Očkování



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?)
24.6.2010 9:02

 Spíš než bývalý je očko budoucí pupen -  v zápaží každého listu. Listové řapíky se ponechávají kvůli lepší manipulaci s odříznutým očkem a pro kontrolu ujmutí. Nutný ale řapík není, očko se přihojí i bez něj. Někteří šlechtitelé při očkování řapíky odstraňují úplně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 23.6.2010 23:56, zobrazeno: 46195x

Rád bych vyzkoušel očkovat slivoń.Něco jsem si o tom přečetl, ale moudrý z toho nejsu.Poradí mi někdo jak a kdy na to?Také mi není jasné jak poznám na větvičče to očko.V této době jsem viděl, pokud to tedy bylo ono-očko pouze na jabloni.Jakoby malý pupen mezi listy.Snad je na to potřeba nějaký speciální nůž??

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 24.6.2010 0:41

Očko je bývalý pupen, ze kterého vyrůstá list. Pokud se "bere očko", ponechává se u něj kousek listového řapíku...         :-)))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.6.2010 9:02

 Spíš než bývalý je očko budoucí pupen -  v zápaží každého listu. Listové řapíky se ponechávají kvůli lepší manipulaci s odříznutým očkem a pro kontrolu ujmutí. Nutný ale řapík není, očko se přihojí i bez něj. Někteří šlechtitelé při očkování řapíky odstraňují úplně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 5.7.2010 20:02

Vygůgloval jsem nějaké info a obrázky k tomu to tématu.Jen mi není jasné jestli ovocné stromy mají různé nároky co se týká časového úseku.Např.jádroviny v červenci a peckoviny později?Nebo je to snad jedno?

Po odejmutí očka jak s ním zacházet.Přiložit ho k pvc folii.Rukou se na něj šahat nesmí a nějaký transport vydržet musí.Budu-li mít očko v chladu tak nějaké 3 hodiny snad vydrží, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 5.7.2010 20:12

Časové úseky se řídí podle toho, jestli má podnož mízu.  Neočkuje se před půlkou července, očka by mohla zbytečně vyrašit. 
   Očka se netransportují odříznutá, nýbrž jako celý zelený roub s odstříhanými listy. VBydrží ve vlhkém zábalu několik dní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 5.7.2010 22:33

Samozřejmě třeba myrobalán má mízu dlouho až do září. U broskvoní se tuším doporučovalo očkovat v pozdějších termínech, aby se očko nezavalilo. Přesnou posloupnost si ale nepamatuju. Co třeba místo googlení použít chytrou knihu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 8.8.2010 12:46

Chci se pustit do očkování slivoní.Myslím, že teď je ta pravá chvíle.Lze naočkovat na podnože odkopků slivoní durancii?Soused má výborné durancie.Letos mu vyrazilo hodně tzv.vlků. Můžu je použít...?Jsou to letorosty a chci z nich vzít očka.Někde jsem tu četl na toto téma obsáhlejší diskuzi, ale nemůžu to najít.Tak kdyby mě prosím někdo navedl.

Dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 66.105 (?), 8.8.2010 21:02

Omlouvám se za trochu pesimismu. Sice to je možné a může to dopadnout velmi dobře, ale očkovat slivoňové odkopky je rizikové z důvodu možnosti šíření viróz. Pokud není zdravotní stav matečného stromu s určitostí jistý, je to méně vhodné, než očkovat semenáče. Ty bývají zdravé téměř vždy. Obecně se nedoporučuje ani používat vlky jako rouby. Sám jsem si však všiml, že u některých slivoní vlky vyrůstající ze starého dřeva hned kvetou a tak by to snad nevadilo. Možná se doporučení nepoužívat vlky týká hlavně jabloní. Víte to někdo?  Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 9.8.2010 7:04

Píše se, že očka se mají brát z letorostů na jižní straně stromu, kde jsou nejvyzrálejší. Očka na vlcích bývají menší, zelená, méně vyzrálá (vzhledem k síle výhonu). 
   Pokud jsem vlky ke štěpování použil (častěji pro roubování než očkování), žádný rozdíl v růstu a plodnosti stromku jsem neshledal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 9.8.2010 21:50

Dotaz na pana Vysloužila. Předpokládám, že když se použijí k roubování vlky, že musí být již z plodícího stromu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika