Obaleč švestkový - 1. generace



host - 100.238 (?)
27.6.2013 11:45

Viděl jsem v okolí stromu placaté hnědé brouky o velikosti 0,5-1cm - něco co bych popsal jako ploštici. Jinak jen mšice.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 26.6.2013 21:49

Omlouvám se za neznalost, ale co to je prvá generace obaleče švestkového? První motýlci mi začínají na teplejší zahradě létat koncem dubna a housenky z jimi nakladených vajíček začínají škodit na plodech v prvé polovici května. Teď jsou z některých z nich motýlci a nakladli vajíčka. Jiní přezimují v zámotku. Které z uvedených stadií označujete za prvou generaci? První motýlky, vajíčka, kukly nebo housenky, které se vylíhnou z vajíček? Obaleče jablečné (imága - motýlky) jsem letos viděl poprvé 5. května. Myslel jsem si, že jejich vajíčka jsou už další generace. Ledaže by první motýlci byli nultá generace. Jenže nula není přirozené číslo... Pokud se nedomluvili odborníci, měli bychom se domluvit alespoň my.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 27.6.2013 0:10

Tuto "modřinovou epidemii" o které se zde píše jsem zjistil na Joju též. A "plivance" už se objevují také. Kdoví, co je způsobuje. Možná, že chtělo před těmi dešti už něco stříknout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 27.6.2013 11:15

Takové množství napíchaných plodů ze kterých vytéká klejotok, a vevnitř žádná housenka.Na některých odrůdach nic (Čačanská rodná),a některé jsou postoženy více (Tpofirst na malém stromku více jak polovina poškozených plodů).

Ani na zobonosku ovocnou mi to nevypadá.Agromanuál: Samičky kladou vajíčka do plodů po jednom do hlubokých kanálků, které si předem vyhloubily. Navíc nakusují pokožku plodů.Takže samičky, aby nakladly vajíčka vykusují hlubokou jamku-tedy žáden vpich.Řádově větší množství vpichů, a já jsem nezaznamenal na svých slivoních pobíhat ani jednoho brouka.

Ani dospělý obaleč asi nemá čím píchat do plodů.Ten jen naklade vajíčka poblíž plodů, a vylíhlé housenky se pak samy vžírají do několika minut dovnitř.V tom případě by po narušení plodů byly vidět, ale nejsou!

Jediné vysvětlení, které k tomu mám, že se jedná o přirozené porušení slupky, a výtok šťávy.

zobonoska
zobonoska
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.238 (?), 27.6.2013 11:45

Viděl jsem v okolí stromu placaté hnědé brouky o velikosti 0,5-1cm - něco co bych popsal jako ploštici. Jinak jen mšice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jelen - (42) - 78.28 (?), 28.6.2013 10:49

Přidávám se taky, Jojo - stejný problém.

Kromě toho na listech některých švestek zaznamenávám další problém, viz. fotka. Nerovnoměrně a to jak na jednotlivých stromech, tak na jednotlivých větvích.  Teď nemyslím dírkovitost, která tam je taky, ale ty světlé fleky. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.6.2013 12:18

Jen aby to nebyla virová zakrslost slivoní, jak je uvedeno v odkazu p. R. Slavíka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.6 (?), 28.6.2013 15:58

Všimol som si, že pri vírusových nákazách sliviek sa tvoria spravidla ostro ohraničené kresby svetlozeleného (nie žlté) chlorofylu, ktoré tvoria opakujúce sa obrazce, napr kruhy. Na snímke p.Jelena vidím okrem dierkovitosti menej závažný problém v poruche výživy či účinok chladného počasia na syntézu listových farbív. Žlté fľaky nie sú presne ohraničené, zelený chlorofyl ostáva v pohode v blízkosti nervatúry listov. Nemyslím si, že ide o nákazu. Žiadalo by sa oteplenie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 28.6.2013 14:07

Pane Mimmo, na agromanuálu jsem ohledně generací obaleče švestkového našel tento text.Ale myslím, že se trochu pomýlili ohledně termínu létání druhé generace motýlů o jeden měsíc.Podle mého názoru, létají motýli druhé generace o měsíc dříve, tzn. v tuto dobu, a kladou vejce, ze kterých se vylíhlé housenky třetí generace v teplých krajích přemění na motýly, a ve studených krajích to nestihnou, a přezimují v úkrytu.

Životní cyklus
Přezimují dorostlé housenky v zámotku, v prasklinách borky nebo jiných úkrytech. Na jaře se kuklí. Motýli 1.generace létají obvykle v květnu, za 15 až 25 dní po opadu květních plátků švestek. Motýli 2.generace létají koncem července a počátkem srpna. Samičky kladou ve večerních hodinách vajíčka na mladé plody, ojediněle i na okolní listy. Vylíhlé housenky se několik minut pohybují po povrchu plodů a poté se vžírají dovnitř plodů.

Obaleč švestkový má u nás 2 generace. První generace zpravidla bývá málo početná a lehce ujde pozornosti, protože červivé plody opadávají v období obvyklého červnového opadu plodů.

Housenky z těchto plodů se kuklí v různých úkrytech. Oplodněné samičky 2. generace kladou vajíčka a housenky vyžírají větší a dozrávající plody. Odtud se stěhují do zimních úkrytů, v nichž si předou pevné zámotky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 28.6.2013 21:22

"Moje" Šarkasmiley... Domácí švestka, vlevo, světlejší list. Čačanská lepotica, vpravo, tmavší list. Ta Domácí je už na tom bídně. Letos pojede. Lepotici to nevadí. Mají to všechny listy a u Domácí i odkopky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 30.6.2013 12:59

Poškození plodů zobonoskou ovocnou nebo píďalkou podzimní (foceno 18.5.) U plodů švestek se zřejmě poškození zobonoskou ovocnou projevuje jinak (ztuhlý klejotok visící z plodů). Ale je to stále s otazníkem.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika