Najlepšie slivky



host - 82.2 (?)
4.9.2010 8:45

No práve- Stanley je u mňa bez chuti a cukru, úroda zatiaľ nebola dosť veľká, aby šla do suda, ale som k tomu dosť skeptický. Toptaste nepíšu ako neskorú-má dozrievať dva týždne pred Domácou/Bystrickou slivkou, tak tá snáď dozreje-toho roku prvých pár plodov opadlo, takže musím počkať o rok.

Takže asi skúsim zohnať vrúble z týchto neskorých odôd-ak sa už niekde predávajú-a naštepiť pár konárov-dľa kvality plodov potom možno dôjde aj k zasadeniu stromčeka.

Inak so m prešiel starú diskusiu "nejlepší odrůda švestky na slivovici" a na základe Vašich referencí, pán doktor, som zaradil do výberu aj Tuleu Gras, možno sa na myrobalánovej podnoži na mojom suchom svahu uživí

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 82.2 (?), 28.8.2010 10:48, zobrazeno: 107725x

Chcem rozšíriť svoj sortiment sliviek -mám Topfirst, Toptaste, Hanita, Chrudimská a Těchobuzická -  tak som niekoľko dní hľadal na internete ideálně odrody na jedlo, lekvár(povidla) a slivovicu do trochu vyššej nadmorskej výšky- cca 400m.n.m. a horšej pôdy.  Zdrojom boli diskusie tu, údaje predajcov a zaujímavá správa z grantového výskumu VŠUO Holovousy "Výzkum pěstitelských a zpracovatelských charakteristik nových odrůd slivoní"

Do finálneho výberu sa dostaly: ako jasná jednnotka Anna Späth, ďalej Gabrovská, Valjevka a s otáznikom Haganta (málo dostupných informácií).

Zaujímavá je Elena, ale veľmi neskorá, obávam sa, že vo vyššej polohe riadne nedozreje, Tuleu Gras, ktorá je ale popisovaná ako náročná na pôdu a vlhkosť-oboje nemám. Z tých, ktoré mám, je najviac chválená Chrudimská. S TOP-kami je zatiaľ málo skúseností. Hanita je v diskusiách chválená, ale čo sa spracovania týka, v uvedenom výskume nedopadla dobre.

Ešte ma zaujali skoré slivky-Hermann, Carpatin -neviem ale, ktorej z nich dať prednosť. Hermann je o týždeň skôr...

Čo sa týka odolnosti k šárke, zarazil ma veľký rozdiel medzi údajmi jednotlivých predajcov, napr. Gabrovská je niekde popisovaná ako rezistent, inde ako tolerant a ešte inde ako čiastočne citlivá a nedoporučovaná. Ťažko sa v tom vyznať- verím ale predovšetkým zdrojom zo šľachtiteľských ústavov(napr. "Výběr odolných genotypů slivoní k šarce", VŠUO Holovousy).

Prajem príjemné čítanie a teším sa na vaše názory a komentáre.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 29.8.2010 21:16

Valjevka má u mne šarku přímo "výstavní". Pokusy s novými vysazenými odrůdami se mne nějak neosvědčují a trpí i dřevo chorobou "monília laxa". Nejvíce Stanley ale i Jojo. Jinak můžu dát foto z dneška dozrávající Jojo. Celkem dobrá chuť.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 90.188 (?), 29.8.2010 22:06

Tolerancia voči šarke je asi z podstaty veci veľmi kolísavá a intenzita prejavov bude závisieť od viacerých podmienok ako aj od konkrétneho klonu danej odrody. U mňa sa toto leto prejavila silná infekcia šarkou na listoch odrody Hanita -na dvojročnom stromčeku, ktorý ešte neplodí. Takže som zvedavý, či aj budúci rok bude prejav choroby takýto výrazný a či sa nejak prejaví na plodoch -predčasným opadom alebo priamo infekciou. Moniliu laxu na slivkách som ešte nepozoroval, hoci marhule a aj broskyne ňou trpia pomerne silno. Na slivkách si monilia zatiaľ  "vystačí" s plodmi...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 29.8.2010 22:06

Mám naroubovanou Hanitu a řekl bych, že asi nejvýrazněji přibývá na dřevě.Jako podnož mám trnku-kmínek cca 6cm(roubováno za kůru).Hned druhý rok po naroubování zarodila(1ks).Letos nic(plody opadaly).šarka se zatím neprojevila, ale dírkovitost listů nepatrně ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 95.245 (?), 3.9.2010 15:11
TOP HIT
TOP HIT
TOP HIT
TOP TASTE
TOP TASTE
PRESENTA
PRESENTA
STANLEY
STANLEY
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 82.2 (?), 3.9.2010 22:17

Nenapíšete nám lokalitu, kde ste tie krásne slivky vypestoval? Rád by som skúsil aj Tophit alebo Presentu či Elenu, ale nie som si istý, či na kopci v 400m.n.m. tieto neskoré odrody dobre dozrejú. Nemá s nimi niekto skúsenosť napríklad na Valašsku? To je pre mňa kúsok za hranicami, podmienky tam i budú asi rovnaké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 4.9.2010 6:49

Tedy Stanley má u nás dost jiný tvar - víc do špičky.
   Co se týče pozdních švestek - Toptaste, Elena, Prezenta, Tophit, Prezident aj.-, u nás, v poloze srovnatelné s Valašskem dozrají, ale jsou méně sladké, než z teplých í poloh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 82.2 (?), 4.9.2010 8:45

No práve- Stanley je u mňa bez chuti a cukru, úroda zatiaľ nebola dosť veľká, aby šla do suda, ale som k tomu dosť skeptický. Toptaste nepíšu ako neskorú-má dozrievať dva týždne pred Domácou/Bystrickou slivkou, tak tá snáď dozreje-toho roku prvých pár plodov opadlo, takže musím počkať o rok.

Takže asi skúsim zohnať vrúble z týchto neskorých odôd-ak sa už niekde predávajú-a naštepiť pár konárov-dľa kvality plodov potom možno dôjde aj k zasadeniu stromčeka.

Inak so m prešiel starú diskusiu "nejlepší odrůda švestky na slivovici" a na základe Vašich referencí, pán doktor, som zaradil do výberu aj Tuleu Gras, možno sa na myrobalánovej podnoži na mojom suchom svahu uživí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 4.9.2010 19:51

Loni a předloni Tulu gras trochu zklamala, přitom loni byly kvalitní i Domácí švestky (Bystrické)  z šarkovitých stromů. Výborné byly loni Valjevky. Letos je tlak šarky větší, Domácí jsou nepoužitelné, Valjevky málo sladké. Tulu gras je obsypaná, ještě nejsou úplně zralé, ale plody jsou velké a vypadají zdravě. Těžko pochopit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 12.11.2010 16:49

Pokud letos slivoně zarodily, byly nádherné.Stanley na obrázku však tvarově vypadá poněkud jinak, než ta moje.Na první ovoce uHanity, Haganty a Toptaste si musím ještě počkat.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika