Najlepšie slivky



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 82.2 (?) 
28.8.2010 10:48, zobrazeno: 107819x

Chcem rozšíriť svoj sortiment sliviek -mám Topfirst, Toptaste, Hanita, Chrudimská a Těchobuzická -  tak som niekoľko dní hľadal na internete ideálně odrody na jedlo, lekvár(povidla) a slivovicu do trochu vyššej nadmorskej výšky- cca 400m.n.m. a horšej pôdy.  Zdrojom boli diskusie tu, údaje predajcov a zaujímavá správa z grantového výskumu VŠUO Holovousy "Výzkum pěstitelských a zpracovatelských charakteristik nových odrůd slivoní"

Do finálneho výberu sa dostaly: ako jasná jednnotka Anna Späth, ďalej Gabrovská, Valjevka a s otáznikom Haganta (málo dostupných informácií).

Zaujímavá je Elena, ale veľmi neskorá, obávam sa, že vo vyššej polohe riadne nedozreje, Tuleu Gras, ktorá je ale popisovaná ako náročná na pôdu a vlhkosť-oboje nemám. Z tých, ktoré mám, je najviac chválená Chrudimská. S TOP-kami je zatiaľ málo skúseností. Hanita je v diskusiách chválená, ale čo sa spracovania týka, v uvedenom výskume nedopadla dobre.

Ešte ma zaujali skoré slivky-Hermann, Carpatin -neviem ale, ktorej z nich dať prednosť. Hermann je o týždeň skôr...

Čo sa týka odolnosti k šárke, zarazil ma veľký rozdiel medzi údajmi jednotlivých predajcov, napr. Gabrovská je niekde popisovaná ako rezistent, inde ako tolerant a ešte inde ako čiastočne citlivá a nedoporučovaná. Ťažko sa v tom vyznať- verím ale predovšetkým zdrojom zo šľachtiteľských ústavov(napr. "Výběr odolných genotypů slivoní k šarce", VŠUO Holovousy).

Prajem príjemné čítanie a teším sa na vaše názory a komentáre.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 29.8.2010 21:16

Valjevka má u mne šarku přímo "výstavní". Pokusy s novými vysazenými odrůdami se mne nějak neosvědčují a trpí i dřevo chorobou "monília laxa". Nejvíce Stanley ale i Jojo. Jinak můžu dát foto z dneška dozrávající Jojo. Celkem dobrá chuť.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 90.188 (?), 29.8.2010 22:06

Tolerancia voči šarke je asi z podstaty veci veľmi kolísavá a intenzita prejavov bude závisieť od viacerých podmienok ako aj od konkrétneho klonu danej odrody. U mňa sa toto leto prejavila silná infekcia šarkou na listoch odrody Hanita -na dvojročnom stromčeku, ktorý ešte neplodí. Takže som zvedavý, či aj budúci rok bude prejav choroby takýto výrazný a či sa nejak prejaví na plodoch -predčasným opadom alebo priamo infekciou. Moniliu laxu na slivkách som ešte nepozoroval, hoci marhule a aj broskyne ňou trpia pomerne silno. Na slivkách si monilia zatiaľ  "vystačí" s plodmi...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 29.8.2010 22:06

Mám naroubovanou Hanitu a řekl bych, že asi nejvýrazněji přibývá na dřevě.Jako podnož mám trnku-kmínek cca 6cm(roubováno za kůru).Hned druhý rok po naroubování zarodila(1ks).Letos nic(plody opadaly).šarka se zatím neprojevila, ale dírkovitost listů nepatrně ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 95.245 (?), 3.9.2010 15:11
TOP HIT
TOP HIT
TOP HIT
TOP TASTE
TOP TASTE
PRESENTA
PRESENTA
STANLEY
STANLEY
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 82.2 (?), 3.9.2010 22:17

Nenapíšete nám lokalitu, kde ste tie krásne slivky vypestoval? Rád by som skúsil aj Tophit alebo Presentu či Elenu, ale nie som si istý, či na kopci v 400m.n.m. tieto neskoré odrody dobre dozrejú. Nemá s nimi niekto skúsenosť napríklad na Valašsku? To je pre mňa kúsok za hranicami, podmienky tam i budú asi rovnaké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 4.9.2010 6:49

Tedy Stanley má u nás dost jiný tvar - víc do špičky.
   Co se týče pozdních švestek - Toptaste, Elena, Prezenta, Tophit, Prezident aj.-, u nás, v poloze srovnatelné s Valašskem dozrají, ale jsou méně sladké, než z teplých í poloh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 82.2 (?), 4.9.2010 8:45

No práve- Stanley je u mňa bez chuti a cukru, úroda zatiaľ nebola dosť veľká, aby šla do suda, ale som k tomu dosť skeptický. Toptaste nepíšu ako neskorú-má dozrievať dva týždne pred Domácou/Bystrickou slivkou, tak tá snáď dozreje-toho roku prvých pár plodov opadlo, takže musím počkať o rok.

Takže asi skúsim zohnať vrúble z týchto neskorých odôd-ak sa už niekde predávajú-a naštepiť pár konárov-dľa kvality plodov potom možno dôjde aj k zasadeniu stromčeka.

Inak so m prešiel starú diskusiu "nejlepší odrůda švestky na slivovici" a na základe Vašich referencí, pán doktor, som zaradil do výberu aj Tuleu Gras, možno sa na myrobalánovej podnoži na mojom suchom svahu uživí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 4.9.2010 19:51

Loni a předloni Tulu gras trochu zklamala, přitom loni byly kvalitní i Domácí švestky (Bystrické)  z šarkovitých stromů. Výborné byly loni Valjevky. Letos je tlak šarky větší, Domácí jsou nepoužitelné, Valjevky málo sladké. Tulu gras je obsypaná, ještě nejsou úplně zralé, ale plody jsou velké a vypadají zdravě. Těžko pochopit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 12.11.2010 16:49

Pokud letos slivoně zarodily, byly nádherné.Stanley na obrázku však tvarově vypadá poněkud jinak, než ta moje.Na první ovoce uHanity, Haganty a Toptaste si musím ještě počkat.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika