Očkování



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?) 
9.8.2010 22:39

Pod pojmem vlk si představuji letorost vyrůstající z kmene nebo starších silných větví kolmo vzhůru.  Na mladém stromku jsou to konkurenční výhony.  Tedy vlky nacházíme spíš na stárnoucích stromech, než těch dosud neplodících. 
   Nedržím se zásady, že rouby se mají brát z plodícího stromu.  Z genetického hlediska to musí být jedno. Roub z neplodícího stromku je ovšem nejistý. Ani dobře čitelná cedulka není stoprocentní zárukou pravosti odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 10.8.2010 22:11

Dotazoval jsem se proto, jestli loni přeroubované stromky, které letos ještě neplodí- jestli z nich lze použít rouby k přeroubování ponechaných tažných větví. Z vaši odpovědi tedy soudím, že to není vhodné a počkám tedy další rok až přeroubovaná část stromku zaplodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 10.8.2010 22:28

V tom případě jste moji odpověď nepochopil. Psal jsem, že se NEDRŽÍM zásady, tedy že v pohodě používám i rouby z dosud neplodících stromů. Při doroubování tažňů   navíc problém s možnou záměnou odrůdy odpadá.
   Já sám ale ponechané tažné větve po zesílení roubů odstraňuji. Pokud je naroubujete, budou ty nové rouby víc uvnitř koruny, nikoli po jejím obvodu. Podle pravidla apikální dominance neporostou dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 11.8.2010 7:07

Měl jsem možnost vidět pár matečnic, které si školkaři drží jako zdroj roubů či oček. Ty stromy-dá-li se to tak nazvat- připomínaly ježky. Kmen, ze kterého vyrážely desítky vlků...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 11.8.2010 21:43

Díky za připomínky, už jsem si to ujasnil. Neroubuji nijak často, a tak zkušeností není mnoho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 14.8.2010 17:11

Vlk je dost nejednoznačný pojem. Já chápu vlky jako zmlazující výhony vyrůstající ze starého dřeva. takže ze spících pupenů. V případě školkařských matečnic vyrůstají výhony z mladého dřeva. Matečný strom by měl zaplodit, aby bylo možné ověřit pravost odrůdy. To je ale podle školkařské vyhlášky. Na vaší zahradě to neplatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 17.8.2010 23:43

Dnes jsem se pustil do očkování.Vše na podnože odkopků trnek.Naočkoval jsem Červený rynglot, Hanitu a Hagantu.Tak uvidím... Někdo tu psal, že za 14 dní je třeba cvrnknout do řapíku a měl by upadnout.Tak snad se alespoň půlka stromků uchytí (z 10 ks).Dělal jsem to poprvé a živit bych se tím rozhodně nemohl  Trápil jsem se! Příště už to bude lepší.

Škoda, že se mi nepodařilo doposud sehnat ty mirobalány...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JirkaS - (15) - 139.41 (?), 23.8.2018 9:48

Dobrý den vespolek,

chci se zeptat zkušených - nechává se při očkování slivoní pupen neovázaný nebo je možné jej nechat celý pod páskou? Bojím se vysychání, muchovník jsem úspěšně očkoval kdy jsem celé očko měl 3 týdny pod páskou - na internetu se občas píše, že u slivoní je lepší nechat pupen nezakrytý páskou - je to pravda?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 23.8.2018 10:36
U vsech peckovin se nechava pupen nezakryty. Pokud se bojite vysychani, prelepte ovazany pupen na tyden lepici paskou. Je to vsak zbytecne. Ploska pupenu je pomerne mala. Ani toto teple pocasi neohrozi bezne postupy ockovani
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JirkaS - (15) - 139.41 (?), 23.8.2018 10:41

Děkuji. Má toto nějaký důvod (napr. riziko poskozeni pupenu)? Jeste obecne - pro peckoviny i jadroviny - nechava se ocko zavazane az do jara nebo se pred zimou (po 3 tydnech od ockovani) paska sundava a zjistuje se ujmuti ocka?

Dekuji

JS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika