"Medovníčky"



Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 218.137 (?)
15.9.2008 20:45

p. Vysloužil, podľa obrázka vzrastu stromov si myslím, že by mohla byť dobrou podnožou pre pravé slivky (semenáč a pravdepodobne aj odkopok(mimochodom vôbec nikde nerašia z koreňov nové odkopky, za celé roky čo ich sledujem)), ak by ste chceli pestovať vzrastnejšie slivky.  Môžu poskytnúť dlhotrváci podpník a stromy neprejavujú náznaky akejkoľvek choroby. Čo vy nato? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 15.9.2008 18:52

Myslím, že původ těchto slivoní těžko někdo zjistí.  Uvědomme si, že semenáče např. Durancie, stejně jako třeba Wangheimovy se hojně používaly - vlastně dodnes používají - jako podnože pod pravé švestky. Durancie bezpochyby není nikterak přešlechtěná slivoň, navíc samosprašná, takže jejich semenáče mohou zarodit plody podobné - tuhle menší, tuhle modřejší, tady ještě sladší. Totéž platí i o Wangheimově, i jiných. Přirozenou selekcí - přežívající podnož po odumřelé švestce v zanedbaném sadu zaplodila sladké plody i v neúrodném roce, navíc zdravé - a všímavý pěstitel a páleník se postaral o přiléhavý název i její rozšíření.
   Připomínám, že i běžně užívaná, vegetativně množená podnož Saint Julien plodí malé kulaté modré plody. 
   Slivoň Bryská je jednou z nejranějších, sladká je málo, jde od pecky a šarkou dost trpí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 15.9.2008 19:10

Strom z podobnými plody měli někde v polích na Zlínsku i moji prarodiče. Pokud se nepletu tak je dávali taky do bečky na kvas. Děda tomu říkal švestky, trnky je v těch ch končinách název pro to čemu se obvykle říká švestky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 218.137 (?), 15.9.2008 20:45

p. Vysloužil, podľa obrázka vzrastu stromov si myslím, že by mohla byť dobrou podnožou pre pravé slivky (semenáč a pravdepodobne aj odkopok(mimochodom vôbec nikde nerašia z koreňov nové odkopky, za celé roky čo ich sledujem)), ak by ste chceli pestovať vzrastnejšie slivky.  Môžu poskytnúť dlhotrváci podpník a stromy neprejavujú náznaky akejkoľvek choroby. Čo vy nato? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 15.9.2008 23:36

Víte, informace " ...že by mohla byť dobrou podnožou..." již pro mě není. Jestli je to pravda, to se pozná až po letech a to ať zkouší raději někdo jiný. Už jsem vyrostl z myšlenek, že najdu či vyšlechtím geniální odrůdu či podnož, kterou nikdo nemá. Dnes mám radši ověřené podnože s danými a popsanými vlastnostmi. Na pionýrské experimenty jsem již starý,  rád bych se dožil výsledků.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 44.26 (?), 16.9.2008 14:41

Mí rodiče, kterým je přes sedmdesát, tomuhle ovoci říkají prcavky. Tak, a teď jsem zvědavá, jak se s tím poperete :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.26 (?), 16.9.2008 14:42

Ještě dodám, že z nich maminka dělá výborná povidla. Na jídlo ale nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 218.141 (?), 16.9.2008 15:16

Pionierom už nie som ani ja :-D. Mám už aj ja zopár rokov ale skúsim sa s tým pozabávať a posledovať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 8.4.2010 1:15

Tak po 19 měsících od posledního příspěvku v tomto vláknu jsem teprve teď na tuto diskuzi narazil. Kdysi v minulosti jsem učinil dotaz na podobně vypadající slívy. Je to myslím v diskuzi - "Černice, Kulatice, Aničky". U nás na kojetínsku se těmto slívám říká Černice. Jsou kulatého tvaru, bez rýhy, velikosti asi jako žlutá mirabelka, černá slupka s modrým ojíněním, loupat od pecky nejdou, v tvrdším stavu nakyslé, ve zralém stavu sladké asi s minimem kyselin. Po opadu na zem většinou narušená slupka a ihned napadané mravenci. Trvanlivost skoro žádná. V tvrdším stavu na kompoty, v poloměkkém stavu dobré na povidla a zralé vynikající na slivovici. Jen ta práce s tím sběrem je úmorná. Lepí se to na ruce, drží se toho kdejaké stéblo a hrozně pomalu to přibývá. Konzultoval jsem to s mnoha lidmi, ale nikdo nic moc neví. U nás jsou to prostě Černice. Kamarád z Kostelce u Holešova zase tomu říká Kulovačky a Aničky jsou prý u nich něco jiného.

Durancie to rozhodně nejsou, ty jsou oválné, pod modrým ojíněním nafialovělé a dozrávají podstatně později. Má je totiž soused, takže mohu porovnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.250 (?), 3.8.2010 22:21

Švestky podobného vzhledu znám, ale ty zrají později.Děláte dobře, že tuto odrůdu hájíte a držíte si ji dále na zahradě.Prostřednictvím takového nadšení přežívají mnohé krajové odrůdy.Tohle je má velká záliba.Takové odrůdy a místní kultivary vyhledávám, množím a vysazuji.
Přeji všem jen dobré a zdravé stromy.Václav Janoš.
JanosVaclav@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika