Elena



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.2 (?)
18.5.2016 9:12

Jsem si jistý, že jste tam kde jste s Vlaškou spokojen... a doufám že hlavně letos spokojen budete, když už nám ty marhule pomrzlyfrown.Co jsem se díval, tak se všem čvestkám zdárně plůdky zelenají. A i když Vlaška vyžaduje o něco více sluníčka a tepla, než jiné domácí čvestky, bystričky, tak si myslím, že jste chybu neudělal, když jste si jich tam kde jste tolik vysadil.Nyní se už drbu na hlavě i já, když jsem starou vykopanou Vlašku nahradil velkoplodými topy, a raději si nepořídil tuto čvestku.Nyní bych to řešil už jenom očkovacím materiálem z Holovous.Čačanská rodná je taky dobrá, velmi štavnatá, ale... marná sláva u mne nedosahuje na nejvyšší šprušle kvalitativního žebřá!...a to je ta knedla... hnedla vedla kompostalaugh,a naše kury ji pod nohy se*růů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 23.45 (?), 17.5.2016 20:24

Kamarade, pred 15lety jsem nasadil 8ks Vlasek-do oblasti Luhacovske zalesi svz.zarosna strana,  tri uhynuly misto nich Cacanku rodnou, do meze kde pravdelne moje tchyne sazi, zemaky o oves, obrok hnoji pole konskym hnojem. Vlaska, kdyz kvete tak to je bozska vune medu, trky chutove super.Dozravani musim hlidat, protoze se slitaji vsichni srsni ze sirokeho okoli.   Do pulky zari mam na tzv.kotel a v rijnu du palit.Slivka paradni. Akurat thyne je nastvana, ze stromy zabiraji pole, svoji sirokou korunou.To vite, Karlaty nic nenahradi ale hodne zalezi na slozeni pudy.Na Luhacovickem zalesi je puda vic piscita a slivka je sladsi.Na vizovicku je tvz vapencovy spras a slivka, je ta jadrovica jak rikal pan Bartoska v roli farare valasskemu kovari ve filmu kdo chce zabit Segala. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.2 (?), 18.5.2016 9:12

Jsem si jistý, že jste tam kde jste s Vlaškou spokojen... a doufám že hlavně letos spokojen budete, když už nám ty marhule pomrzlyfrown.Co jsem se díval, tak se všem čvestkám zdárně plůdky zelenají. A i když Vlaška vyžaduje o něco více sluníčka a tepla, než jiné domácí čvestky, bystričky, tak si myslím, že jste chybu neudělal, když jste si jich tam kde jste tolik vysadil.Nyní se už drbu na hlavě i já, když jsem starou vykopanou Vlašku nahradil velkoplodými topy, a raději si nepořídil tuto čvestku.Nyní bych to řešil už jenom očkovacím materiálem z Holovous.Čačanská rodná je taky dobrá, velmi štavnatá, ale... marná sláva u mne nedosahuje na nejvyšší šprušle kvalitativního žebřá!...a to je ta knedla... hnedla vedla kompostalaugh,a naše kury ji pod nohy se*růů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.123 (?), 28.9.2012 21:22

Pane Petře, rád bych byl udržovatelem oné Vlašky, ale ty pochybnosti, zda je to opravdu ona - kupována byla jako Vlaška, "papírově" taky v pořádku, ALE! Nesedí tam některé věci včetně doby zrání, takže jsem ohledně pravosti této odrůdy na vážkách... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 28.9.2012 21:40

To předčasné vybarvování u některých plodů jsem měl taky. Myslím si, že to bylo buď přítomností obaleče uvnitř plodů anebo v mém případě jsem se domníval, že to bude šárkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 22.159 (?), 29.9.2012 23:23

Já s panem Petrem z Pardubic naprosto nesouhlasím. Možná to bude i místem, ale pro mě byla letos Elena nejpříjemnějším překvapením roku, tedy co se nových švestek týče. Plody měly pevnou dužinu, byly sladké s výraznou švestkovou chutí. Dlouho držely na stromě, daly se jíst cca 3 týdny. Narozdíl od mnohých, zde chválených pološvestek, které jsou dlouho tvrdé a kyselé, 2 dny dobré a pak už rozměklé, se daly plody Eleny jíst i před vyzráním. Velmi dobře odolala jarním mrazům a náslenému útoku pilatek, kdy Toptaste a Bellamira přišly o všechny plody, Těchobuzická, Stanley, Valor, Čačanská najbolja a Tipala o velkou část plodů. Celkem dobře mi letos plodila i Hanita, slíva Opál a staré domácí švestky. Velmi malá část plodů byla červivých (narozíl od Hanity) a moniliová hniloba se na nich také příliš nevyřádila.

Uvidíme, jak to dopadne v příštích letech... Těm, kteří zatím ochutnali jeden dva plody, bych doporučil ještě počat. Nahradit Elenu nějakou velkoplodou blátivou pološvestkou mi nepřipadá jako nejlepší nápad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 95.5 (?), 30.9.2012 21:27

Dobrý den. Jsem rád, že se ozval zase nějaký delší pěstitel švestek. Vzpomínám si na jedno dávnější přirovnání jednoho místního velkopěstitele, který ohledně chuti přirovnal Gabrovskou k formuli a Čačanskou najbolju k trabantu, ale ty trabanty se díky vzhledu mnohem lépe prodávaly. Letos bych takto mohl přirovnat k formuli Presentu a k trabantu Elenu. Nikomu jsem ale neradil, co mají s Elenou udělat. Mně a Davidovi prostě nedělá zatím dobrotu. Vaše stanovisko může být pozitivní z důvodu určité naděje do budoucích let. Ovšem aby to nedopadlo jako v té písničce, kde se zpívá: "Von pořád čekal, že něco příde, von pořád čekal, nepřišlo vůbec nic". Tohle věčné čekání už známe u některých jiných odrůd. Jinak, mráz mně tady švestky snad ještě nikdy neohrozil a kdyby nebylo nic těžšího, než zakročit proti pilatce, tak by to pěstování bylo ještě docela fajn.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.27 (?), 30.9.2012 22:02

Docela se vždycky vyděsím, co, že jsem provedlawink. Ale važně, koupili jsme moji jmenovkyni před dvěma roky, chtěli jsme nějakou pozdnější.  Loni se tvářila, že se jí u nás nelíbí, že vlastně jedna Elena na zahradě stačí, ale letos konečně nějaké přírůstky, zatím nekvetla. Po přechozích příspěvcích jsem se obávala, že opět jeden ne-vydařený kup. Díky za pozitivní zprávu, snad u nás v Brně bude dobrá, dám vědět. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Velvetina - (44) - 1.105 (?), 4.10.2012 13:24

Koupila jsem Elenu před třemi lety jako pravou švestku v zahradnictví ve Kbelích a dušovali se, že to je opravdu pravá švestka! Tak jak je to tedy? Jinak letos podruhé rodila, ale jsem docela zklamaná. Chuť je výborná, ale co nespadne, je buď červivé, nebo shnilé už na stromě. Těch pár, co uniknou, je ale moc dobrých. Letos bylo plodů spousta, bohužel spad byl veliký a o zbytek se opět postarala hniloba, takže zbyla malá miska, asi 1 kg použitelných plodů :-(  Zahrada je na okraji Prahy, cca 250 m n.m. Poradíte mi, co mám dělat, jaké postřiky a kdy, abych sklidila více? Díky všem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 13.10.2012 18:11

Ještě, že můžeme porovnat ovoce velkopěstitelů s tím naším. Zakoupil jsem nějaké poslední plody odrůdy ELENA (Vlaška x Stanley) a musím uznat, že tento pěstitel opravdu ví, kdy má švestky trhat, na rozdíl od švestek dodávaných do některých řetězců, ale i od některých místních velkopěstitelů, kteří se to ještě nenaučili. Plody Eleny od tohoto velkopěstitele mají hmotnost kolem 40 gramů ze zelenou až zelenožlutou měkčí dužninou. Chuť je sladká, mírně aromatická. V porovnání s mojí Elenou jsou tedy plody větší s mnohem lepší chutí, jak co se týče sladkosti, tak aromatu. Stále si ale troufám tvrdit, že maďarská odrůda Anna Späth je v teplých oblastech, jako je například zde, chuťově podobná, ale celkově ještě lepší. Zraje i o něco dříve, než Elena, takže leckde může dozrát do dobré kvality. Jinak se nenechte zmást vybarvením plodů. Konzistence, barva dužniny i chuť je naprosto "elenovitá".

Elena (koupené plody)
Elena (koupené plody)
Elena (koupené plody)
Elena (koupené plody)
Elena ((koupené plody)
Elena ((koupené plody)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Velvetina - (44) - 1.105 (?), 16.10.2012 15:19

No, tak se mi zdá, že ty vaše Eleny jsou úplně jiné než ty moje a Petra z Pardubic. Moje švestky vypadají stejně jako ty Petrovy, krásně modré a ojíněné, a to hned od malých plodů. Určitě jste koupil Elenu? Ty vaše vypadají jako blumy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika