody, aby se strom zbytečně nevyčerpával. Prosychání koruny si myslím že je reakce na prosychání kořrnové soustavy. Minerální látky jdou do koruny totiž dřevem a to zůstalo funkční.

Možná to ale bude jinak.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 7.4.2008 19:27

Nějak tak to, myslím, bude. Každopádně taky považuji za správné zmenšit velikost koruny řezem v případě poranění kmene a ztráty části vodivých pletiv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 7.4.2008 20:01

Pane Vítku,

tak jste mi správně připomněl a prakticky ilustroval, co jsem mohla sama vylovit z paměti (kdybych místo zažitého názoru: uschne, protože má přerušené lýko, důsledně využila svoje vlastní vědomosti o utváření a funkci vodivých pletiv). No to je to spojování vědy s praxí, to bolí... Máte pravdu, ty stromy se opravdu tak chovají. A já už jsem se radovala, že ta Prima, okousaná ze 2/3 před dvěma rokama, nám svou plodností dokazuje, že jsme ji zachránili. To není dlouhá trať, to je maraton. Takže nakonec, třeba ta motorová pila vzpomínaná v prvním příspěvku a nový zdravý stromek nakonec může být opravdu nejefektivnější řešení s perspektivou do budoucna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 7.4.2008 22:10

To jsem rád, že jsem vám pomohl. Nedávno jsem si četl ve Fyziologii rostlin, tak to mám čerstvě v hlavě. To pak není problém si věci pospojovat.

No ta motorovka je taky dobrý nástroj. Někdo to už tady v diskusi napsal, že zahradník má v jedné ruce motorovku a v druhé sázecí kolík.

Možná by pomohlo, kdyby se takováto rána včas přemostila.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 7.4.2008 22:55

Dobrý den,
přidám už vousatý případ a závěr nechám na každém. Když jsem začínal sadařit, okousal zajíc 15 letou třešni na ptačce. asi 8x15cm.  Zjara do podzimu z rány fest prýštila míza, nějak halabala jsem se to snažil vyčistit, ale po dalších cca 10 let míza tekla dál, ale strom rostl jako blázen a rodil jako dva,.
byl to již mohutný strom.  Až byla výše koruny na požární žebřík, přes 2m jsem ji odřízl a od té doby po míze ani památky. V současnosti je rána vzhledově jako mrazová deska velikosti zhruba 1,2 x 0,30m a se stromem žádný problém.

           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika